Google Görüntülü Reklam Vermek

Google AdWords ürününün bir çeşidi olan Google’ın anlaşmalı web sayfalarında reklamlarınızın görsel içeriklere dayalı olarak, yayınlanması sağlayan bir reklam modelidir.

Display reklamlar, hem maliyet hem de dönüşüm oranının yüksek olması nedeni ile günden güne popülerliğini arttırmakta. Reklam mesajı, anlaşılır bir dil ve tasarım ile iletilebiliyor. Görseller sayesinde  hem  performans odaklı sonuçlar, hem de hedef kitle için marka bilincini uyandırmak adına en çok tercih edilen, hatta en çok yatırım yapılan reklam modeli denilebilir.

Tercih edilmesinde ki en önemli sebeplerden biri; AdWords reklamlarının yapı itibari ile ölçümlenebilir olması. Fakat görüntülü reklamlarda dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri  ise; Google’ın birçok ülke için değişkenlik gösteren politikalarına uygunluğudur. Bu nedenle kitle, tercih edilen spesifik web sitelerini, hatta belirli kelimelerin geçtiği sayfaları hedefleme imkanına sahip olabilirsiniz.

Bu hedefleme yöntemleri sayesinde, reklamlarınızı banner veya video olarak yayınlayabilirsiniz. Aynı zamanda Google reklamlarınızın yayınlanma seçeneği olarak anlaşmalı web siteleri ile kalmayıp, Gmail ve YouTube gibi kendi ürünlerinde de sizin görsel reklamlarınızı yayınlama olanağı sağlıyor. Böylelikle, internet üzerinde hangi amaçla olursa olsun, gezinen bir kullanıcıyı kolaylıkla hedefleyebilirsiniz.

Gmail için nasıl reklam verilir?

Gmail reklamı vermek için görüntülü reklamlarda kullandığınız hedeflemeleri kullanabiliyorsunuz. Çalışma sistemi ile sizin daha nokta odaklı hedeflemeler yapmanıza yardımcı olur. Kısa bir örnek ile açıklamak gerekirse; keywords hedefleme yöntemi kullanarak reklam vermek isteyen bir işletme, sisteme tanıttığı kelimeler sayesinde Gmail kullanan kişilerin maillerinde otomatik bir filtreleme gerçekleştirir. Böylelikle ilgisiz kullanıcı maillerine değil, o kelimelerin geçtiği mail adreslerine reklamlarınızı; tanıtım maili olarak iletebilirsiniz.

Gmail reklamlarının avantajlı bir özelliği de, hali hazırda ortalama 0,20TL den başlayan tıklama maliyetleri ve mail şeklinde olan bu reklamların “yönlendirmeler” için ekstra ücret yansıtmaması. Dönüşüm gerçekleştiren kullanıcıların kaliteli olması da, Gmail reklam modelinin devamlılığının gün geçtikçe yükselmesini sağlamakta. Çocukluğumuzdan beri “pazardan aldım bir tane, eve geldim bin tane” bilmecesini hatırlatan Gmail reklamları; günümüzde en çok turizm, banka ve e-ticaret sitelerinde kullanılmasına rağmen, birçok işletme türü için kullanabilmekte.