Google Kopya İçerik Şikayet Etme Servisi

Google kopya içerik şikayet etme servisi ile web sitenize eklediğiniz içerikleri kendi sitelerinde yayınlayan kişileri şikayet edebilirsiniz. Bu sayede google arama motoru o siteye gereken cezayı en kısa sürede verecektir. Son dönemlerde oldukça karşılaştığım bir konu olduğu için bu makaleyi yazmak istedim. Bir yazı yazıyoruz utanmadan, arlanmadan o yazıyı kendi sitesine ekliyorlar. Ya bir ekmek çalmışsın, ya da başka bir şey. Sonuçta hırsızsın. Bunun hesabını nasıl vereceksin. Veremezsin, veremeyeceksin de.

Google arama motorunun her geçen gün algortima geliştirmesi ve güncellemesi ile birlikte özgün içeriğin SEO açısından önemi daha da artar oldu. Kim yazmış olduğu bir yazının farklı bir sitede izinsizce kullanılmasını ister ki? Bu konuda mağdur olan her türlü arkadaşıma destek olmak için bu makaleyi yazma ihtiyacı duydum. Değerli arkadaşlarım öncelikle yapmanız gereken https://www.google.com/webmasters/tools/spamreport?hl=tr bu adrese giriş yapmak. Sonrasında en alt kısımda yer alan Web spam bildir sayfasını ziyaret etmektedir.

Webspam bildir butonuna tıkladıktan sonra açılan sayfada içeriğimizi kopyalayan sayfayı şikayet edebiliriz.

İlk alana içeriğinizin kopyalanıp yayınlandığı sayfayı yazıyorsunuz. İkinci alanı boş bırakıp açıklama kısmına konuyu özetliyorsunuz. Yani kısacası içeriğinizin çalındığını belirtiyorsunuz. Bu noktadan sonra google er ya da geç bu konuya önlemini alıyor. Bu noktada dikkat etmeniz gereken bir konu var. Sizin içeriğinizin kopyalanan içerikten önce index alması şart. Aksi taktirde google gözünde kopya işlemini yapan site siz gözükürsünüz. Bunun için de yazılarınızın hızlı index alması adına search console aracında yer alan google gibi getir seçeneğini kullanabilirsiniz.

Taktir edilirsen değil, taklit edilirsen başarmışsındır.

Bizim emeklerimizi hiçe saymayıp paylaşan, okuyan, beğenen ve yorum yapan arkadaşlarıma ise teşekkürü borç biliyorum. Onların her zaman yanındayım, her zaman da olacağım.

Google kopya içerik şikayeti ve emek hırsızları hakkındaki yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim.