Facebook Business Manager Nedir?

Dijital pazarlama alanında reklam verenlerin en çok tercih ettiği platformlardan birisi de Facebook’tur. Bu nedenle Facebook, reklam konusunda müşterilerine daha profesyonel bir ortam sunabilmek adına bünyesi altında Business Manager panelini geliştirmiştir. Facebook Business Manager, tüm pazarlama faaliyetlerinin hem işletme içerisinde geliştirilmesine hem de harici ortaklar ile entegreli bir şekilde çalışılmasına olanak sunmaktadır.

 

Business Manager paneline katıldığınız zaman, arkadaşlık isteklerinizi onaylamadığınız sürece iş arkadaşlarınız, kişisel profillerinizi görememektedir. İş arkadaşlarınız sadece Business Manager’a ilk kez girdiğiniz zaman kullandığınız adınızı, iş e-posta adresinizi, erişiminiz olduğu sayfaları ve reklam hesaplarınızın listelerini görebilmektedir. Üstelik uygulamayı ister küçük ölçekli, isterse de büyük ölçekli her firma rahatlıkla kullanabilmektedir.

 

 

Business Manager Avantajları Neler?

Öncelikle tüm reklam istatistiklerine çok daha hızlı ve detaylı bir şekilde ulaşacağınızı söyleyebiliriz. Üstelik reklam kampanyalarınız için çalışanları da yönetebilir, sistem üzerinden direktifler verebilirsiniz. Tüm sayfalarınızı anında görebilmeniz, analizlerini inceleyebilmeniz vaktinizden çok daha tasarruf yapabilmenize olanak sağlar.

 

Zaman sınırı olmadan verileri görebilmeniz de yine geçmişe yönelik istatistikleri görüp kıyaslama yapabilmenizi kolaylaştırır. Facebook reklam hesaplarınızı, ödemelerinizi, projelerinizi, ürünleri ve hedef kitlelerini de sistem üzerinden rahatlıkla inceleyebilirsiniz.

 

Instagram hesapları üzerinden yürütülen reklam kampanyalarını da bu panele entegre edebilir, aynı alan üzerinden reklam hizmetleri alabilirsiniz. Tüm bunlar dışında işletmenizi büyütmek ve güvende tutmak çok daha kolay bir hale geleceği için işletmelerinizde Business Manager kullanmaya başlayabilirsiniz.

 

Business Manager’ın Facebook ile entegreli bir şekilde çalışıldığı düşünüldüğünde de, bu paneli kullanmanın en büyük avantajlarından birini görebilirsiniz; Facebook’ta kullanıcılar gerçek kimliklerini kullandıkları için işletmeniz bu demografik özellikleri kullanarak müşterilere güvenli bir şekilde ulaşabilir. Örneğin bir oyun firması, sık sık uygulama içi satın alımı yapan müşterilerine ulaşabilir ya da bir kozmetik firması kadın kullanıcıların karşısına çıkarak çok daha fazla müşteriye ulaşabilir. Böylece doğru insanlara ulaşabilir, reklam gelirlerinizi rast gele kullanmak gibi bir durumdan kaçınmış olabilirsiniz.

Business Manager Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Business Manager panelinde hesap oluşturmak için şu adamaları takip etmeniz yeterli olacaktır;

  1. Adım: Business.facebok.com adresine gidin.
  2. Adım: Hesap Oluştur seçeneğine tıklayın.

 

3.Adım : İşletmenizin adını girdikten sonra adınızı ve iş e-posta adresinizi girin. Bu noktada dikkat etmeniz gereken kişisel hesabınızla karışmaması için kişisel mail adresinizi girmemeniz.

 

 

4.Adım: Ülke, Sokak Adresi gibi işletme detaylarınızı ekleyin.

 

 

5.Adım: İşletme Hesabınız Oluşturuldu.

 

 

Yukarıdaki adımları takip ettikten sonra Business Manager hesabınız aktif duruma gelir. Bu aşamadan sonra yapmanız gereken ise hesabınızı özelleştirmektir. Hesabınıza işletmeniz ile ilgili sayfaları, reklam hesaplarını ve business manager paneliniz için kimlere erişim verebileceğinizi ekleyebilirsiniz.