Backlink İle Sitenizi Zirveye Taşıyın

Backlink, bir internet sitesi adresinin başka bir internet sitesine link verilmesi olarak tanımlanabilir. Bir internet sitesinde bulunan özgün içeriğin başka bir internet sitesi kullanıcısı tarafından fark edilip link atanması ile internet sitesi içerikleri ve haliyle internet siteniz yayılmaya başlayacaktır. İnternet sitenizin Google Backlink aracılığıyla kullanılması, yayılması neticesinde internet sitenizin arama motorları nezdindeki değeri de artıp, yükselecektir. Şunu unutmamak gerekir ki, internet sitenizdeki özgün içerikler sayesinde ne kadar kaliteli backlink alırsa, o kadar çok tutulan bir hal alacaktır.

Backlink Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Backlink almak oldukça önemli ve dikkatli takip edilmesi gereken bir işlemdir. Çok büyük faydaları olacağı gibi, çok büyük zararları da olabilmektedir. Hatta sitenizin banlanması ile sonuçlanabilir.

Arama motorları, internet sitemize alınan backlinklerin hangi yollar ile alındığına çok dikkat eder. Eğer hile ile alındığı, güvenilmez olarak değerlendirilen backlinkler bu bağlamda internet sitenize zarar verebilir.

Backlink alınması sırasında en hassas olunması gereken noktalardan biri backlink alınan sitelerin güvenilirliği ve kalitesidir.

Backlink alınması sırasında, mümkün olduğunca kalıcı olabilecek internet sitelerinin linklerinin alınması önemlidir. Şöyle ki, kaliteli bir internet sitesinden ya da bir konuda çok tutulan internet sitesinden geçici olarak oluşturulan backlink arama motorlarında ve ziyaretçilerinizin gözünde yükseltebilir. Ancak şunu unutmamak gerekir ki, backlink bağlantısı ortadan kalkarsa veya siz bağlantıyı kaldıracak olursanız sitenizin itibarı bir anda eski haline geri dönecektir.

Bu bağlamda Backlink Analizi yapmak oldukça önemlidir. Bahsedildiği gibi arama motorları tarafından güvenilmez değerlendirildiğinde banlanmanıza kadar varan sonuçlar doğurabilmektedir. Diğer taraftan bakılacak olursa, düzgün ve başarılı bir araştırma sonucu yapılan backlink çalışması sitenize adeta seviye atlatabilecektir.

Backlink Nasıl Alınır?

Backlink nasil alinir

Link alma yolları;

  • Bir başka siteden, kendi siteniz için tanıtım yazısı alarak
  • Ufak, önemsiz ve paravan internet siteleri oluşturup link vererek
  • Özellikle önemli blog yazarlarının, metinlerinin altına yorum atarak
  • Bloggerlardan internet sitenizi konu alan makale yazmalarını isteyerek

En önemli backlink’in sizin temasınız olmaksızın, başkası tarafından beğenilerek backlink yapılması olduğunu unutmamak gerekir, aksi taktirde kendi inisiyatifinizi kullanarak backlink yapmak bazı sıkıntılar meydana getirebilir. Bunlardan bir tanesi ve en muhtemel olanı spam olarak imgelenmesidir.

Arama motorları, her geçen gün sitelere verilen linkler için değerlendirme kriterlerini değiştirmektedir. Bu yüzden, yakın gelecekte internet sitesi adresine başka bir siteden link aracılığıyla gelecek olan kullanıcıların davranışları bile önem arz edecektir. Bu kullanıcıların yalnızca sitenize giriş yapması yeterli kalmayıp, sitede geçirdiği süre, başka sayfaları ziyaret edip etmemesi gibi etmenler de büyük önem taşıyacaktır. Bu yüzden internet sitesi hazırlarken, backlink hususu gözden kaçırılmaması gereken bir husus olacaktır.

Sitenizi bu gibi işlemler ile geliştirmek istiyor, bunu profesyonel bir ekiple birlikte yapmak istiyorsanız LF Digital SEO hizmetlerinden yararlanabilirsiniz!