Google’da Yükselmek İçin Yapmanız Gerekenler

Google arama motoru 5 yıla aşkın süredir sürekli algoritma çıkarmakta ve çıkarmış olduğu algoritmaları güncellemektedir. Buradaki amaç spam çalışma yapan, bağlantı alan web sayfalarını cezalandırmak. Bu cezalarla karşı karşıya kalmadan web sitelerimizi yükseltmek mümkün. Bunun için google arama motorunun kriterlerine göre hareket etmemiz yeterlidir. Değerli ziyaretçilerimiz bu kriterleri ve teknikleri sizler için detaylı olarak aşağıda paylaşmış bulunmaktayız.

Google’da Yükselmek İçin Dikkate Almanız Gerekenler

  • Öncelikle web sayfanızın tüm iç ve teknik optimizasyonunu tamamlamalısınız. (Başlık, açıklama, ana başlık etiketler, içerik, sayfa hızını çok iyi seviyede iyileştirmelisiniz.)
  • Düzenli olarak son kullanıcının ihtiyacı olan içerikler üretmelisiniz.
  • Paylaşmış olduğunuz içerikleri sosyal medya platformlarına göndermelisiniz.
  • Sosyal ağlarda dayanışma grupları kurup bu gruplar üzerinden ziyaretçi ve takipçi kazanmalısınız. (Faydalı içerikler, kaynaklar paylaşırsanız sizi bırakmayacak takipçilerle karşılaşırsınız.)
  • Kaliteli ve kalıcı backlink kaynaklarına web sitelerinizi ekleyiniz. Özellikle trafik getiren, trafiği davranışa dönüştüren nitelikli kaynakları tercih ediniz. Bir haber sitesinde yer almaktansa hedef kitlenizin vakit geçirdiği kanallarda yer almanız daha sağlıklı olacaktır.
  • Dijital Pazarlama kanallarına yatırım yapmalısınız. Sosyal Medya, SEO, Google Ads ve Yeniden Pazarlama) kanallarını kullanmaya özen gösterin.
  • Sitenizin link çıkışlarını kontrol altına alınız ve fazla link çıkışı yapmayınız.
  • Footer bağlantı alarak yükseleceğinizi düşünmeyiniz. Kesinlikle bu tür bağlantılardan uzak durunuz.
  • Web sayfalarınızda kullanıcılar için ödüllü yarışmalar düzenleyiniz.

Yukarıda yer alan maddeleri tek tek açıklayarak bu konuya daha çok hakim olmanızı sağlayacağız.

Web Sitenizin İç Optimizasyonunu Kusursuz Olarak Yapılandırın

Eklemiş olduğunuz resimlerin boyutunu minimum seviyeye getirmeli, title 60 karakteri, description 160 karakteri karakterden fazla olmamalıdır. H etiketlerinin kullanımına dikkat etmeniz gerekmektedir. Bunların yanı sıra canonical kullanımı, iç ve dış linkleme, w3c ve web 2.0 standartlarına dikkat etmelisiniz. Bu paylaşmış olduğumuz kriterleri ilerleyen dönemlerde web sayfamızda sizler için ayrıntılı olarak açıklayacağız.

Düzenli, Mantıklı ve Kullanıcı Odaklı İçerik Paylaşın

Yazmak için yazmayın. Kullanıcıya bir şeyler verin ve o kullanıcı web sayfanıza bağlı kalsın. Çıkmamak için bir sebep bulsun. Şimdi uzun makale yazmanızı öneririm ama bu içeriğin kesinlikle sıkmaması gerekiyor. Yazabildiğinizce yazıp saçmalamak doğru değil. Sitenize gelen kullanıcılar bilgiye aç kişilerdir. Onlara en doğru bilgiyi en akıcı şekilde sunmak sizlere her zaman için kazandıracaktır.

İçeriklerinizi Sosyal Medya Ağlarına Gönderin

Bir makale yazdınız ve yayınladınız. Bunu nasıl duyurmayı planlıyorsunuz? Siteme nasıl olsa ziyaretçi geliyor bir şekilde okunur mantığı çok yanlıştır. Yazmış olduğunuz yazıyı sosyal ağlarda özellikle de facebook da yer alan ilgili grup ve sayfalarda paylaşmanız ciddi oranda geri dönüş sağlayacaktır. Özellikle sitenize ekleyeceğiniz pixel kod sayesinde daha önce sitenizi ziyaret eden kulanıcıların karşısına çıkarak daha çok ilgi çekebilirsiniz. Öne çıkarılan reklamları kullanarak hedef kitlenize çok rahat ulaşabilirsiniz. Hemen uygulamaya başlamanızı öneriyorum.

Sosyal Ağlarda Aktif Rol Alın

Sayfanızla, sektörünüzle alakalı grup ve sayfa kurmaktan kaçınmayın. Bu gruplara ilgili kişileri davet edin ve içeriklerinizi paylaşarak takipçi edinin. Siteniz gerçekten faydalı konular paylaşıyorsa bu takipçiler belli bir zaman sonra kendi istekleriyle sitenizi ziyaret etmeye başlayacaktır.

Tabi ki Kaliteli ve Kalıcı Backlink

Kalıcı ve kaliteli olduğu sürece almaktan kesinlikle çekinmeyin tabi abartmamak şartıyla. Bu terim Google var olduğu sürece var olacaktır. Ben özellikle trafik, davranış ve dönüşüm üçlüsüne odaklanıyorum. Aldığınız kaynak bu üç kriteri yerine getiriyorsa o kaynaktan asla vazgeçmeyin.

Dijital Pazarlama Kanalları Olmadan Olmaz

Bir web sayfasına sahipsiniz ama dijital dünyada yer almıyorsunuz? Oldu mu şimdi? En kısa sürede dijital pazarlama kanallarını kullanmalısınız. Hangi sektörde olursanız olun bu işe bütünsel yaklaşmalısınız. Bütünsel yaklaştığınızda faydasını göreceksiniz. Özellikle SEO kategorimin en altında yer alan açılır menüden oluşan içerikleri mutlaka incelemenizi öneriyorum.

Footer Bağlantı İntihardır

İlgili ilgisiz tüm sayfalardan bağlantı almanız fayda değil zarar sağlar. O nedenle bu bağlantı çeşidinden uzak durmanızı önermekteyiz.

Yukarıda sizler için açıkladığımız maddeleri lütfen uygulayın. Özgün olun, özgün ve doğal olmanız sizlere çok şey kazandıracaktır.