SEO Nedir?

SEO, İngilizce bir kısaltma olup açılımı Search Engine Optimization’dur. (Arama Motoru Optimizasyonu). Metin ve içerikte kullanılan kelimelerden, kendi web sitenize, diğer web sitelerden gelen linklere kadar birçok faktör SEO’nuzu etkiler. Diğer bir deyişle; web sitenizde arama motorlarına uygun yapının sağlanmasına SEO denir.

SEO, Google arama sonuçlarında daha iyi bir konum elde etmek ve web siteye daha fazla ziyaretçi çekmek için web site tasarımı, içerik stratejisi ve içerik üretiminde yaptığımız faaliyetler bütünüdür. Ancak SEO burada bitmiyor.

Teknik SEO

Web site kodlamasının standardizaysonu, tasarımda SEO ilkelerinin gözetilmesi, standart işaretleme, web site hıznın optimizasyonu, duyarlı sürüm tasarımı ve benzelerine teknik SEO denir.

Site İçi SEO

Değerli anahtar kelimeleri belirleme, rakipleri analiz etme, içerik stratejisini formülize etme, değerli içerik üretme, etiketleme ve kategorilere ayırma, dahili bağlantı oluşturma gibi faaliyetler site içi SEO sürecinin bir parçası olarak kabul edilebilir. SEO`da başarı içerik olmadan neredeyse imkansızdır.

Site Dışı SEO

SEO teknik standartlarına bağlı kalmak ve değerli içerik üretmek sizi Google sonuçlarında ilk sayfaya götürebilir ancak 1. sırayı almak ve eski web sitelerle rekabet edebilmek için web siteniz için harici linklere ihtiyacınız bulunmaktadır.