Müzisyenler için Web Uygulamaları

Eğlence sektörü dijitalleşirken profesyonel müzisyenler için artık bir enstrüman virtüözü olmak ya da insanın içine işleyen bir sesle şarkı söylemek yeterli değil. Dijital çağda eserleri kitlelere ulaştırmanın yolu müzisyen web sitelerinden ve sosyal medyayı verimli kullanmaktan geçiyor.

Eskiden böyle miydi azizim, yetenek içindeyse mutlaka gün ışığına çıkardı.

Hayır, hiçbir zaman öyle değildi. Geçmişten günümüze birçok dahi ve yetenek, adını hiç duyuramadan tarihin tozlu sayfalarında kaybolmuştur. Tanınırlık, yetenekle değil iletişim ağıyla elde edilen bir kavram olduğu için günümüz sanatçıları çok şanslı. İnsanlığın iletişim ağı, hiçbir zaman olmadığı kadar geniş bir alanı kaplıyor. Bu şu anlama geliyor: Artık coğrafya kader değil. İnternete bağlı herhangi bir yerde bulunan bir sanatçı, müzisyen web sitesi tasarlama dinamiklerini öğrenerek şarkılarını tüm dünyaya ulaştırabilir.

Yüz sene önce böyle bir şey mümkün değildi. Bir analizle neden bahsettiğimizi açıklayalım.

Suzan ile Neşet’in Tamamlanmamış Hikayesi

Suzan, 18 yaşında Kastamonu’da yaşayan ve olağanüstü sese sahip bir genç kız. Hikaye ise 1900’lerde geçiyor. Suzan’ın üstün yeteneğiyle tanınırlık kazanması için önce Kastamonu, sonra komşu iller, ardından bölgelere ve en sonunda ülke çapında üne kavuşması gerekiyor. Suzan, ailesi dışında hiçbir iletişim ağına sahip değil. Keşfedilmesi için komşu illerden birinin onu dinlemesi sonra da gittiği yerlerde anlatması gerekiyor. Suzan çok büyük olasılıkla hayatı boyunca bu şansa sahip olamıyor.

Şimdi de 1700’lerde yaşayan Neşet’i ele alalım. Neşet, Kars’ta yaşayan (o zamanlar o bölge küçük köylerden oluşuyor) ve bağlama çalan bir sanatçı. Neşet bağlamayı öyle bir çalıyor ki daha 10 yaşındayken ustasını geçiyor. Neşet’in bir Neşet Ertaş’a dönüşebilme ihtimali çok düşük. Neşet’in yetenek seviyesi onunla aynı dönemde yaşayan Johann Sebastian Bach ile aynı olduğu halde onun kadar tanınırlığa ulaşma ihtimali sıfır. Neşet’in bulunduğu coğrafya ve sahip olduğu iletişim ağı, ne yazık ki yeterli değil.

Suzan ve Neşet günümüzde yaşıyor olsaydı basit bir web sitesi tasarlayarak yeteneklerini dünyaya sergileyebilir ve oradan kuracakları iletişim kanallarıyla dünyaca tanınırlık kazanabilirlerdi. İnternet, kendi başımıza asla aşamayacağımız sınırları kolektif bir şekilde kaldırmamızı sağlayan bir araç. Neşet ve Suzan gibi bir sanatçıysan ve dünya çapında üne sahip olmak istiyorsan müzisyenler için web sitesi oluşturma kılavuzumuz sana yardımcı olacak.

Müzik Web Siteleri Nasıl Tasarlanır?

• İlk yapmanız gereken şey sanatçı adınızı bir domain ismi olarak satın almak. Bunun için IHS’den destek alabilirsiniz.

• Domain isminize sahip olduktan sonra web sitenizin tasarımını yapın ya da yaptırın. Burada dikkat etmeniz gereken şey müziğinize nasıl bir tasarımın gideceği. Karanlık ve depresif tonlarda eserler üretiyorsanız koyu tonlarda tasarlanmış bir web sitesi sizin için ideal olur.

• Web sitenizin yoğun trafik alacağını düşünüyorsanız bandwidth aralığını geniş tutmanızda fayda var.

• Sosyal medya hesaplarınızı web sitenizin içerisine yerleştirerek trafik akışı sağlayabilirsiniz.

• Soundcloud vb. birçok site, müzisyen web siteleri için uygulamalar sunmakta. Örneğin hazırladığınız bir şarkı listesini soundcloud’a upload ettikten sonra sitenize koyarak fanlarınızın sizi kendi domain’inizden dinlemesini sağlayabilirsiniz.