URL Adresleri İçin En İyi SEO Çalışmaları

Bu yazıda sadece SEO değil sitenizin temellerini oluşturan URL konusunda faydalı bilgiler paylaşacağız. URL adresleri bir açıdan internet ortamındaki varlığınızı temsil ettiğinden bu konuyu hiç olmadığı kadar dikkate almalısınız.

Bir URL adresinin yapısı SEO için önemli midir? Soruya doğrudan verilebilecek cevap evet önemlidir. Bu önemi her defasında aklınıza getirmenize gerek olmasa bile en yöntemlerle URL adreslerinizi yapılandırmak zorunda olduğunuzu unutmamalısınız.

 1. Basit ve Okunabilir Yapı

Google tarafından sunulan bir numaralı tavsiyedir. Bir sitenin URL yapısı olabildiğince basit olmalıdır. Düşündüğünüz zaman bunun mantıklı olduğunu anlarsınız çünkü insanlar için okunabilir olması gerekir. Bu bakımdan URL adresiniz www.example.com/seo-tavsiyeleri şeklinde olmalı ve www.example.com/index.php?id_sezione=123 gibi bir şey olmamalıdır.

URL adreslerinde herkesin anlayabileceği şekilde kelimeler ve cümleler kullanmalısınız. Özellikle belgelerin içine yerleştirildiğinde veya e-postalara eklendiğinde bu adreslerin olabildiğince anlaşılabilir olması önemlidir. Uzun yapılardan ve rakamların yer aldığı çözümlerden olabildiğince uzak durmalısınız. Bu tür linke kimsenin göz atmak istemeyeceğinden emin olabilirsiniz.

URL adreslerinin kısa, hatırlanabilir ve açık olması gerekir. Hatta bu adresleri basılı kağıtlara aktarmayı düşünüyorsanız bu üç ögenin üzerinde ehemmiyetle durulması gerekir.

 1. Kelimeleri Ayırmak İçin Tire Kullanmak

URL adreslerinde okunabilirliği güçlendirmek için noktalama gerçekleştirebilirsiniz. Google bunun için alt tire (_) yerine (-) kullanılmasını tavsiye etmektedir.

 1. Tüm URL Adresleri Küçük Harfle Olmalı

Eğer URL adreslerinde büyük harfler yer alıyorsa onları küçük harflerin bulunduğu adrese yönlendirmelisiniz. Çünkü belirli sunucu yapılandırmalarında example.com/webpage ile example/webPage tamamen farklı sayfalar olarak görülebilmektedir.

 1. URL Adreslerinde Etkisiz Kelimelerin Kullanımı

URL adreslerinde etkisiz kelimelerin kullanılmaması genel bir tavsiye edilir. Bu etkisiz kelimeler ile, ve gibi yaygın olarak kullanılan kelimelerdir. Bir URL adresi açık bir biçimde yazıldığı sürece bunların kullanılıp kullanılmaması pek önemli olmasa bile adres yapısının kısaltılması için bu kelimeleri kullanmamaya çalışmak çok daha doğrudur.

 1. Başlığın URL Adresiyle Eşleşmesi

Doğru olan yaklaşım metinde çeşitliliğe gitmek ve onu biraz daha özel hale getirmektedir. Seçtiğiniz başlığın “25 Önemli SEO Tavsiyesi” olduğu yerde URL yapısının “25-seo-tavsiyesi” olması gerekir.

 1. Anahtar Kelimelerin Önde Olması

İyi bir SEO çalışması için sayfa için belirlenen anahtar kelimenin URL adresinin başlangıcına olabildiğince yakın olması gerekir. Okunabilirliği önemsemeli ve aşırı kullanımdan olabildiğince kaçınmalısınız.

 1. Tek Alan Adı veya Alt Alan Adı Kullanımı

Tek alan adı dendiği zaman zaten sitenizin için kullandığınız ana alan adından kast edildiğini anlamış olmalısınız. Alt alan adı ise ana alan adına bağlı ama aslında tamamen ondan bağımsız olan bir alan adıdır. Google ana alan adı ile alt alan adını ayrı iki site olarak görmektedir. Bu durum kullanım şekline göre değişkenlik gösterir. Markanız için farklı dilde hizmet verecekseniz alt alan adı tercih edebilirsiniz. Yani İngilizce dil için en.siteadresi.com şeklinde düşünebilirsiniz. Blog kurup içerik paylaşımı yapacaksınız bunu alt alan adında da klasör mantığında da yapabilirsiniz. Örneğin: blog.siteadresi.com ya da siteadresi.com/blog/ gibi.

 1. Klasör Miktarının Azlığı

URL adresinde yer alan her bir klasör / ile ifade edilir. Bir URL adresinde ne kadar az / varsa sizin için o kadar iyidir. İnsanların kafasını karıştırmamak ve arama motorlarının siteyi taramasını karmaşık hale getirmemek için olabildiğince az klasör kullanmalısınız.

 1. URL Adreslerinde Fiil Kökleri Kullanılmalı

Her ne kadar kullandığınız başlığa göre değişiklik gösterebilecek olsa bile sayfaların URL adreslerinde “yapıyor” yerine “yapmak”, “geliyor” yerine “gelmek” şeklinde fiil köklerini kullanmalısınız.

 1. Benzer İçeriğe Çıkan Çok Fazla URL Adresinin Bulunmaması

Oldukça karmaşık olan URL parametreleri Googlebots tarafından yapılan taramaların zorlaşmasına neden olabilir. Benzer içerik birbirinden farklı URL adresleri seçmek demek arama motorlarına ait tarayıcıların işini zorlaştırmak demektir. Google bu tür durumlarda yaşanabilecek problemleri şu şekilde ifade etmiştir:

 • Ek filtre durumu. Eğer benzer ögeler ve arama sonuçları için birbirinden farklı görüntüleme seçeneği sunarsanız bunları ilave filtreyle belirtmelisiniz.
 • Belgelerin dinamik olarak oluşturulması
 • URL adreslerinde oturum kimliğini belirtecek problemli parametrelerin kullanılması
 • Sıralama parametreleri
 • URL adreslerinde yer alacak, referans gibi uygunsuz parametreler
 • Dinamik olarak oluşturulan takvim

URL Problemleri Nasıl Çözülür?

Problemli URL adreslerinin çözümü konusunda Google tarafından sunulan öneriler aşağıdaki gibidir:

 • Belirli URL adreslerine erişim konusunda robots.txt dosyasını kullanarak kısıtlama getirmelisiniz. Örneğin dinamik yapıdaki URL adresleri ve arama sonuçlarını ifaden eden URL adresleri gibi.
 • URL adreslerinde oturum kimliği kullanmaktan uzak durmalısınız. bunun yerine çerezleri kullanmayı denemelisiniz.
 • Gereksiz parametreleri ortadan kaldırmak için kısaltılmış URL kullanmayı düşünebilirsiniz.
 • Eğer sitenizin sonsuz bir takvimi varsa dinamik olarak oluşturulan takvim sayfalarına nofollow niteliğini eklemelisiniz.
 • Sitenizi kırık veya bozuk linkler için kontrol etmelisiniz.

Yukarıda yer alan ipuçlarını kullanarak URL yapılandırma konusunda işinizi kolaylaştırabilir ve SEO açısından problem yaşamayı rafa kaldırabilirsiniz.