Google Cezaları

SEO olsun SEM olsun ve genel olarak tüm dijital alem olsun temel anlamda hepsi Google ‘ın çevresinde işlemektedir. Google ise bu düzende kurnazlık yapanlara ceza sistemi uygulamaktadır. İnternet siteleri üzerinde uygulanan cezalar ve ne derecede ağır olabilecekleri kimse tarafından net bir şekilde bilinemez. Bunu da söylemekte yarar görüyoruz. Bu yazımızda sık sık denk geldiğiniz ve ya gelebileceğiniz Google Cezalarından yapılan hatalardan, spam tehlikelerinden vesaire bahsedeceğim. Hepsini genel anlamda bir ele alacağız.

Google Cezaları

1) Sandbox

Yani “kum havuzu” Google ‘ın verdiği bir filtreleme işlemidir. Buna yakalanan sitelerin hızlı bir şekilde hit, index kaybı ve arama sonuçlarından silinme sonuçları yaşadığı görülmektedir.

Sandbox ‘a neden düşülür? Site henüz yeni kurulduğu zaman doğal olmayan yollara başvurarak hızlı hızlı backlinkler, anahtar kelime, link inşaları gibi hatalı SEO tekniklerini aşırı derecede yapar ise Google onu cezalandırır. Yani Sandbox dediğimiz olay tam olarak bir sabır işidir. Kurtulmak içinse doğru temizleme işlemlerinin yapılması gerekir.

2) -30, -60, -90

Tuhaf bir adı olsa da gerçeği iyi yansıtıyor. Bu cezaya maruz kalırsanız siteniz arama sonuçlarında 30,60 ve ya 90 sıra düşüş yaşıyor. Bunun sebebi de Sandboxdaki ile aynı fakat ölçüleri aynı olmuyor. Eğer çok ağır hatalar yapmadıysanız bunu alırsınız. Bu sebeple dikkat edilmesi gerekiyor.

3) -900+

Çok ağır sayılmayan bir uyarı cezasıdır. Anahtar kelimede spam seviyesine yaklaşırsanız Google sizi o kelimede geri sıralara gönderir. Google ‘ın sevmediği SEO yolları yapmazsanız kolayca bunun önüne geçebilirsiniz. Eski sıranıza da doğru ekiple çalıştığınız takdirde kolayca yerleşebilirsiniz.

4) Kopya İçerik

“Kopya çekersen cezalandırılırsın!” ilkesiyle hareket eden Google çok fazla kopya içerik barındıran siteleri de cezalandırmaktan geri durmuyor tabiki. Copy-Paste içerik paylaşan siteler kısa bir süre zarfında geri sıralara atılır ve Trustrank değeri düşer. Yani kalitesiz site statüsüne girer. Kurtulmak içinse uzun zaman boyunca doğru içerik politikası izlenmesi gereklidir.

5) Bomb

Bahsettiğimiz Sandbox Cezası ‘nın varyasyonlarından olan Bomb Cezası kum havuzuna girmeden önceki aşama denilebilir. Bomb cezası sadece linkten kaynaklanmaktadır. Aynı anchor texte binlerce backlink alıp diğerlerine almazsanız tabi ki spam yapmış olursunuz ve cezalandırılırsınız. Kurtulmak için ise backlink temizlemesi yapılması gereklidir.

6) Cloaking

Kullanıcıya değil Google ‘a faydalı olmak amaçlı yapılan SEO işlemlerini farkeden arama motoru kimseyi affetmiyor. Hiç bir niteliği olmadan üst sıralarda yer alan “parazit” siteleri ayrıca Google tespit edemediyse siz çekinmeden şikayet de edebiliyorsunuz.

Menü