Site Denetimi İçin Kullanabileceğiniz 13 SEO Aracı

Aniden gelen Google algoritma güncellemesi pazarlamacıların kafasını karıştıran en önemli etkenlerden biridir. Her şeyin en ince ayrıntısına kadar planlandığı belirli bir strateji tam uygulamaya koyulacakken gerçekleşen algoritma değişiklikleri her şeyi altüst edebilmektedir.

Her algoritma güncellemesinde temel hedef arama motorunun daha iyi performans göstermesini sağlamaktır. Her yeni güncelleme daha ilgili sonuçlar elde etmemize olanak sağlamaktadır. Ancak Google’ın siteleri değerlendirme ve sıralamaya sokma konusunda kriterleri net bir biçimde belli değildir.

Bu nedenle belirli ücretli ve ücretsiz araçlardan faydalanarak Google’ın gözünden sitenizin nasıl göründüğünü incelemeniz gerekmektedir. Bu araçlar organik arama stratejisi için son derece önemlidir çünkü Google açısından neyin önemli olduğunu görmenizi sağlamaktadır. Bu yazıda size yardımcı olabilecek en iyi 13 SEO aracını bulabilirsiniz.

1. Google Search Console

Fiyat: Ücretsiz

Amaç: Site Analizi

Sitenizin Google’ın gözünden nasıl gözüktüğünü anlamanın en iyi yolu bunu kendisine sormaktır. Google’ın Search Console isimli hizmeti herkes tarafından kolaylıkla kullanılabilecek bir site analiz aracıdır.

Örneğin, Google’ın Google Gibi Getir aracı belirli bir URL’yi Google’ın nasıl gördüğünü anlamanızı sağlayacaktır. Sitenizin bir sayfası SEO açısından kötü performans gösteriyorsa kontrolleri buradan yapabilirsiniz. Buradan elde ettiğiniz bilgiyi kullanarak arama sonuçlarında daha iyi performans göstermek için gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz.

Google Search Console içerisinde yer alan en önemli özelliklerden bir diğeri PageSpeed Insights aracıdır. Bu SEO aracı sayesinde sitenizin masaüstü ve mobil versiyonunun hızını ölçebilirsiniz. Mobil aramaların masaüstü aramalardan daha önemli olduğu bu dönemde sayfa hızı son derece önemlidir.

2. Ahrefs

Fiyat: Aylık Minimum 99$

Amaç: Anahtar Kelime Araştırması

Ahrefs son derece gelişmiş bir SEO kaynağıdır. Burada sitenizin anahtar kelime, link ve sıralama profili ile ilgili bilgi bulabilirsiniz. Böylece oluşturacağınız içerikler hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz. Ahrefs’in içerisinde üç farklı temel araç vardır:

 • Site Explorer aracı sitenize ait sayfaların performansını göstermektedir.
 • Content Explorer aracı belirli anahtar kelimeler ve konular kapsamında yüksek performans gösteren sayfaları bulmanıza yardımcı olur.
 • Keywords Explorer aracı belirli anahtar kelime için en yüksek aranma hacmine ve tıklanma oranına sahip değerleri gösterir.

Ahrefs’in içerisinde yer alan Keywords Explorer aracını kullanarak seçmiş olduğunuz anahtar kelimeyle bağlantılı olan ilgili konuları kolayca bulabilirsiniz. Bir anahtar kelimeyle bağlantılı ilgili konuları bularak o alandaki yüksek hacimli anahtar kelimeleri kolayca bulabilirsiniz.

3. WooRank

Fiyat: Minimum Aylık 49$

Amaç: Site Analizi

Woorank’ın derinlemesine site analizi pazarlamacılara çeşitli yeni fırsatlar ve geliştirmeler bulma konusunda yardımcı olmaktadır. Buradan elde ettiğiniz analizleri mevcut SEO girişimleriniz, sosyal medya ve kullanılabilirlik çözümlerinizi için kullanabilirsiniz.

Woorank ile oluşturduğunuz her raporun içerisinde sekiz farklı bölüm bulunmaktadır. Her bölümde detaylı incelemeler sonucu elde edilmiş veriler vardır. Woorank raporlarında yer alan bölümler şu şekildedir:

 • Pazarlama Kontrol Listesi
 • SEO
 • Mobil
 • Kullanılabilirlik
 • Teknolojiler
 • Sosyal
 • Yerel
 • Ziyaretçiler

4. Website Grader

Fiyat: Ücretsiz

Amaç: Site Analizi

Bu araç SEO fırsatlarını tespit etmek için geliştirilmiştir. Website Grader amacı kişiselleştirilmiş raporlar oluşturmaktadır. Bunları dört farklı ana konuda ele alarak kullanıcının önüne getirmektedir:

 • Performans: Araç sitenin sayfa boyutunu, taleplerini, hızını ve buna benzer SEO değerlerini ölçecektir.
 • Mobil Okunabilirlik: Araç sitenin duyarlılık ve cihaz görünümleri doğrultusunda mobil okunabilirlik değerini belirleyecektir.
 • SEO: Araç sitenin insanlar ve botlar tarafından kolay bir biçimde bulunup bulunamadığını kontrol edecektir. Burada yapılan değerlendirme sayfa başlıkları ve meta açıklamalar gibi kısımların kontrolü ile gerçekleştirilmektedir.
 • Güvenlik: Araç sitenin güvenlikle ilgili olan niteliklerini kontrol edecektir. Bu kontroller sonrasında sitenizin kullanıcılara güvenli yoldan bilgi sunup sunmadığını kontrol edebilirsiniz.

Başlangıç için tek ihtiyacınız olan bir site URL’si ve e-posta adresidir. Bilgilerinizi girdikten sonra 1-100 arası bir skor ile birlikte detaylı bir rapor elde etmiş olursunuz.

5. Check My Links

Fiyat: Ücretsiz

Amaç: Link Optimizasyonu

Sitenizde yer alan dahili ve harici linklerden hangilerinin işe yaradığını merak ediyorsanız Check My Links aracından yararlanabilirsiniz.

Bu araç yayıncılar ve editörler için geliştirilmiş basit bir bozuk link kontrol aracıdır. Örneğin yaklaşık 700 tane linkin yer aldığı bir sayfada çalışır durumda olan linkleri tek tek kontrol etmek kolay değildir. Ancak Check My Links bu işi saniyeler içerisinde gerçekleştirmektedir.

Araç iyi gözüken ve çalışır durumda olan tüm linkleri yeşille ve bozuk olan linkleri kırmızı ile göstermektedir. Böylece artık çalışmayan linklerin neler olduğunu kolayca saptayabilirsiniz.

6. BuzzStream

Fiyat: Minimum Aylık 24$

Amaç: Link Oluşturma

BuzzStream sitenize link veren diğer adresleri görebilmeniz ve takip edebilmeniz için en maliyetsiz çözümlerden biridir. Her ne kadar sitenize gelen linkler Google sıralaması açısından değerleri olsa bile bunları elde etmek yeteri kadar kolay değildir.

BuzzStream bu işi sizin için kolaylaştırmaktadır. Etkili e-posta mesajları oluşturmak ve link talebinde bulunmak için bu aracın sunduğu benzersiz yöntemleri deneyebilirsiniz.

BuzzStream bulunduğunuz sektöre erişmeniz gereken noktaları size göstermektedir. Buna ek olarak bu adreslerin sosyal medya ile etkileşimleri konusunda size çeşitli ipuçları verebilmektedir. Tüm bunları kullanarak Google’daki sıralamanızı yükseltebilirsiniz.

7. Moz

Fiyat: Minimum Aylık 99$

Amaç: Site Analizi

Moz’un ücretli üyeliği sitenizin arama trafiğini iyileştirmek için ihtiyacınız olan tüm araçları size sunmaktadır. Araştırma araçlarından oluşan bu koleksiyon SEO fırsatlarını tespit etmek, büyümeyi izlemek, raporlar oluşturmak ve genel olarak çalışmaları optimize etmek için kullanılmaktadır.

Örneğin, Crawl Test adını taşıyan aracı kullanarak sitenizde yer alan 3.000 URL’yi aynı anda kolayca analiz edebilirsiniz. Daha sonra bu analize ait raporu e-posta olarak alabilirsiniz. Bu özellik, taranabilir olma faktörünü göz önünde bulundurduğunuz zaman kopya içerik ve yönlendirme gibi problemleri kolayca ortadan kaldırmanıza yardımcı olmaktadır.

8. SEO Report Card

Fiyat: Ücretsiz

Amaç: Çok Yönlü

UpCity tarafından geliştirilen SEO Report Card aracı sitenizi analiz edecek ve rakipleriniz karşısında ne durumda olduğunuzu size gösterecektir. Gerekli iletişim bilgilerinizi ona sunmanız durumunda aşağıdaki konularda detaylı veri elde etmiş olursunuz:

 • Rank Analysis: Sitenizin Google başta olmak üzere diğer arama motorlarında nasıl performans gösterdiğini anlamanıza yardımcı olmaktadır. Tüm değerlendirmeler rapor oluştururken seçmiş olduğunuz anahtar kelimeye göre yapılmaktadır.
 • Link Building: Sitenize gelen linklerle ilgili bir rapor elde edersiniz.
 • On-Site Analysis: Belirlemiş olduğunuz temel anahtar kelimeyi sitenizde kullanıp durumunuz ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz.
 • Website Accessibility: Sitenin yüklenme zamanı ve taranabilir olma durumuyla ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz.
 • Trust Metrics: Sitenin sahip olduğu güven ve otorite seviyesini buradan öğrenebilirsiniz.
 • Current Indexing: Site sayfalarının indekse eklenme durumuyla ilgili verileri burada bulabilirsiniz.

9. SEMrush

Fiyat: Aylık 99$

Amaç: Anahtar Kelime Araştırması

SEMrush sektörde yer alan en geniş kapsamlı SEO araçlarından birisidir. Bir sitenin ihtiyacı olan hemen hemen her türlü hizmeti bu aracın içerisinde bulabilirsiniz. Bu aracın ücretsiz üyeliğinden faydalanarak siteniz için kolayca anahtar kelime araştırması yapabilirsiniz.

SEMrush’ın anahtar kelime aracı ile sıralama elde ettiğiniz anahtar kelimelerin neler olduğunu kolayca görebilirsiniz. Aynı zamanda ilgili anahtar kelimelerin aranma hacmi ve diğer nitelikleriyle ilgili verilerine ulaşabilirsiniz.

SEMrush içerisinde yer alan ancak kullanımı ücretli olan diğer özellikler sayesinde sitenizi rakiplerinizle kıyaslayabilir, link analizi yapabilir, uygun anahtar kelimeler bulabilir ve site içi optimize çalışmaları için çeşitli ipuçları elde edebilirsiniz.

10. Screaming Frog SEO Spider

Fiyat: Ücretsiz – Yıllık 160$

Amaç: Site Analizi

Screaming Frog SEO Spider aracı pazarlamacıların en büyük yardımcılarından biridir. Tamamen SEO düşünülerek oluşturulmuş olan bu program sitenizi tarayacak genel SEO problemlerini bulmanıza yardımcı olmaktadır. Program tüm zaman alıcı işlemleri basitleştirmek için geliştirilmiştir.

Java ile oluşturulmuş olan bu programın kullanımı oldukça kolaydır. Farklı araçlardan elde etmiş olduğunuz tüm verileri bu aracın içerisine aktararak araçta kullanılmasını ve değerlendirilmesini sağlayabilirsiniz. Böylece tüm verilerinizi ikinci kez gözden geçirme fırsatı elde edebilirsiniz.

11. SEO Audit Tool

Fiyat: Ücretsiz

Amaç: Site Analizi

Arama motorunda rakiplerinizi geçmek gibi bir hedefiniz varsa Found tarafından geliştirilmiş olan SEO Audit Tool aracını kullanabilirsiniz. Böylece sitenizde yer alan tüm SEO hatalarını kolayca bulabilirsiniz.

Basit bir biçimde sitenizin URL adresini girmeniz yeterli olacaktır. Daha sonra araç size üç farklı alandan oluşan bir rapor sunacaktır. Bu alanlarda şu şekilde bilgiler yer almaktadır:

 • Technical Issues: Bu rapor alan adıyla bağlantılı standartlaştırma ve XML site haritaları gibi hataları tespit etmenizi sağlamaktadır.
 • Content Issues: Bu rapor anahtar kelime ve meta verilerle bağlantılı hataları tespit etmenizi sağlamaktadır.
 • External Link Analysis: Bu rapor dışarıdan gelen linklerin kalitesini ve miktarını analiz etmenize yardımcı olmaktadır.

12. Remove’em

Fiyat: Minimum Aylık 99$

Amaç: Link Oluşturma

Son zamanlarda bir link paketi satın almışsanız veya yorumlarda çok fazla link kullanmışsanız Google’ın ensenizde olduğunu bilmelisiniz. Doğal olmayan veya bir başka ifadeyle yapay olarak oluşturulmuş olan linkler arama sıralamasında sorun yaşamanıza neden olabilecektir.

Bu araç sayesinde link profilinizi gözden geçirebilirsiniz. Ayrıca link almış olduğunuz yerlerin iletişim bilgilerini bulabilirsiniz. Böylece linklerin kaldırılmasını isteyebilirsiniz. Alternatif olarak belirli linklerle aranızdaki bağlantıyı kesebilmek için Google’ın link reddetme aracını kullanabilirsiniz.

13. SEO Overview Tool

Fiyat: Ücretsiz

Amaç: Site Analizi

Bu site denetim aracı bir alan adının gücü, linkleri, görsel SEO değeri, sosyal paylaşımları, site içi SEO değeri, teknik SEO değeri, sayfa hızı ve bunlarla bağlantılı kısımları ile ilgili veriler sunabilmektedir.

Sadece birkaç dakika içerisinde elde edeceğiniz kapsamlı rapor sayesinde sitenizin performansını incelemeye başlayabilirsiniz. Özellikle aracın görsel kontrol özelliğinden faydalanmanız gerekmektedir. Böylece sitenizdeki görsellerin SEO için en iyi şekilde optimize edilmiş olduğundan emin olabilirsiniz.

Siteniz hakkında bildiğiniz veya bilmediğiniz her şeyi öğrenmek için sadece Google’ın sunmuş olduğu verilerle sınırlı kalmamalısınız. SEO için en iyi uygulamalardan yararlanmak için buradaki araçları kullanmalısınız. Böylece doğru arama sorgularına yanıt verebilme becerisi göstererek sitenizin görünürlüğünü yükseltmeyi başarabilirsiniz.