Google’ın Sitenize Ceza Vermemesini Nasıl Sağlarsınız?

Google cezaları, negatif bir kalıp gibi görünse de aslında internet kullanıcılarının web içerisinde gezinme deneyimini iyileştiren Google algoritmalarından oluşmuş bir tür sistem. Bu sistem, sürekli olarak güncelleniyor. Peki, Google cezaları nedir?

Arama motoru puan sıralaması kriterleriyle belirlenmiş kurallara uymayan, sistemin açıklarını bularak Google aramalarında hileli bir şekilde üst sıralarda çıkmaya çalışan ve içerik hırsızlığı yapan web sitelerinin Google tarafından sistem dışına itilmesine Google cezası deniyor.

Google web sitelerini neden cezalandırıyor?

Bunun iki temel nedeni var. Birincisi, bahsettiğimiz üzere Google algoritmalarını kandırmaya çalışan alt yazılımlar ya da yöntemler kullanmak. İkincisi ise ziyaretçilerin kötü kullanıcı deneyimi (UX) yaşamasına neden olan eski site altyapılarının güncellenmemesi.

Google’dan ceza alan bir web sitesi arama sıralamalarında alt sıralara düşebilir, hatta hiçbir şekilde görüntülenemeyebilir. Sitenize Google tarafından ceza verilmesini istemiyorsanız onu sürekli güncel tutmalı ve yeni Google arama motoru kriterlerini takip etmelisiniz.

Google Ceza Çeşitleri

Google, iki yöntemle uygun bulmadığı içeriklere ve sitelere ceza veriyor.

• Google manuel cezaları
• Google algoritmik cezaları

Google Manuel Cezaları

Google’da web sitelerini incelemekle yükümlü yazılım mühendisleri ekibi çalışıyor. Google Penguin ve Panda gibi algoritmalarını çalıştırdığında Google sıralamaları değişiyor ama manuel ceza bununla alakalı değil. Manuel ceza, yazılım mühendisleri tarafından sadece sizin sitenize veriliyor ve siteniz liste dışına itiliyor.

Manuel ceza aldığımı nasıl öğrenebilirim?

Webmaster Araçları kısmından sitenizin manuel ceza alıp almadığını öğrenebilirsiniz. Webmaster Araçları > Arama Trafiği > Manuel İşlemler bölümüne giderek sitenizin manuel cezası olup olmadığını öğrenebilirsiniz.
Google manuel ceza almışsanız uyarı metniyle karşılaşacaksınız.

Google Manuel Ceza Alma Nedenleri

Manuel ceza almanın birçok nedeni olabilir. Sitenize gelmiş bildirim mesajında yapılmış hatalar belirtiliyor ve Google yazılım mühendisleri bu yanlışın nasıl düzeltilebileceği konusunda size bilgi veriyor.
Google manuel ceza alma nedenlerinin bir kısmı:

• Hack’lenmiş web sitesine backlink’leme
• Spam (kullanıcı yorumları, içerik, yapısal veriler)
• Değersiz ve zayıf içerik
• Doğal olmayan backlink’leme
• Gizli resimler
• Gizli yazı ya da çok fazla tekrar eden anahtar kelime
• Kopya içerik

Google manuel ceza almamak için bu kriterlere dikkat etmeli ve güncel SEO tavsiyeleri konusunda bilgili olmalısınız.

Google Algoritmik Cezalar

Google düzenli olarak Penguin ve Panda isimli iki algoritmasını çalıştırıyor. Google, bu iki yazılımın altyapısı hakkında çoğunlukla sessiz kalıyor. Bunun nedeni de kötü niyetli yazılımcı ve SEO’cuların Google aramalarında üste çıkabilmek için sistemin açıklarını arıyor oluşu. Sitenizin Google algoritmalarına takılmasını istemiyorsanız web hosting firmanızı iyi seçmeli, manuel ceza kısmında belirtilen kriterlere ve kopya içerik kullanmamaya dikkat etmelisiniz. Ayrıca elinizin altında her zaman ideal bir SEO rehberi bulundurmanız da faydalı olur.