Sitelerde Yazan 404 Hatası Nedir?

404 Not Found hatası, sizin ziyaret etmekte olduğunuz web sitesini görememeniz veya sizin internet sitenize girmek isteyen birinin sitenizi görememesi hatasıdır. Sanıldığı gibi “Sunucu Bulunamadı” hatası ile aynı değildir. Yalnızca kullanmakta olduğunuz siteyi sık sık deneyip, ziyaret ederek hatanın var olup olmadığını tespit edebilir, varsa hataları düzeltebilirsiniz.

404 hatasının oluşma nedeni çok çeşitli sebeplerden olabilir, bunlar;

Ziyaret Edilmek İstenen Sitenin URL’sinin Değişmesi

Sitelerin optimizasyonu sırasında bazı sayfaların URL’leri uygun olmadığı takdirde değişir. Bu durumda URL’nin değiştirilmesinin ardından, eski URL’yi yeni URL adresine yönlendirmek gerekmektedir. Aksi taktirde site içeriğinde yer alan ve ziyaret edilen sayfalar HTTP Error 404 hatası verir.

Eklentilerin Değişmesi

İnternet sitelerinde SEO eklentisi varken, diğer eklentilerin denenmesi için eklentileri değiştirildiğinde, en iyi sonucun alınabilinmesi için değişiklikler yapıldığında bazen sitenin çalışmasına zarar verebilmekteyiz. Sitemap ve URL hakkında yapılan değişiklikler internet sitelerine büyük zararlar verebilir. Özellikle URL değişiklikleri büyük sıkıntılar yaratabilmektedir. Arama motorlarında üst sıralarda yer alan sitenizin çok gerilere düşmesine sebep olabilmektedir. Sitelere eklenti yaparken veya değişiklikler yaparken dikkatli araştırarak hataların önüne geçilebilir ya da yaptığımız işlemlerin ardından sıkı bir denetimden geçirerek hataya yol açabilecek durumlar düzeltilebilir.

Etiketler ve Kategorilerde Yapılan Değişiklikler

Sitelerde yer alan etiket ve kategorilerde yapılan değişikliklerden sonra mutlaka yönlendirme yapılmalıdır.

Bunların dışında sunucu dosyalarının eksik veya yanlış aktarılma durumu, URL yönlendirilmesi yapılmış sayfanın kalkmış olması, bakıma alınan URL, sayfanın kapatılmış olması veya farklı isimlendirmeler yapılması 404 hatasına sebep olabilmektedir.

404 Hatası Nasıl Giderilir?

Google Webmaster Tools

 

Google Webmaster Tools

Eğer internet sitesinde herhangi bir sayfanın URL’si değişirse 404 hatası alırız. Google Webmaster Tools üzerinden açılan sayfa ile sorun çözülebilmektedir.

Google Webmaster Tools, websitesi sahiplerinin kullanımı için Google’ın sunduğu araçlardır. Tüm web site sahipleri için ücretsiz yayınlanan bu araçlar sayesinde sitenizde yer alan hatalı sayfaları görebilir, bunları düzeltilmesi için öneriler alabilirsiniz.

Bunun dışında eğer siteniz WordPress alt yapısını kullanan bir siteyse aşağıda önereceğimiz diğer yöntemler ile de 404 hatalarını bulabilir çözümlerini geliştirebilirsiniz.

404 Error Monitor

404 Error Monitor adlı eklenti temin edilerek kurulumu yapılıp, 404 hatası tespit edilebilir, hata düzeltilebilir.

404 Error Monitor Eklentisi kurulurken;

  1. WordPress 404 Error Monitor sayfasından eklenti indirilir.404 Monitor Eklentisi
  2. İndirilen eklenti dosyası, sitenin FTP dosyaları içerisindeki /wp-content/plugins  dosyasına yüklenir.404 wordpress eklentisi
  3. Yükleme tamamlandıktan sonra “Eklentiler” bölümünden etkinleştirilmeli, ayarları yapılmalı, ağ kurulumu yapılmışsa ayrıca ağ yönetim paneli üzerinden ayarları yapılmalı.404 Monitor Eklentisi
  4. Daha sonra 404 Hata İzleme sayfasına girilmeli, ağ kurulumu, ağın tamamı için hata listesi ve hatanın tek tek gösterilmesi için ayarlar menüsü 404 hata izleme sayfası kullanılmalıdır.404 Hatası Bulma

404 Monitor eklentisi kurulumunu ayrıca sitenizin WordPress panelinden eklentiler/yeni eklenti ekleme sayfasından da gerçekleştirebilirsiniz.

Redirection

Redirection eklentisi ile 404 hatalarının tespiti yapılarak, yönlendirme ile hatalar düzeltilebilmektedir. Ayrıca yönlendirme yapılmış URL’leri görüntülenebilir.

 

Redirection Eklentisi Kurulumu için

  1. Worpdress eklentiler sayfasından Redirection dosyasının indirilip kurulur.Redirection Kurulumu
  2. Kurulum tamamlanıp etkinleştirildikten sonra eklentinin ayarlar menüsünden istenilen URL yönlendirilmeleri yapılabilir. Açılan ekranda Source URL kısmına eski URL, Target URL kısmına URL’yi yönlendirmek istediğimiz bağlantı yazılır ve Add Redirect butonuna tıklanır.Redirection Ektentisi Kurulumu

Farklı SEO Araçları kullanarak da sitenizde bulunan herhangi bir hatayı bulmanız ve çözebilmeniz mümkündür. Ancak siteniz için profesyonel destek almak isterseniz LF Digital SEO Ekibi olarak yanınızdayız!