Instagramda Doğru Paylaşım Zamanı

Her işte olduğu gibi Instagram’da paylaşım yapmanın da doğru zamanı var. İster gündelik hayatınızda kullanıyor olun, isterseniz bir Kurumsal Instagram sahibi… Paylaşımlarınızı en çok kişiye ulaştırıp, en fazla etkileşimi almak için doğru zamanı seçmeniz, yararınıza olacak.

Ne zaman paylaşmalı?

Instagram’da paylaşım yapmak için en uygun günler ve saatler konusunda yapılan araştırmalar, şunlara dikkat edilmesi gerektiğini söylüyor. Aşağıdaki bilgilerle doğru zamanda paylaşım yaparak, LF Digital ile yapacağınız Instagram satışlarınızı arttırmanız da mümkün olacak.

— Mesai saatlerine dikkat edin:

Saat sabah 8-9, öğle 11 ile 1 arası, akşam 5 civarı veya akşam 7 ile 9 arası genel olarak etkileşimin en yoğun olduğu saatler. Öğle saat 3-4 arasındaki zaman diliminde paylaşım yapmaktan özellikle kaçının. Bu saat büyük bir ihtimalle sizin takipçilerinizin de kendi işlerinde en yoğun olduğu saatler.

— Paylaşımlar arasında kaybolmayın:

Büyük markaların hafta içi yaptıkları yoğun paylaşımlar arasında sizinkinin kaybolmasını istemiyorsanız, hafta sonu paylaşım yapmanız doğru olabilir. Büyük markaların öğle saat 3 dışında tüm hafta içi boyunca paylaşım bombardımanı yaptığını unutmayın. Öte yandan Pazartesi, Perşembe ve Cuma günleri en yoğun, Pazar ise en düşük etkileşim olan günler. Sizin için hangi günlerin uygun olduğuna takipçi kitlenize göre karar vermelisiniz.

— Kendi paylaşımlarınızın nabzını tutun:

Düzenli olarak paylaşım yapıyorsanız —art arda yapmamaya her zaman özen gösterin— hangi gün ve hangi saatlerde yaptığını paylaşımların ne kadar etkileşim aldığını not alarak ölçmeniz, sizin kitlenizin nasıl reaksiyon verdiğinin en doğru resmini gösterecektir.

Ayrıca “Instagram İşletme Profili” seçeneği sayesinde takipçi sayısındaki günlere göre artış, etkileşim, en iyi post’larınız, erişim rakamları, takipçilerinizin demografik bilgileri ve faal oldukları saatler gibi verilere de ulaşıp, doğru bir paylaşım planlaması yapabilirsiniz. Uğraşınızı bir sonraki aşamaya taşıyabilmeniz için bu özelliği kullanmanızı mutlaka öneririz. Bu özellikle sayesinde takipçileriniz hakkında edineceğiniz aşağıdaki veriler, onların kullanım alışkanlıkları ile ilgili önemli ipuçları verecektir.

  • Cinsiyet ve yaş: Cinsiyet ve yaş dağılımları.
  • Konum: Nerede oldukları.
  • Saatler: Normal bir günde Instagram’da oldukları ortalama saatler.
  • Günler: En aktif oldukları günler.