Google Maccabees Algoritma Güncellemesi ve Bilmeniz Gerekenler

Yılbaşı tatiline girilmeden önce Google pek çok sitenin SEO çalışmalarını etkileyen bir dizi “ufak değişiklik” yayınladı. Bu değişiklik sonrasında web sitesi sahiplerinin bir kısmı %20-30 oranında trafik kaybettiklerini belirttiler. Daha sonra gerçekleştirilen analizler neticesinde Google’ın güncellemesiyle nelerin değiştiğini tespit etmeye çalıştılar. Aradan biraz zaman geçtikten sonra herşey ortaya çıkmaya başladı ve Google’ın Maccabees güncellemesinin neleri değiştirdiği ortaya çıktı.

Önemli Noktalar

Maccabee güncellemesi hakkında bilmeniz gereken temel detaylar şunlardan oluşmaktadır:

  • 12 Aralık 2017 tarihinde gerçekleştirilen güncelleme pek çok sitenin trafik miktarını etkilemiştir.
  • Güncellemenin anahtar kelime varyasyonları çok fazla olan, gereksiz açılış sayfalarına sahip olan ve çok fazla ortaklık programına ait içeriği bulunan siteleri etkilediği görülmektedir.
  • Trafik kaybı yaşayan sitelerin büyük bir kısmının benzer açılış sayfalarını tek bir sayfa haline getirmesiyle sorunun ortadan kalktığı gözlemlenmiştir.

Maccabees Algoritma Güncellemesi Tam Olarak Nedir?

Google yıllardır algoritmasında sürekli olarak değişiklikler yapmaktadır ancak Maccabees güncellemesi ufak değişiklikler kapsamında görülebilecek bir değişiklik değildir. Çünkü bu güncelleme çekirdek algoritmada değişikliklerin olmasını sağlamıştır. Çekirdek algoritma temelde şu işe yaramaktadır:

  • Bir sayfanın yapılan bir arama sorgusuna alaka düzeyini belirlemek
  • Arama motoru sonuç sayfasındaki sıralamanın linkler tarafından nasıl etkilendiğini belirlemek
  • Bir sayfada yer alan içerik türünün değerini belirlemek

Gerçekten Maccabees neleri değiştirdi? Bunu tam olarak bilmiyoruz çünkü Google algoritmasına yönelik bilgi paylaşmaktan olabildiğince kaçınmaktadır. İlk değişiklikler yapıldıktan bir hafta sonra Google’dan Danny Sullivan güncellemeyi onaylamış ancak güncellemenin çok önemli olmadığını belirtmiştir.

Güncellemenin yayınlandığı tarihten bir süre sonra pek çok adreste yapılan analiz çalışmaları doğrultusunda sitelerin güncellemeden nasıl etkilendiği belirlenmeye çalışılmıştır. Bu analizler doğrultusunda Maccabees güncellemesinin tam olarak neyi ve nasıl hedeflediği az çok belli olmuştur.

Güncelleme Kimleri Etkiledi?

Yapılan analizlerden ortaya çıkan bilgilere göre aşağıdaki kriterler ortaya çıkmıştır:

  • Getirilen güncelleme tek türde siteleri eklememiştir. E-ticaret, seyahat, blog ve ortaklık programı siteleri dahil olmak üzere pek çok site güncellenmeden etkilenmiştir.
  • Maccabees güncellemesinin anahtar kelime varyasyonlarına odaklanan siteleri etkilediği görülmüştür. Bu tür siteler benzer içerik için birkaç açılış sayfasına sahiptirler ancak içerik başlıkları ve anahtar kelimeler birbirinden farklıdır. Bir seyahat sitesinin “Ucuz Antalya Tatilleri”, “Bütçeye Uygun Antalya Tatilleri”, “Antalya’da Ucuz Tatil” gibi farklı başlıkları kullanarak aynı içerikle birden fazla açılış sayfası oluşturduğunu düşünün. Bu tür siteler söz konusu güncellemeden nasibini almışlardır.
  • Zayıf içeriğe, çok fazla reklama ve çok fazla ortaklık programı linkine sahip olan siteler güncellemeden etkilenmiştir.
  • Wikipedia, IMDb, Twitter ve Instagram gibi adreslerin önüne geçmeyi başarmış ünlü isimlerin resmi sitelerinde ciddi trafik azalmaları meydana gelmiştir.

Özünde Maccabees güncellemesi, Google’ın yüksek okunabilirliliğe sahip ve kaliteli içerik sunan siteleri ön plana çıkartma hedefine katkı sağlamıştır. Siteler ve SEO uzmanları için burada en büyük problem anahtar kelimeleri ve açılış sayfalarını değiştirmek zorunda olmalarıdır. Uzun kuyruklu anahtar kelimeleri hedefleyen çözümlere odaklı olan tüm çalışmalarda bu değişiklikler kısa vadede en önemli stratejilerden birisi haline dönüşmüştür.,

Güncellemeye Karşı Neler Yapabilirsiniz?

Google’ın yayınladığı her algoritma güncellemesine bir SEO stratejisiyle cevap verebilmek verimli değildir. Ancak Maccabees güncellemesi uzun süreli etkilere sahip olacak bir güncelleme olarak görülmektedir. Bu güncelleme aynı zamanda iyi içeriğe odaklanılması gerektiğini belirten bir dizi değişikliğe sahip olmuştur. Bu güncelleme karşısında yüksek kaliteye sahip bilgilendirici içeriklere ve okunabilirlik öncelikli olarak hazırlanmış içeriklere odaklanmak en ideal çözümlerden birisi olarak görülmektedir.

Yapılması gereken en önemli değişikliklerin başında anahtar kelime doldurarak oluşturulmuş açılış sayfalarının yenilenmesidir. Uzun kuyruklu SEO stratejisine odaklanmak fazlasıyla iyi bir çözümdür ama bunu kuralına uygun şekilde yapmak gerekmektedir. Benzer içerik için sürekli farklı açılış sayfaları oluşturuyorsanız artık tek bir sayfaya yoğunlaşmanız gerektiğini bilmelisiniz. Aynı anda çok fazla anahtar kelime oluşturmak yerine birbiriyle eşleşen en iyi anahtar kelimeleri araştırmaya çalışmalısınız. Ardından yüksek kaliteye ve yüksek alaka düzeyine sahip içerikler üretmelisiniz.

Birden fazla açılış sayfasına sahip olmak yerine içerik açısından zengin olan ve birden fazla anahtar kelimeyi içeren sayfalar oluşturmalısınız. Ancak burada yine anahtar kelime doldurma çalışmalarından uzak durmalısınız. Sayfanızın olabildiğince doğal olmasını sağlamalısınız. Google’ın algoritması her geçen gün daha zekice olmakta ve anahtar kelime doldurma çalışmalarını görebilmektedir. İnsanlar okunabilir içerikler sunduğunuz için size teşekkür edeceklerdir. Bu nedenle bir sayfada üç veya dört anahtar kelimeden fazlasını odaklamaya çalışmamalısınız.

Sitenizde agresif reklam çalışmaları varsa sitenizin cezalandırılacağını unutmamalısınız. Her yerde reklam kullanırsanız veya reklamları ana içeriğin üzerinde kullanarak onu okunamaz hale getirirseniz bu güncellemeden olumsuz yönde etkilenebilirsiniz. Benzer şekilde ortaklık programlarına ait linkleri çok fazla kullanırsanız SEO sıralamanız olumsuz yönde etkilenecektir.

Bu algoritmanın neyi hedeflediği açık bir biçimde bellidir. İnsanların okumaktan keyif alacağı içerikler üretmelisiniz. Böylece Google’ın algoritması tarafından sevilecek sayfalara sahip olmayı başarabilirsiniz.