Teknik Mobil SEO için Kapsamlı Rehber

Yıllar geçtikçe artış gösteren akıllı telefon kullanıcıları sebebiyle artık sitelere erişim masaüstü bilgisayarlardan daha çok mobil cihazlardan gerçekleştirilmektedir. Google bu nedenle algoritmasını mobil öncelikli olarak güncellemeye devam etmektedir.

Mobil artık sitenizin hem mobil hem masaüstü versiyonuna ait sıralamasını belirlemek için temel değer olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle mobil bakış açısıyla teknik SEO konusunda bilgi sahibi olmak demek sitenizi daha iyi hale getirmek için önemli bir gereksinim olmayı başarmıştır.

Teknik SEO Nedir?

Teknik SEO Google ve diğer arama motorlarının size ait olarak içeriğin gerçek amacını belirleme taleplerine gerekli bilgileri sunan çalışmalar bütünüdür. Teknik SEO bir sitenin arama motorlarına etki eden kodlama ve teknik problemleriyle ilgilenmektedir.

Mobil site için hangi mobil yapılandırmayı kullanmalısınız?

Mevcut şartlar değerlendirildiğinde Google’ın tavsiye ettiği üç farklı mobil yapılandırma bulunmaktadır. Esnek tasarım, dinamik sunum ve ayrı URL adresleri bu üç farklı mobil yapılandırmayı oluşturmaktadır. Ancak Google zorunlu olmadığı sürece esnek tasarımları kullanmayı önermektedir. Esnek tasarım diğer iki yapılandırmanın aksine bir sitenin mobil ve masaüstü hallerini herhangi bir HTML veya URL değişikliği olmadan gösterebilmektedir.

1. Esnek Tasarım

Bir esnek tasarım çeşitli CSS medya sorgularını kullanarak masaüstü sayfaların ekran boyutlarına uyum sağlayarak hiçbir bozulma olmadan içeriği kullanıcıya göstermesi anlamına gelmektedir.

Avantajları:

 • Tek bir URL adresi kullanıcılar için çok daha iyidir ve içeriği daha kolay paylaşılabilir veya daha kolay tıklanabilir hale getirmektedir.
 • Google tarayıcıları ve diğer botlar sayfayı sadece tek bir kez taradıkları için site sayfalarının daha verimli bir biçimde dizine eklenmesi sağlanmaktadır.
 • Kullanıcıyı doğru sayfaya götürmek için yönlendirmelere gerek yoktur. Yönlendirmelere gerek olmaması sitede gerçekleştirilecek diğer yönlendirmeler konusunda daha az hata yapılmasına olana sağlamaktadır.

Zayıf Yanları:

 • Sitenin masaüstü versiyonunda sorun olduğunda mobil versiyonunda da sorun yaşanacak demektir.
 • Diğer yapılandırmaların aksine telefonlara veya tabletlere yönelik ek özellikler getirilmesi pek mümkün değildir.

2. Dinamik Sunum

Dinamik sunum kullanıcıların tarayıcısını tanımlama yoluyla sayfayı görüntülemek için onlara alternatif HTML ve CSS sunmasını sağlayan bir yöntemdir.

Avantajları:

 • Her cihaz için kullanıcıya özgün deneyim sunulabilmektedir.
 • Herhangi bir şekilde yönlendirmelere ihtiyaç yoktur.

Zayıf Yanları:

 • Kullanıcı tarayıcılarına yönelik yönlendirmeler zaman zaman hatalı olabilmektedir.
 • Botlar her kullanıcı tarayıcısına yönelik sayfaları ayrı ayrı taramak durumundadır. Bu nedenle ilgili sitenin dizine eklenme verimliliği düşebilmektedir.

3. Ayrı URL Adresleri

Bu yapılandırma kapsamında sitenizde yer alan her masaüstü URL adresine birebir karşılık gelen bir mobil URL adresi oluşturma yöntemi gerçekleştirilmektedir. Bu sayede doğrudan sunucu üzerinden mobil odaklı içerikler sunulabilmektedir. Dinamik sunuma benzer şekilde kullanıcı tarayıcısını tespit edildiğinde kullanıcılar uygun şekilde sitenin masaüstü veya mobil versiyonlara yönlendirilmektedir.

Avantajları:

 • Mobil odaklı içerik oluşturma fırsatı sunmaktadır.
 • Uygulanması oldukça kolaydır.

Zayıf Yanları:

 • Kullanıcı tarayıcılarına yönelik yönlendirmelerde hatalar oluşabilmektedir.
 • Tarama kaynaklarını tüketme konusunda bu yöntem fazlasıyla verimsizdir.

Teknik Mobil SEO Çalışmalarında Odaklanılması Gereken 3 Önemli Alan

Burada bahsedilen 3 farklı önemli alan teknik mobil SEO çalışmalarının merkezinde yer almaktadır. Çalışma yaparken önceliği her zaman bu odak merkezlerine vermek gerekmektedir.

1. Site Hızı

Site hızınızın yüklenme hızını yükseltmek istiyorsanız birbirinden farklı kaynaklardan yararlanabilirsiniz. Bu çalışmaların temelinde kullanıcı deneyimini iyileştirmek yer almaktadır. Bugüne kadar bu çalışmaları yapmayı düşünmediyseniz artık düşünmek zorundasınız.

Sitenizin kullanıcı deneyimini iyileştirmek için site hızı konusu fazlasıyla önemlidir. Bu alanda kusursuz olmak zorundasınız ve bu kusursuzluğu size sunabilecek çeşitli yöntemlerden faydalanmayı düşünmelisiniz.

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar veya AMP

Her ne kadar AMP türü sayfalar bir sıralama sinyali olmasa bile kullanıcıların işine fazlasıyla yaradıkları için mobil öncelikli çalışmalarda her zaman ön planda olmaktadır. AMP tamamen sayfa hızını yükselten ve sayfa güvenirliğini iyileştiren bir yöntemdir. AMP kullanarak bir sayfanın üç saniyeden daha az bir sürede yüklenmesini sağlayabilirsiniz.

Eğer WordPress kullanıyorsanız AMP özelliğini uygulamak için çeşitli eklentilerden faydalanabilirsiniz.

Basit ve Minimal Şablonlar

Sitenizi tasarlarken aklına gelmesi gereken en önemli kural az olanın her zaman daha işe yarar olmasıdır. Bu nedenle kullandığınız site tasarımı şablonlarının minimal olmasına özen göstermek zorundasınız.

Şablon düzenine eklenecek eklenecek her türlü ek element bir şekilde sitenin yüklenme süresini yükseltecektir. Eklentiler, bileşenler ve takip kodları bu tür elementler arasında yer almaktadır. Sitenizin yüklenme süresinin düşük olmasını istiyorsanız mutlaka az olan iyidir kuralına ayak uydurmaya çalışmalısınız.

Bir sayfanın normal yükleme süresi üç saniyenin altında olmak zorundadır. Bunun üzerine çıkan herhangi bir süre her zaman uzun olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle sayfa şablonunda yer alan gereksiz elementlerin çıkarılması gerekmektedir.

Bunu yapabilmenin en kolay ve en etkili yolu Gzip sıkıştırma veya kayıpsız sıkıştırma gibi yöntemlerden faydalanmaktır. Boyutları aşırı yüksek olan görseller yine sitenin yavaşlamasına neden olan etkenler arasında yer alabilmektedir. Sitenize görsel yüklerken buna olabildiğince dikkat etmelisiniz.

Yönlendirme Zincirleri

Koşullar neyi gerektirirse gerektirsin asla yönlendirme zincirlerine sahip olmamalısınız. Bu zincirler sayfa yüklenme süresinin aşırı yüksek olmasına neden olabilmektedir. Bununla birlikte tüm yönlendirmelerin tek bir adımda gerçekleştirildiğinden emin olmak durumundasınız.

Sitenizde yer alan 404 sayfalarını gözden geçirip bunları 301 yönlendirmesiyle tek bir adımda ortadan kaldırmalısınız. Bunu yapmak istemiyorsanız bunun yerine daha kullanıcı dostu 404 sayfaları kullanmayı düşünebilirsiniz. Kullanıcıların siteden kaçmalarına neden olmak yerine onları sitede tutmayı başarabilecek yaratıcılıkta bir 404 sayfası oluşturmak iyi bir fikirdir.

Tarayıcı Önbelleği

Bir tarayıcı üzerinden sitenize her erişim sağlanmak istediğinde sayfaların doğru görüntülenmesini sağlamak için HTML, CSS ve JS türü elementlerin yer aldığı dosyalar indirilmektedir. Kullanıcı ilk kez sitenizi ziyaret ettiği zaman tarayıcı önbelleği işlemeye başlamaktadır. Bu önbellek sayesinde kullanıcı tekrardan sitenizi ziyaret ettiğinde onun daha hızlı yüklenmesi sağlanabilmektedir.

Tarayıcı önbelleği özelliğinden faydalanmak oldukça basittir. HTTP üst kısmında dosyalar için dolum süresi belirlemek yeterlidir. Birçok dosya türü için ayrı ayrı süreler belirlemeyi düşünebilirsiniz.

2. Site Mimarisi

Site mimarisi teknik mobil SEO için bir diğer önemli elementlerden birisidir. Mobil kullanıcılar genellikle site sayfalarında kolayca gezinmeyi istemektedirler. Bunu başarmanın birkaç kolay uygulanabilir yöntemi bulunmaktadır.

Görüntülenen Yeri Gösteren Bağlantı veya Breadcrumb

Görüntülenen yeri gösteren bağlantı bir sitenin hiyerarşisini açık bir biçimde göstererek kullanıcıyı nerede olduğu konusunda bilgilendirir. Bu sayede kullanıcının sitede gezinmek ve farklı sayfalara gidebilmek için çok fazla tıklama yapmasına gerek kalmamaktadır.

Görüntülenen yeri gösteren bağlantılar genellikle birincil gezinti ögeleri içerisinde değil ikincil gezinti ögeleri içerisinde değerlendirilirler. Bu bağlantıların büyük siteler tarafından kesinlikle kullanılması gerekmektedir. Özellikle e-ticaret sitelerinin botların ve kullanıcıların kafasının karışmasını engellemek için bunlardan faydalanması fazlasıyla önemlidir.

Dahili Bağlantılar

Birbirleriyle bağlantılı hale getirilmiş olan içerikler bir sitenin belirli anahtar kelimelerde daha iyi arama sıralamasına sahip olmasına yardımcı olabilmektedir. Bir içeriğin içerisinde yer alan dahili bağlantılar kullanıcıların alakalı anahtar kelimelerle ilgili daha farklı sayfalara ulaşabilmesini sağlamaktadırlar. Bu sayede yeni içeriklerden yapılan gerekli yönlendirmelerle eski içeriklere ulaşılmasını sağlamak mümkündür.

Buna ek olarak dahili kategori bağlantıları kullanmak kullanıcıların ilgili ve alakalı başlıklarda gezinme sürelerini yükseltecektir. Bu durum kullanıcıların sitede daha fazla vakit geçirmesini sağladığından sitenize niteliksel olarak ekstra değer katacaktır.

3. Yapılandırılmış Veri Biçimlendirmeleri

Yapılandırılmış veriler Google’a bir sayfada yer alan içeriğin ne tür bir kaynak olduğu tanımlama konusunda kolaylık sağlamaktadır. Zengin Snippet denilen biçimlendirmeler arama motoru sonuçlarında siteniz hakkında daha fazla bilgiler sunmaktadır.

Bu biçimlendirmeler kullanıcıların sayfayı ziyaret etmeye değer olup olmadığını belirlemeleri konusunda ikna edebilmektedirler. Bununla birlikte Zengin Snippet site sahiplerine yıldızlı değerlendirme veya değerlendirme miktarı gibi verileri kullanıcıya arama motoru sonuç sayfasından gösterebilme imkanı sunmaktadır.

Google’ın elinde yapılandırılmış veri biçimlendirmeleri için iki farklı araç bulunmaktadır. Bunlardan ilki yapılandırılmış veri biçimlendirmelerini uygulama konusunda site sahiplerine yol göstermektedir. Diğeri ise yapılandırılmış verileri test etme imkanı sunmaktadır. Bu araçlara Arama Konsolu üzerinden ulaşabilmek mümkündür.

Burada yer alan bilgilerden görebileceğiniz gibi teknik mobil SEO konusunda aslında kapsamlı bir meselidir. Burada sadece en önemli noktalarına değinilmiştir. Gelecekte bu alanlarda çok büyük değişikliklerin yapılması beklenmemektedir. Mobil şu an değerli bir sıralama faktörüdür ve ilerleyen günlerde çok daha değerli bir hale geleceği tahmin edilmektedir.

Mobil yapılandırma konusunda bir seçim yapmanız gerektiğinde elinizdeki bütçeyi ve hedef kitlenizi gözden geçirmelisiniz. Eğer basit ve pahalı olmayan bir çözüm arıyorsanız kesinlikle esnek tasarım yöntemini tercih etmelisiniz. Ancak bütçeniz iyi durumdaysa ve kullanıcılara daha farklı bir deneyim yaşatmak istiyorsanız diğer yöntemleri de kullanmayı düşünebilirsiniz.

Sitenizde herhangi bir değişim yapmadan önce hedef kitlenizin aktif bir biçimde sizi nasıl görüntülediğini gözden geçirmelisiniz. Hedef kitle masaüstü veya dizüstü bilgisayarlardan sitenize daha fazla erişim sağlıyorlarsa bu durumda ensek tasarım sizin için çok ama çok daha değerli bir seçim olacaktır. Eğer sitenizin mobil görüntülenme miktarı çok daha yüksekse mobil öncelikli daha farklı çözümleri düşünebilirsiniz.