SEO Fiyatları Nasıl Belirlenir?

SEO dijital pazarlamanın en kalıcı, maliyeti en düşük ve en zor aşamalarından biridir. Kalıcıdır çünkü, reklam bütçesi ayırmadığınız zamanlarda dahi arama motorlarında sıralamalarda yer alacağınız için kullanıcılar sitenizi ziyaret etmeye devam eder.

Maliyeti (diğer kanallara kıyasla) düşüktür ve çok büyük bütçe gerektiren reklam maliyetlerine karşı seo çalışmalarına ayrılması gereken bütçe daha azdır. Ancak tüm bunların yanında, sürekli site içi güncellemelerin ve rakip analizlerinin yapılması gerektiği için dijital pazarlamanın en zor aşamasıdır. Seo için ne kadar bütçe ayrılması gerektiği ise, bir çok etkene bağlıdır. Bunları sıralamak gerekirse;

1. Rakipler

Hangi alanda olursa olsun, rakiplerinizi geçmek için onlardan çok daha fazla ve doğru çalışma yapmanız gerekir. Rakiplerin yazılım, site içi ve site dışındaki  çalışmalarına yönelik analiz yapılması belli bir maliyet oluşturacaktır.

2. Kelime aranma hacmi ve zorluğu

Tatil kelimesi ile Dünyanın en uzun boylu insanı cümlesinin ne aranma hacmi, ne de zorluk seviyesi aynı değildir. Bu nedenle kelimenin aylık aranma hacmi, rakiplerin kelimelerde üst sıralarda yer alabilmek için her türlü çalışma analizleri sonucu,  kelime zorluğu ortaya çıkar.

3. SEO uzmanının bilgisi

Her seo uzmanının kendine özgü stratejileri mevcuttur. Orta zorluktaki bir kelime de bir seo uzmanı, 6 ayda istenilen sıralamaları alabilirken; bir diğer seo uzmanı ise, 12 ayda istenilen sıralamada yer alabilir. Seo uzmanı ya da seo firması seçerken dikkat etmeniz gereken ilk nokta size 1. sıra garantisi vermemesidir. Unutmayın ki kimse Google’da ya da diğer arama motorlarında 1. sırada çıkacağınızı garanti edemez.