Google Arama Ağı Reklamı

Google Arama (Search) Ağı, ürün ve hizmetleriniz ile ilgili reklamlarınızın gösterilebileceği, gerçekleştirilen arama sonucu ile alakalı bir grup web sitesi ve uygulamayı kapsar. Arama ağı reklamlarını kullandığınızda, reklam yayınlarınız belirlediğiniz anahtar kelimeler aratıldığında gösterilebilir.

Yayınlanma sistemi, tamamen kullanıcı aramalarıyla eş değer olan bu reklam modeli; ürün veya hizmete ihtiyaç duyup Google üzerinden araştırmaya başlayan kullanıcılar için başvurulan ilk yöntemdir. Bu noktada, Google’ın dünyanın en çok tercih edilen arama motoru olduğu bilgisi de önemli bir ayrıntıdır.

Google Search reklamlarında en üstte yer almak için neler gerekir?

Bu sorunun cevabını vermeden önce, Google’ın kullanıcı deneyimine öncelik verdiğini hatırlatmak gerekir. Çünkü, Google ilgili arama sorgularında alakalı içerikler göstermeyi prensip edinmiştir.

Google’ın, bu içeriklerin yayınlandığı arama sonuçlarında sizde reklamınızı gösterirken reklam verenlerin, kullanıcının bu ihtiyacını karşılamasını bekler ve bu beklentisine göre reklam sıralamalarını oluşturur. Tabii ki, tek koşul bu değil. Reklamların web sayfası ile olan alaka düzeyi, kelime başına verilen kalite skorları ve tercih edilen anahtar kelimeler ile reklam metinlerinin uyumu bu koşullara ektir. Aynı zamanda reklam çıkılacak web sitesinde aykırı yönlendirmelerinin olmaması, web sayfanızdaki içeriklerin orijinal olması ve sayfa açılış hızı ile beraber cihaz uyumu da değerlendirilir.

Tüm bu gereksinimlere cevap verilebildiği sürece, aynı kelimeleri hedeflediğiniz rakiplerinizle olan rekabette ne kadar baskın olduğunuzda önemli. Sadece tıklamalar için sizlere ücret yansıtan Google, sizin bir tıklama için maksimum ne kadar ücret ödemek istediğinizi de bu kriterlere eklemektedir.

Arama Ağı reklam metinlerini nasıl zenginleştirirsiniz?

Rekabet seviyesinin en yüksek olduğu arama ağı reklam modelinde reklam uzantılarını profesyonelce kullanmak, rakiplerinize göre sizlerin bir adım daha öne geçmesinde yardımcı olur. Aynı zamanda belirli bir karakter sınırı olan reklam metin alanlarına ek olarak; sitenizdeki bağlantılara yönlendirme yapabilir, telefon numarası uzantısında sadece tıklama başına maliyetinize göre tıkla ara özelliğini kullanabilir hatta uyguladığınız bir kampanya var ise geri sayım özelliğinden tutun fiyat bilgisine kadar ekleyebilirsiniz.

Potansiyel müşterilerine ulaşmaktaki birincil adım olan arama ağı reklamlarında sizde yerinizi alın.