Google Sıralama Sinyalleri Rehberi – Bölüm 8: Dahili Linkler

Geçtiğimiz bölümde Google sıralama sinyalleri rehberinde HTTPS, hız, mobil uyumluluk ve yapılandırılmış veriler gibi site seviyesi sinyalleri ele almıştık. Bu bölümde dahili linkleri ele alacağız. Dahili linkler harici linkler ve backlinkler kadar karmaşık olmadığı için bunları anlaşılır hale getirmek çok daha kolaydır.

Dahili Linkleme

Dahili linkleme çalışmasının ne olduğunu anlamak ile başlamak iyi bir fikirdir. Bu çalışmaların oldukça avantajı yanları vardır. Sitenizin değerlerini yükseltmek ve aynı zamanda kullanıcı deneyimini güçlendirmek için fazlasıyla kullanışlı bir yöntemdir.

  1. Dahili linkler insanların site içerisinde daha kolay bir biçimde gezinmesini sağlayabilir.
  2. Dahili linkler insanları sitenizde tutar ve özellikle sayfalar birbiriyle alakalı ise bunun etkisini çok daha fazla hissedebilirsiniz.
  3. Sitenize çekmeyi başardığınız kitleye okuyacak daha fazla şey sunabilirsiniz. Bu kişiler sitenizde dolandıkça sitenizin ortalama ziyaretçi süresi ve sayfa gezinme oranı artacaktır.
  4. Dahili linkler Google tarayıcıları tarafından sitenizin fark edilmesini ve sitenizin dizine eklenmesini sağlayacaktır. Googlebot sitenizde yeni bilgiler yer aldıkça sitenizi daha sık ziyaret edecek ve sitenize daha fazla güven duyacaktır.
  5. Arama motorları dahili link yönlendirilmiş sayfaların daha önemli olduğunu düşünecek ve onları ön plana çıkartmaya çalışacaklardır.
  6. Sitenizde yer alan bir sayfanın otoritesinin yüksek olması dahili linklerin daha değerli olmasını sağlayacaktır.
  7. Dahili linkler arama motorlarına ilgili içeriklerin önemli olduğunu ifade etmektedir. Stratejik açısından site yöneticileri bunu avantajlı bir biçimde kullanabilir. Örneğin, asla eskimeyecek bir yazıdan link ekleyerek bir yazıyı ön plana çıkartmayı başarabilirsiniz.
  8. Bozuk linkler Google’a olumsuz sinyaller gönderirler. Sitenizde bir şeylerin sorunlu olduğunu ve sitenizin gerçekten kötü yönetildiğini ifade ederler.

Çapa Metinler

Bir linke açık bir biçimde anlatılanı ifade edebilecek bir çapa metni ekleyerek belirli anahtar kelimeler için sıralama yapmanızı kolaylaştırabilirsiniz. Eğer bir yazıya link vermek istiyorsanız mutlaka uygun bir anahtar kelime aracılığıyla bunu gerçekleştirmelisiniz. Bu sayede yazının neyle ilgili olduğunu Google’a daha kolay iletebilirsiniz.

Bazı SEO uzmanları aynı sayfaya verilecek linklerde farklı çapa metinlerini kullanmayı tavsiye eder. Böylece hem seçtiğiniz öteki anahtar kelimeler için sıralama yapabilir ve aynı zamanda aşırı optimizasyon probleminden kurtulabilirsiniz.

Kategori veya Etiketler

Bir kategori veya etikete link vermek arama sonuçlarında pozisyonunuzu güçlendirebilir. Bu tür sayfalar belirli konu veya anahtar kelime için özel olarak seçilir. Bunlar sürekli olarak güncel kaldıkları için Google tarafından değerli görülürler. Yazdığınız yer yazıyı bir kategori veya etiket ile bağlamak seçmiş olduğunuz kategori veya etiket anahtar kelimesi için sıralama yapmanızı sağlayacaktır.