SEO Optimizasyonu ile Aramalarda Hep Zirvedesiniz!

SEO Nedir?

İngilizce’deki “Search Engine Optimization” kelimelerinin kısaltmasından oluşan SEO, dijital pazarlamanın en önemli alanlarından biridir. Türkçe’de “Arama Motoru Optimizasyonu” olarak ifade edilen SEO, sitenizin, internet üzerinden arama yapan kullanıcıların aradıkları içeriklere dair en alakalı ve doğru verileri bulmalarını sağlayan arama motorlarının sıralama kriterlerine uygun bir şekilde optimize edilmesi süreçlerinin tamamıdır. Sitenizin, diğer siteler arasından sıyrılarak kullanıcılara getirilmesi açısından büyük önem taşıyan SEO işlemi, sitenizi Google ve diğer arama motorlarının sıralama kriterlerine uyumlu hale getirir.

LF Digital olarak gerçekleştirdiğimiz yüzlerce çalışma neticesinde, SEO’nun bir ekip işi olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz. SEO çalışmasının başarılı olması için müşteri ve ajansın işbirliği içerisinde olarak içeriksel ve teknik düzenlemelerin birlikte gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

SEO Nasıl Yapılır?

SEO çalışması yalnızca belirli kelimelerde sıralama yükseltmenin ötesinde bir süreçtir. SEO’nun amacı kullanıcıların yaptıkları sorgulara göre en doğru bilgi ve hizmeti verebilmektir. LF Digital olarak SEO hizmeti verdiğimiz firmalara en yararlı olacak içeriği, arama motorlarının teknik anlamda bu içeriğe daha kolay ulaşabilmesini ve içeriğin kalitesini arttırmak için bağlantı iyileştirmeleri gerçekleştiriyoruz.

Alanında uzman SEO ekibimiz, eğitimlere katılarak kendini her an daha da geliştirmekte ve SEO’daki yenilikleri çalışmalarına titizlikle yansıtmaktadır. Kesintisiz ekip koordinasyonumuz sayesinde de bilgilerimiz daima güncel kalmaktadır.

Neden SEO Yaptırmalıyım?

SEO çalışmalarının kurumsal firmalar, e-ticaret firmaları, haber siteleri ve birçok blog için önemli bir dijital pazarlama ağı vardır. Etkin yapılması durumunda iyi sonuçlar alınabilecek olan SEO çalışması ile ürünleriniz ve hizmetleriniz, ilgili anahtar kelimeler üzerinden tespit edilip ilk sayfaya gelmeniz sağlanarak marka bilinirliğiniz ve satış oranlarınız üst seviyelere çıkacaktır. Kaliteli yapılan bir SEO çalışması birçok firma için etkili bir pazarlama ağıdır.

SEO Teklifleri Neye Göre Belirleniyor?

SEO fiyatlarını belirleyebilmek için bir ön analiz süreci gerekmektedir. Bu aşamada sitenin son 2 yıla ait trafik değerleri, trafiğinin kanallara göre dağılımı, rekabetteki konumu, trafik aldığı ve düşüş yaşadığı kelimeler, Google parametrelerine uyumluluk seviyesi ve domain otoritesi incelenir. Bu analiz rapor haline getirilerek müşteri ile paylaşılır. Sonrasında maliyet değerlendirmesi yapılarak teklif sürecine geçilir.

Site İçi SEO Çalışması Nedir?

Sitenin temelini oluşturan bileşenlerin doğru bir şekilde çalışıp çalışmadığını analiz etmek ve iyileştirmek site içi SEO çalışmaları kapsamına girer. Bu süreçte öncelikle sitenin teknik incelemeleri yapıldıktan sonra web sitesinin performansı ve teknik kısımları iyileştirilir. Bu analizler sonrasında arama motorları tarafından sitenizin nasıl göründüğü ve hataların tespitini yapılarak web sitelerinin teknik ekipleriyle paylaşılır. Yapılan bu çalışmalar sonrası web siteleri Google tarafından indexlenmeye, ilgili kullanıcılara çok daha kolay ulaşmaya ve aramalarda daha fazla yer almaya başlar.

Site Dışı SEO Çalışması Nedir?

Web sitesinin kaliteli ve güvenilir kaynaklar tarafından önerilmesi, yani o sitenin güvenilir ve kaliteli olduğuna dair imaj oluşturulması amacıyla gerçekleştirilen çalışmalar site dışı SEO çalışmalarını oluşturur. Google nezdinde, bir web sitesi, gerçekten güvenilir kaynaklardan link alıyorsa (yani referans ediliyorsa) o web sitesi de kalitelidir ve kullanıcılara gösterilmesi için uygundur. Bu mantıktan yola çıkılarak gerçekleştirilen site dışı SEO çalışmaları, web sitelerinin prestijini üst sıralara taşımak amaçlı güvenilir ve saygın kaynaklar tarafından önerilmesi yönünde yapılır.

Arama Motorlarına Kayıt İşlemi
Google Analytics Kurulumunu Yapılacak
Site Haritası Oluşturulacak
Robots.txt Dosyasını Düzenlenecek
Google Search Console Kayıt ve Kontrollerini Tamamlanacak
İndekslenmenizi Kontrol Edilecek
Ana Anahtar Kelimelerinizi Seçin
Uzun Kuyruk Anahtar Kelimeleri Seçin
Anahtar Kelime Haritası Oluşturun
Arama Sorguları ve Kullanıcı Niyetlerini Belirleyin
Anahtar Kelime Zorluklarını Analiz Edin
Durum Kodlarınızı Kontrol Edin
Yinelenen Sürümleri Kontrol Edin
Teknik SEO Hatalarını Bulun ve Çözün
Site Hızınızı İyileştirin
Kırık Linkleri ve Dış Bağlantıları Kontrol Edin
Mobil Uyumlu Olun
Sayfa Deneyimini İyileştirin
Site Mimarinizi Güçlendirin
SEO Uyumlu URL Yapısı Kullanın
Yapısal Veri Kullanın
301 ve 302 Kontrolü Yapın
SEO Uyumlu Title Kullanın
SEO Uyumlu Meta Descriptions Düzenlemeleri Yapın
Heading Düzenlemeleri Yapın
İçerik Analizi ve Geliştirilmesi Yapın
Görsel Optimizasyonu Yapın
İç Linklemelerinizi Güçlendirin
Zayıf Sayfalarınızı ve İçeriklerinizi Tespit Edin
Güncel ve SEO Uyumlu İçerikler Oluşturun
Rakip Sitelerin Link Analizlerini Gerçekleştirin
Backlink Kaynakları Oluşturulun
Anchor Text Düzenlemeleri Yapın
Anti-SEO Analizleri Yürütün
Zararlı Bağlantıları Kaldırın