SEO Çalışmalarının Maliyeti Ne Olmalı?

Bir SEO hizmetine ne kadar ödemelisiniz? Bu soruya cevap bulabilmek için mayınlı bir arazide gezmeniz gerekebilir. Ancak hepsinden önce SEO çalışmalarının ne kadar zaman alacağını belirlemeniz gerekmektedir. Eğer bu iki soruya uygun bir cevap verebiliyorsanız bir sonraki adımda çalışabilmek için doğru SEO ajansını seçmeyi başarabilirsiniz. Her şey gayet anlaşılır öyle değil mi?

SEO çalışmalarının fiyatına karar vermek sektör standartlarına uygun bileşenlere sahip bir ürün satın almaktan çok daha farklıdır. Burada kolayca fark edilebilir kullanım kolaylığı ve işlevsellik devreye girmektedir. İşte bu nedenle fiyat aralığı minimum ve maksimum düzeyde çok yüksek olabilmektedir.

Bir SEO kampanyası ile ilişkili olan fiyat birkaç faktörün bir arada düşünülmesiyle hesaplanabilmektedir. Daha önce hangi çalışmalar gerçekleştirilmiştir? Kampanyayı destekleyebilmek için hangi dahili kaynaklara yer verilmiştir? Sektörün rekabet durumu ne düzeydedir? Kampanyanın hedefleri nelerdir?

Bu soruların tamamı fiyat belirlerken düşünmeniz gereken sorulardır. Sonuç olarak SEO çalışmalarına bir fiyat belirlemek çoğu zaman çalışmanın uzunluğu ne kadar olacak sorusuyla özdeşleşmektedir. Ölçülebilir birkaç detay vermek gerekirse SEO kampanyalarının aylık 12 ile 104 saat arasında bir uygulanabilirlik periyotu bulunmaktadır. Dolayısıyla uygulama periyotu fazlasıyla uzundur ama saat başına fiyat konusunda herhangi bir belirti yoktur.

SEO çalışmalarına ödemeniz gereken miktar konusunda gerçek bir cevap söz konusu değildir. Cevap yapılacak çalışmaya, çalışmanın uygulanma koşullarına ve çalışmanın uzunluğuna göre değişiklik göstermektedir. Bir SEO kampanyasının fiyatını veya fiyat aralığını belirlemek için belirli kilit sorulara cevap bulmanız gerekmektedir. Bunu başarabilmeniz durumunda çok daha sağlıklı bir karar almayı başarabilirsiniz.

Pazarlama Kanalının Doğruluğu

2014 yılında yapılan bir araştırmaya göre sitelerin elde ettiği trafiğin yarısından fazlası organik aramadan gelmektedir. Bunu tahmin edebilmek için çok ciddi araştırmalara ihtiyacınız yoktur. Çünkü kendiniz dahi her gün arama motorlarını kullanıyor olmalısınız.

Bu tür araştırmaların gösterdiği tek şey SEO alanının sizin için doğru bir pazarlama kanalı olup olmadığını sorgulamaktır. Her ne kadar güçlü veriler söz konusu olsa bile gerekli hesaplamaları yapıp SEO alanına yatırım yapıp yapmama konusunda kararınızı vermelisiniz. Bir işletme olarak yeterli trafiğin olmadığı bir alanda etkin olmaya çalışmak demek yok yere SEO için çaba göstermek anlamına geleceğinden ince eleyip sık dokumanız gerekmektedir.

Belirli anahtar kelime araçlarından yararlanarak, tıklama oranı değerlerin, dönüşüm oranlarını ve net kazançları göz önünde bulundurarak bir alanda SEO çalışması yapıp yapmamak gerektiğine karar verebilirsiniz. Arama motoru sonuç sayfasında en üst sıralarda yer almak her işletme için gurur verici bir durumdur ama yatırım getirisi söz konusu değilse bu alana giriş yapmak aynı zamanda vakit kaybetmek demektir.

Bir çalışma yatırım getirisi sağlamıyorsa maksimum bütçe üzerinden ciddi kayıplar yaşayabilirsiniz. Bu nedenle SEO size yeteri miktarda trafik ve dönüşüm getirmeyecekse daha farklı pazarlama kanallarına yönelmeyi düşünmelisiniz. SEO dışında kalan pazarlama kanalları sizin için daha elverişli yatırım alanları olabilecektir.

Teklifin Göz Kamaştırıcılığı

Her ay 500 TL ödemeniz durumunda rekabet dolu bir alanda ilk sıraya çıkacağınızı garanti eden bir teklif mi aldınız? Belki doğru olabilir. Burada problem ucuza yap ama iki kez yap yönteminin çok sağlıklı etkiler sunmayarak işinizi daha fazla zorlaştırmasıdır. Kötü uygulanmış olan SEO çalışmaları pazarlama bütçenizde ve zamanınızda sürekli olarak kayıplar yaşamanıza neden olacaktır.

Ucuz çalışmaların etkileri bunlarla sınırlı değildir. Sadece yaptığınız tüm çalışmaları geri almakla uğraşmazsınız aynı zamanda arama motorlarının size uyguladığı yaptırımlardan kurtulmak için çaba gösterirsiniz. Siteniz arama motoru sonuç sayfasında neredeyse görünmez hale dönüşmüş olabilir ve onu tekrardan görünür kılmak için çok fazla zamana ihtiyacınız olabilecektir.

Birden Fazla Ajanstan Teklif Alınması

Dünyada yer alan diğer tüm işlerde ve sektörlerde olduğu gibi bir işi yaptırmak için dilediğiniz kadar ödeme yapabilirsiniz. Örneğin bir kahve dükkanı işletiyorsanız kahvenizi dilediğiniz fiyattan satabilirsiniz. Burada önemli olan kriter bu kahveyi alıp almama konusunda nihai kararın müşteriye ait olacak olmasıdır. Benzer durum SEO için de geçerlidir.

Bu nedenle olabildiğince farklı ajanstan teklif almalısınız. Çalışmaların fiyat aralığını öğrenmelisiniz ve hangi ajansın yapacağı çalışmalarla size yatırım getirisi sağlayacağına karar vermelisiniz. Bunun için yani fiyat araştırması yapmak için gayret göstermeniz dahi en iyi teklifi alabilmeniz için yeterli olacaktır.

Cehaletin Mutluluk Olmamaması

SEO sektörünün bir diğer önemli gerçeği ise insanların sürekli olarak kandırılarak paralarına el konulmasıdır. Belki durumu anlatmanın en iyi yolu bu olmayabilir ama gerçek budur. Birçok ajans sizi kandırmak için çeşitli yöntemlere başvurur ve belki hiçbir şey yapmıyorken dahi sizden ekstra ücret talebinde bulunabilir.

Bu nedenle bir SEO çalışması yaptırmak istiyorsanız şirketinizde bu çalışmaların en azından temelinden anlayan birilerinin bulunması gerekmektedir. Bu sayede çalışacağınız ajansla iletişim kurma ve onların atacağı adımları anlama konusunda daha rahat edersiniz. Ajansın size sunduğu teklifi anlama, yatırım getirisi konusunda durumunu sorgulama ve uygulanacak olan kampanya stratejisinin içeriğini öğrenme gibi konularda kendi şirketinizde çalışan kişinin inisiyatifi önemli olacaktır.

Doğru Olanın Seçilmesi

Aklınızdan çıkarmamanız gereken bir gerçek vardır. SEO çalışmaları asla ucuz olmazlar. Bunun için şirketler çok ciddi bütçeler ayırarak bu alanda aktif olmaya çalışmaktadırlar. Bazı işletmeler rekabet dolu ortamda varlıklarını sürdürebilmek için milyarlarca yatırım yaparken bazıları kendi pazarlama bütçelerinin el verdiği kadar yatırım ile ayakta kalmaya çalışmaktadır.

Aylık 20.000 gibi yatırım getirisine sahip olan bir firmanın aylık 2.000 gibi bir miktarı SEO çalışmalarına ayırmasını çok görmemelisiniz. Burada önemli olan yapılacak yatırım değil elde edilecek yatırım getirisidir. Size düşen ise kendi şirketiniz için en doğru kararı verebilmektir. Yatırım getirisi konusunda ne kadar elde edebileceksiniz ve aylık olarak ne kadar ödemeniz gerekecek? Adım atmadan önce bu soruya net bir cevap vermelisiniz.

Belki başlangıçta pazara giriş yapabilmek için istediğiniz fiyat teklifini alamayabilirsiniz. Ancak daha önce belirtildiği gibi SEO bu kadar kolay bir şey değildir. Kendi işiniz için gereksinimlerinizi belirledikten sonra hangi ajansla çalışmanın en doğru karar olacağına karar vermelisiniz. Bu tür bir ön çalışma yapmanız durumunda size sunulacak olan fiyat aralığının çok daha açık olacağından emin olabilirsiniz.