Google Cezaları

SEO olsun SEM olsun ve genel olarak tüm dijital alem olsun temel anlamda  aslında hepsi Google ‘ın çevresinde işlemektedir. Google ise bu düzende kurnazlık yapanlara ceza-i bir sistem uygulamaktadır. İnternet siteleri üzerinde uygulanan cezalar ve ne derecede ağır olabilecekleri şuan kimse tarafından bilinmemekle birlikte bunu da söylemekte yarar görüyoruz. Bu yazımızda sık olarak denk geldiğiniz ve ya gelebileceğiniz Google Cezalarından yapılan hatalardan ve spam tehlikelerinden v.s bahsedeceğim. Hepsini genel anlamda ele almaya başlayalım.

Google Cezaları

1) Sandbox

Yani “kum havuzu” Google ‘ın verdiği bir filtreleme işlemidir. Buna yakalanan sitelerin hızlı bir şekilde hit, index kaybı ve arama sonuçlarından silinme sonuçları yaşadığı görülmektedir.

Sandbox ‘a neden düşülür? Site henüz yeni kurulduğu zaman doğal olmayan yollara başvurarak hızlı hızlı backlinkler, anahtar kelime, link inşaları gibi hatalı SEO tekniklerini aşırı derecede yapar ise Google onu cezalandırır.Bu bağlamda biraz yavaş ilerlemek yararınıza olacaktır. Yani Sandbox dediğimiz olay tam olarak bir sabır işidir. Kurtulmak için doğru temizleme işlemlerinden gecmesi şarttır.

2) -30, -60, -90

Tuhaf bir adı olsa da gerçeği fazlasıyla yansıtıyor. Bu cezaya maruz kaldığınız taktirde siteniz arama sonuçlarında 30,60 ve ya 90 sıra düşüş yaşıyor. Bunun sebebi de Sandboxdaki ile aynı fakat ölçüleri aynı olmamasından kaynaklı. Eğer çok ağır hatalar yapmadıysanız bu cezayı alırsınız. Bu sebeple dikkat edilmesi gerekiyor.

3) -900+

Çok ağır sayılmayan bir uyarı cezasıdır. Anahtar kelimede spam seviyesine yaklaşırsanız Google sizi o kelimede geri sıralara gönderir. Google ‘ın sevmediği SEO yolları yapmadığınız takdirde kolayca bunun önüne geçebilirsiniz.Doğru ekiple çalıştığınız takdirde eski sıranıza kolayca yerleşebilirsiniz.

4) Kopya İçerik

“Kopya çekersen cezalandırılırsın!” temel bilgisiyle  hareket eden Google çok fazla kopya içerik bulunduran siteleri de cezalandırmaktan geri durmuyor tabiki. Copy-Paste içerik paylaşan siteler kısa bir zamanda geri sıralara atılır ve Trustrank değeri düşer. Yani kalitesiz site statüsüne girer. Kurtulmak içinde uzun zaman süresince doğru içerik politikası izlenmesi gerekmektedir.

5) Bomb

Bahsettiğimiz Sandbox Cezası ‘nın çeşitlerinden olan Bomb Cezası kum havuzuna girmeden önceki aşama denilebilir. Bomb cezası sadece linkten kaynaklanmaktadır. Aynı anchor texte binlerce backlink alıp diğerlerine almadığınız takdirde tabi ki spam yapmış oluyorsunuz ve cezalandırılırsınız. Kurtulmak için ise backlink temizlemesi yapılması gerekmektedir.

6) Cloaking

Kullanıcıya değil Google ‘a faydalı olmak amacıyla yapılan SEO işlemlerini farkeden arama motoru kimseyi affetmiyor. Hiç bir niteliği olmadan üst sıralara taşınan”parazit” siteleri ayrıca Google tespit edemediyse siz çekinmeden şikayet de edebiliyorsunuz.