Teknik SEO Kontrol Listesi

Bir sitenin arama optimizasyonu konusunda eksiklerini kapatmak için ihtiyacınız olacak en önemli şey bir kontrol listesidir. Bu rehber niteliğindeki kontrol listesi sayesinde site içi kontrollerinizi baştan aşağı en iyi şekilde gerçekleştirebileceksiniz.

Bu kontrol listesinin içerisinde oldukça sınırlı bilgi yer alacağını ve diğer bilgiler için yazının içerisinde yer alan linklere göz atmanız gerektiğini özel olarak belirtmeliyiz. Buradaki bilgiler size yol gösterecektir ama tam anlamıyla kapsamlı bilgi edinmenize yardımcı olmayacaktır.

Arama Konsoluna Kayıt Olma

Arama Konsolu site performansını görüntüleme, sorunları tespit etme ve aldığınız backlinkleri izleme gibi imkanları size sunan ücretsiz bir araçtır. Bu alan aynı zamanda Google’ın sizinle iletişim kanalıdır. Arama Konsolu üzerinde düzenli olarak kontrol etmeniz gereken belirli unsurlar bulunmaktadır:

 • Tercih edilen alan adını belirleyin: Sitenizin arama motorlarında www olacak şekilde görünüp görünmeyeceğine karar verin.
 • HTML iyileştirmeleri: Bu alanda Arama Konsolu meta açıklama ve başlık etiketi dahil olmak üzere dizine eklenemeyen içerikleriniz için size bazı tavsiyelerde bulunacaktır.
 • Sitenize gelen linkler: Bu kısımda sitenize link vermiş olan alan adlarını ve onların içeriklerini, aynı zamanda en fazla link almış sayfalarınızı görebilirsiniz.
 • Manuel eylemler: Google sitenize manüel bir yaptırım uyguladıysa bu alandan sizi bilgilendirecektir.
 • Uluslararası hedefleme: Dil ve ülke seçeneklerine bağlı olarak doğru kitleyi hedefliyor olduğunuzu buradan öğrenebilirsiniz.
 • Dizin durumu: Sitenizde bulunan sayfaların kaçının Google dizinine eklendiğini buradan görebilirsiniz. Aynı zamanda öne çıkan durumları, robotlar tarafından engellenmiş veya kaldırılmış sayfaları buradan görebilirsiniz.
 • Tarama hataları: Bu rapor Google’ın sitenizi tararken bulduğu tüm hataları gösterir. Son 90 gün içerisinde yaşanan durumları kapsamaktadır.
 • Robots.txt editörü: Buradan robots.txt dosyanızı düzenleyebilir ve hatalara karşı kontrol edebilirsiniz. Sayfanın alt kısmında hatalar ve uyarılar yer alacaktır.

Google Analytics’e Kayıt Olma

Google Analytics site trafiğini takip etmek ve site trafiğine ait raporları incelemek için kullanılabilen bir ücretsiz araştır. Site ziyaretçilerinin demografik bilgilerinden oluşturduğunuz kampanyaların performans bilgilerine ve hatta ziyaretçilerin sitenizde kalma sürelerine kadar pek çok bilgiyi size sunmaktadır.

Google Analytics veya kullandığınız diğer analiz araçlarının doğru olarak yapılandırıldığından ve sitenizi analiz ettiğinden mutlaka emin olmalısınız.

Site Hızı

Google’ın sunduğu PageSpeed Insights aracından faydalanarak sitenizin ne kadar sürede yüklendiğini kontrol etmelisiniz ve sunulan önerileri dikkate alarak sitenizi geliştirmelisiniz.

Mobil Uyumluluk

Siteniz ve içeriğiniz her cihazda görüntülenebilecek nitelikte mi? Bu soruya olumlu cevap veriyor olmanız fazlasıyla önemlidir ama olumsuz cevap veriyorsanız üzülmeyin çünkü bu problemi ortadan kaldırabilecek çeşitli yöntemler deneyebilirsiniz. İlk olarak kendinize bir mobil uyumluluk kontrol listesi bulmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Başlık Etiketleri

 • Başlık etiketleri boşluklar dahil 50-60 karakter uzunluğunda olmalıdır.
 • En önemli anahtar kelimeleriniz başlık etiketinde yer almalı ve olabildiğince önce kullanılmalıdır.
 • Firma adınız çok fazla önemli olmadığından onu mutlaka en son koymalısınız.
 • Başlık etiketlerinde kopya bilgiler kullanmayın, her sayfa için ayrı kelimeler seçmeye çalışmalısınız.
 • Başlık etiketlerini aynı biçimde çok sık kullanmamaya çalışın çünkü bu arama görünürlüğünü fazlasıyla etkileyecektir.
 • Başlık etiketlerinde yer alan bilgiler içerikte yer alan bilgiyle örtüşmelidir.
 • Başlık etiketinde anahtar kelime doldurma yapmamalısınız.
 • H1 etiketinde yer alan başlığı başlık etiketinden farklı yazmaya çalışın.

Meta Açıklama

 • En önemli anahtar kelimelerinizin meta açıklamada yer aldığından emin olmalısınız.
 • Uygun ve okunabilir bir metin yazmalısınız.
 • Bir meta açıklama 135-160 karakterden fazla olmamalıdır. Eğer daha fazlasını yazarsanız Google geri kalanını kesip atacaktır.
 • Kopya meta açıklamalar oluşturmayın.

Başlıklar

İçeriğiniz için seçtiğiniz başlıkların 55 karakterden az olması gerekmektedir. Arama motoru sonuç sayfasında görünürlüğü yükseltmek istiyorsanız bu alanlarda olabildiğince açıklayıcı bilgilere yer vermelisiniz.

H1 – H6 Etiketleri

Başlıkların H1 etiketi olarak ve içerikte yer alan alt başlıkların H2 veya H3 olarak etiketlenmiş olduğundan emin olmalısınız. Hiyerarşiye sadık kalarak alt başlıkları yerleştirmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Görseller

Tüm görsellerin web ortamı için iyileştirilmiş olduğundan emin olun. Görsellerin çok büyük olmaması gerekir eğer görseller büyükse site hızında azalmalar görebilirsiniz. Ayrıca görsellerin başlık ve alt metin etiketiyle en iyi şekilde optimize edilmiş olması gerekir.

XML Site Haritaları/HTML Site Haritaları

Sitenizde uygun bir biçimde çalışan XML ve HTML site haritalarının olduğundan emin olun. Google’da dizine eklenme problemi yaşamak istemiyorsanız bu tavsiyemizi es geçmemelisiniz.

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar

Eğer Google’ın AMP projesini kullanıyorsanız mobil arama yapanlara sitenizi daha hızlı bir biçimde sunabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken tek nokta ise sitenin düzgün bir biçimde işlenmiş olmasıdır. Bu kontrol için Arama Konsolu’nda AMP aracına göz atabilirsiniz.

Sosyal Medya Entegrasyonu

Sosyal medya ikonları sitenizde doğru noktalara yerleştirilmiş bir biçimde yer alıyor mu? Sitenize gelen ziyaretçilerin sayfaları gözden geçirmek ve ardından paylaşımda bulunmak için her türlü imkana sahip olduğunu düşünüyor musunuz? Daha basit bir ifadeyle sayfanızda “Beğen” veya “Tweet” butonları yer alıyor mu? Bunları kontrol etmelisiniz.

Güvenlik Sertifikası

Eğer bir e-ticaret sitesine sahipseniz veya siteyi ziyaret eden kişilerin bilgilerini korumak istiyorsanız bir güvenlik sertifikası kullanmayı düşünebilirsiniz.

Kopya İçerik

Eğer sitenizde kopya içeriklere sahipseniz 301 yönlendirmesi yaparak Google’ın hangi sayfaları dizine eklemesi gerektiğini onlara bildirmelisiniz. Google sadece seçmiş olduğunuz alan adında dizine ekleme yapacaktır. Bu nedenle sitenizin www versiyonu ile www olmayan versiyonu farklı siteler olarak görülecektir. Bu tür bir söz konusu olduğunda arama görünürlüğü konusunda problem yaşamanız söz konusu olabilir.

Eğer bir başka sitenin içeriğini yeniden paylaşmayı düşünüyorsanız rel=canonical etiketini kullanmayı düşünerek orijinal kaynağa atıfta bulunmayı ihmal etmemelisiniz.

Google News

Sitenizin Google News için uygun olup olmadığını kontrol edin. Google’a gönderdiğiniz talep reddedilmişse Google’dan gelecek tavsiyeleri dikkate alarak yeniden talep göndermeyi düşünebilirsiniz.

NoFollow

Arama motoru tarayıcılarının takip etmesini istemediğiniz linklere sahipseniz rel=”nofollow” niteliğini kullanmalısınız. Örneğin sponsorlu yazılarda veya tanıtım yazılarında bu niteliği kullanmayı düşünebilirsiniz.

Yapılandırılmış Veriyi Kontrol Etme

Yapılandırılmış Veri kısmı Arama Konsolu içerisinde yer alan ve Google’ın sitenizde tespit ettiği yapılandırılmış veri elementlerinden oluşur. Bu veriler Schema biçimlendirme yoluyla veya diğer benzer yollarla yapılandırılmıştır. Burada herhangi bir hata olup olmadığını gözden geçirin. Eğer veri türleri kısmında yer alanlara tek tek göz atarsanız hangi linkte ne tür bir yapılandırma yer aldığını görebilirsiniz.

Hata Kodları

400, 403, 404, 500 ve 503 gibi hata kodları tek tek incelenmeli ve araştırmalıdır. Eğer sitenizde epey fazla 404 sonucu yer alıyorsa onları en kısa sürede düzeltmelisiniz. Ayrıca 301 yönlendirmeleri kullanmaya özen göstermeli ve 302 veya 307 yönlendirmelerinden uzak durmalısınız.

Dahili Link Çalışması

Etkili bir biçimde dahili link çalışması kullanıp kullanamadığınızı gözden geçirin. Her yazıda ilgili ve alakalı linkler kullanmalısınız. Seçtiğiniz çapa metinlerinin link verilen sayfayla ilgili olduğundan emin olmalısınız.