Google Sıralama Faktörlerine İlişkin Rehber

Masaüstü arama motoru pazar payının %85’inden fazlasına sahip olan Google’da her gün yaklaşık 3.5 milyardan fazla arama yapılmaktadır. Google son derece popülerdir. Organik arama sonuçlarında iyi performans göstermek isteyen pazarlamacılar Google’ın içerik sıralarken kullandığı faktörleri bilmek istemektedirler.

İçeriği arama motorları için optimize etmek adına harcadığımız çaba ile Google’ın sıralama algoritmasına hitap ettiğimizi düşünürüz. Ancak bunu yapamadığımız bir gerçektir. Çünkü Google hiçbir zaman sıralamada kullandığı faktörleri herkese açık bir biçimde paylaşmamıştır.

Google’ın onayladığı tek şey organik arama sayfası sıralamalarını belirlerken yaklaşık 200 sıralama sinyalini kullanmış olduğudur. Bu sinyaller içerisinde alanınızla ilgili faktörler, sayfa faktörleri, sayfa dışı faktörler, site düzeyi faktörler ve teknik faktörler gibi çok sayıda sinyal vardır.

200 sıralama faktörünün çok uzun bir liste oluşturacağı kesin. Hepsini hatırlamanız mümkün değildir. Bilinen Google sıralama faktörlerini öğrenmek ve onların Google’ın sıralama algoritması kapsamında rollerini bilmek istiyorsanız bu rehber sizin işinize yarayacaktır.

Listenin içerisinde yer alan tüm faktörlerin yüksek öneme sahip olduğunu söylemek pek mümkün değildir. Pazarlamacıların ve içerik yayıncıların bu faktörlere yönelik çalışmalar yapmadan önce çok daha evrensel olarak uygulamalara odaklanmaları gerekmektedir.

SEO çalışmalarınıza öncelik vermeyi hedefliyorsanız bu yıl ve gelecek yıl işinizi kolaylaştıracak en önemli sıralama faktörlerinin sekiz tanesini aşağıda bulabilirsiniz. Bu sekiz faktöre yönelik optimize çalışmaları ile sitenizi Google’da sıralama almak için hazır hale getirebilirsiniz.

Google Sıralama Faktörleri

Bilinen 200 tane Google sıralama faktörü vardır. En önemli faktörler URL, gelen linkler, meta etiketler, anahtar kelimenin amacı, içeriğin yapısı, sayfa yüklenme hızı ve birkaç teknik SEO özellikleriyle alakalıdır.

1. Site Mimarisi (Önemli)

Google sıralamanız üzerinde bundan daha büyük etkiye sahip olan faktörler bulunmaktadır. Ancak site mimarisi özellikle sitenizi yayınlarken veya yeniden yayınlarken dikkate almanız gereken ilk şeydir.

Sitenizi alt dizinler halinde düzenleyerek ve her URL’nin sonunda net bir metin dizesine yer vererek Google’a kim olduğunuzu ve hangi konularda otorite elde etmek istediğinizi aktarmış olursunuz.

Örneğin, SEO ile ilgili bir blog oluşturmak istiyorsanız ve  SEO, Backlink, İçerik ilgili içerik yayınlayacaksanız sitenizin içeriğini bu üç alt dizinde düzenlemek sizin için faydalı olacaktır. İyi bir blog yazısının URL’si şu şekilde olmalıdır:

2. Alan Adı Güvenliği (Çok Önemli)

Yukarıdaki örnekte yer alan URL’nin başında “HTTPS” bulunmaktadır. Bu, Google’ın güvenli siteleri güvenli olmayan sitelerden ayırt etme yoludur. Sitenizin güvenli siteler arasında yer alması gerektiğini unutmamalısınız.

HTTP bir siteden ziyaretçinin tarayıcısına bilgi aktaran bir işlem protokolüdür. HTTPS bu protokolün güvenli bir sürümüdür. Google bu protokolü gördüğü zaman ilgili sayfayı indekse eklemenin güvenli olduğunu düşünmektedir.

Tahmin edebileceğiniz gibi sondaki “S”, “secure” yani “güvenli” anlamına gelmektedir. Sitenizin alan adını korumak için SSL sertifikası denilen bir şeye ihtiyacınız olacaktır.

3. Gelen Linkler (Kritik)

Gelen linkler aynı zamanda backlink olarak bilinmektedir. Bu linkler internet ortamında yer alan bir başka yerden sitenize yönlendirilmiş linkler anlamına gelmektedir. Sıralama konusunda çok büyük bir fark yaratabilmektedirler.

Bu linkler Google’ın sıralaması için çok önemlidir. Google bir sitenin diğer sitelerden link elde etmiş olmasını bir güven oyu olarak görmektedir. Google’ın gözünde güven çok büyük bir niteliktir. Bu nedenle size link veren kaynak ne kadar güvenilir ise gelen linklerin sıralamadaki etkisi bir o kadar büyük olacaktır.

Blog yazılarınıza bir başka blog yazısından link veriyorsanız bu gelen link olmaz. Gelen linklerin tamamı neredeyse tamamen dış alanlardan gelen linklerden oluşmaktadır.

Bu nedenle link kurma diğer yayıncılardan backlink kazanmak için önemli bir süreç haline gelmiştir. Benzer otoriteye sahip olan yayıncılar birbirlerinden link almayı kabul etmektedirler. Diğer yayıncılar ise bazı sitelerde ziyaretçi yazarlık yaparak kendilerine link almaya çalışmaktadırlar.

4. Konu Otoritesi (Çok Önemli)

Konular Google sıralamanızda kritik öneme sahiptirler. Uzun vadede sayfalarınızın sıralanması adına bir sayfa otoritesi temeli oluşturmaktadırlar. En basit şekliyle konular şu anlama gelmektedir: Belirli bir konuda ne kadar fazla içerik yayınlarsanız o konuya ait her bir içerik parçası Google’ın arama motoru sonuç sayfasında kendine yer bulacaktır.

Yukarıda yer alan SEO örneğini göz önünde bulundurabilirsiniz. Bu sitede SEO hakkında 20 yazı olduğunu düşünün. Google bu sitenin SEO konusunda otorite olduğunu düşünecektir.

5. Anahtar Kelime Amacı (Kritik)

Konular uzun vadede anahtar kelimelerden çok daha önemli olabilmektedirler. Ancak bu, anahtar kelimelerin bir sıralama faktörü olmadığı anlamına gelmemelidir. Anahtar kelimeleri optimize etme çalışmaları doğru yapıldığı zaman anahtar kelimeler sitenizin SEO stratejisinde önemli bir yere sahip olmaktadırlar.

Google ilk zamanlar bir sitede veya blog yazısında bir anahtar kelime ve anahtar kelime öbeği aramıştır. Bu tam eşleşme olarak bilinmekteydi. Bugün “tam eşleşme” çok farklı bir şey ifade etmektedir. Bir anahtar kelimenin en fazla kullanıldığı siteler artık en yüksek sırada değildirler. Aksine bu anahtar kelimenin arkasındaki amaçla eşleşen siteler üst sıradadır.

Bahçe örneğine tekrar dönecek olursak “en iyi organik böcek ilacı” anahtar kelimesi için sıralama yapılmak istendiğinde bu üç kelimenin yer aldığı cümleleri makale boyunca birkaç kez eklemek pek bir işe yaramayacaktır. Bunun yerine, anahtar kelimeyi en az bir kere geçirmek ve ardından organik böcek ilacı örneklerine, nereden satın alınabileceklerine ve önemlerine değinmek gerekmektedir.

Anahtar kelimenin bu şekilde kullanılmış olması okuyucuların arama terimini girdiklerinde aradıkları bilgileri bulabilmesi anlamına geleceğinden söz konusu site onlara daha iyi ve daha etkileşimli hizmet verebilme şansına sahip olacaktır. Google artış gösteren bu etkileşimi ziyaretçinin sorusuna verilmiş en iyi cevap olarak görecek ve URL’yi üst sıralara taşıyacaktır.

6. İçerik Yapısı (Önemli)

Sitenizi ziyaret edenlere sadece aradıkları bilgileri sunmak yeterli değildir. Daha fazla site ziyaretçilere iyi cevaplar verebildiğinden bu cevabın nasıl yapılandırıldığı rekabetçi anahtar kelimeler söz konusu olduğunda çok daha önemli bir kriter haline gelmektedir.

İyi içerik yapısı bir kişinin içeriği anlamasını kolaylaştırmak için cevap bulmayı basitleştiren çeşitli başlıklar ve alt başlıklar içermektedir. Ayrıca, maddeler, numaralandırılmış listeler, destekleyici görüntüler ve açıkça belirtilmiş araştırmalara da yer verilmesi iyi olabilmektedir. Bunların hepsi okuyucunun içerikle meşgul olmasına yardımcı olmaktadır.

Bir okuyucunuz içerikle ne kadar fazla meşgul olursa sitenizde bir o kadar uzun süre kalacaktır. Bu sayede ilgili içeriğin oturum süresi denen değeri artış gösterecek ve iyi içerik oluşturmanın bir sonucu olarak Google‘da daha iyi bir sıralama elde edebilecektir.

7. Meta Etiketler (Önemli)

Bir meta etiketi sanki bir programcı için bırakılmış bir ipucu gibi görünmektedir ancak gerçekte içerik yönetim sisteminin en işlevsel olan ama kullanılmayan özelliklerinden biridir. Ayrıca Google sonuçlarında sıralama elde etmek için göz atılması gereken en önemli noktalardan birini oluşturmaktadırlar.

Meta etiketleri Google’ın bir sayfanın amacını belirlemesine yardımcı olmaktadır. Buna ek olarak hedef anahtar kelimelerin sayfa içerisindeki rolünün saptanmasını sağlamaktadır. Hedef anahtar kelimeyle veya söz konusu anahtar kelimeyle ilgili ayrıntılarla doldurulması gereken birkaç tür meta etiketi bulunmaktadır.

Başlık Etiketi

Başlık etiketi genellikle yazının başlığıdır ve yazının HTML’inde gösterilmektedir. Bu, Google’ın arama motoru sonuç sayfasında gördüğünüz mavi tıklanabilir başlığın oluşturulmasına yardımcı olmaktadır.

Başlık etiketleri bir yazı olmayan sayfaları tanımlamak için son derece kullanışlı olmaktadırlar. Bu nedenle sitenize ait bir sayfanın HTML’inde bir yazı başlığı ile aynı amaca hizmet eden optimize edilmiş bir başlık etiketi kullanmalısınız.

Görsel Etiketi

Google görselleri metinleri okuduğu gibi okuyamamaktadır. Bunun son derece önemli bir eksiklik odluğunu söylemek mümkün çünkü görseller organik arama sonuçlarında ve görsel arama sonuçlarında iyi bir sıralama elde etmenize yardımcı olabilecektir.

Google’ın görselleri okumasını sağlamak için içerik oluştururken görüntünün yayınlandığı site bağlamında en iyi şekilde tanımlanan alt metinleri eklemeleri çok daha doğru olacaktır.

Meta Açıklaması

Bir URL’nin meta açıklaması Google’ın arama motoru sonuç sayfalarında her bir mavi bağlantının altında görünen ve içindeki içeriği özetleye kısa metinlerdir. Bir meta açıklamasının belirli anahtar kelimeler içermesi gerekmez ancak burada anahtar kelimelere yer verilmesi tavsiye edilen bir şeydir. Çoğu içerik yönetim sisteminde meta açıklama kısmını doldurmanızı sağlayacak özel alanlar bulunmaktadır.

8. Sayfa Hızı (Önemli)

Sayfa hızı arama yapan bir kişinin Google arama sonucuna tıkladığında sitenizi ne kadar hızlı yüklendiğini göstermektedir. Sayfadaki birçok faktör sitenizin yüklenme süresine katkıda bulunmaktadır. Ancak bir site ne kadar hızlı olursa Google’da bir o kadar yüksek sıralama elde edebilme şansına sahip olmaktadır.

Genel olarak üç saniyeden kısa sürede yüklenen sayfalar ziyaretçilerin için yeterince hızlı sayılmaktadır. Ancak bu sitenin amacı ve çektiği ziyaretçi türüne göre değişkenlik gösterebilen bir durumdur. Örneğin e-ticaret sitelerinin biraz daha hızlı olması gerekmektedir. Google’a göre bu sitelerin iki saniyeden daha kısa sürede yüklenmeleri gerekmektedir.

Farklı yazı tipi türleri ve boyutları sitenizi bir miktar geç yüklenmesine neden olabilecektir. Ancak yavaş sayfa hızının en büyük nedenlerinden biri sıkıştırılmamış resimlerdir.

Bir sayfada ne kadar fazla sayıda ağır ve karmaşık ortam dosyası varsa sitenin yüklenmesi bir o kadar uzun sürebilecektir. Bazen bunu önlemek zor olabilir ancak kontrol edebileceğiniz tek şey sayfadaki her görüntünün dosya boyutudur. Resimlerinizi içerik yönetim sistemine yüklemeden önce onları sıkıştırmayı düşünmelisiniz.