Etiketler SEO İçin Ne Kadar Önemlidir?

Bir kapsamlı ve işe yarar SEO stratejisi sitenizin görünürlüğünü ve trafik değerlerini artırarak hedefinize ulaşmanızı sağlayacak bir stratejidir. Bu strateji doğrultusunda gelir durumunuzu yükseltmeyi başarabilirsiniz.

Link oluşturma gibi site dışı taktikler her zaman kullanılabilir olsa bile site için SEO taktikleri gün geçtikçe önemini artırmaktadır.

Arama motorları artık site otoritesinden çok üretilen içeriğin kalitesine, yapısına, uygunluğuna ve sunduğu ortalama kullanıcı deneyimine odaklanmaktadır. Bunları hesaba katarak bir strateji oluşturmak sizin başarılı olmanızı sağlayacaktır.

Geçmişte SEO etiketleri sıralamada fazlasıyla etki yaratmaktadırlar. Şimdilerde ise bu etiketler site içi SEO çalışmalarının en çok tartışılan unsurları haline gelmişlerdir. Bu etiketler neden bu kadar tartışılmaktadır? SEO için geçmişteki gibi hala önemli midirler?

Bu sorulara cevap verebilmek için her etiketin kendi rolünü ve bu etiketlerin kullanıcı ve arama deneyimine etkilerini öğrenmek gerekmektedir.

Bu etiketler başlık ve açıklama gibi meta etiketler olabileceği gibi içeriği sınıflandıran ve organize etmenize yarayan etiketler de olabilecektir. Etiketleri kullanarak arama sıralamalarını doğal yoldan etkilemeye çalışmanız gerekmektedir.

Hem web sitene katkı sağlayacak önerilerin yer aldığı hem de bir sürprizin bulunduğu bu içeriği okumaya devam etmelisin. Asla pes etme ve sıkılma.

Arama motorları verileri okuma ve onlara müdahale etme konusunda eskisinden çok daha akıllıdırlar. Bu nedenle söz konusu etiketleri birer manipülasyon aracı olarak kullanmak artık pek mümkün değildir. Ancak oyuna dahil olan yeni etiketler ve yeni veri organize etme yöntemleri sayesinde etiketlere olan bakış açınızı değiştirmeniz gerekmektedir.

SEO önemi açısından etiketlerin önemini öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki detayları kurcalamaya başlayabilirsiniz.

Başlık Etiketleri

Başlık etiketleri <head> kısmında yer alırlar ve bir sayfanın başlığını tanımlarlar. Genellikle arama motoru sonuç sayfasında tıklanabilir başlık olarak karşınıza çıkmaktadırlar. Buna ek olarak tarayıcılarda ve sosyal ağ paylaşımlarında görünmektedirler.

Başlık etiketleri bir sayfanın içeriği konusunda açık ve kapsamlı bilgi sunmak durumundadır. Geçmişte bugüne arama motoru sıralamasını etkilemek için çok farklı şekilde kullanılmaktadırlar.

Başlık etiketinde anahtar kelime doldurma gerçekleştirmek artık Google’ın ilgisini çeken bir durum değildir. Başlık etiketinin iyi bir biçimde yazılmış olması ve sıralama açısından yüksek değerler sunması oldukça önemlidir.

Geçtiğimiz birkaç yıl içerisinde kullanıcı deneyimi faktörleri sıralama sinyali konusunda önemlerini yükseltmişlerdir. Google bu konuda zaman zaman pek çok farklı uyarılar yapmaktadır.

Sayfa başlığı hala arama motoru sonuç sayfasında kullanıcıların gördüğü en önemli detay durumundadır. Kullanıcının arama niyetine karşılık veren sonuçlar onlar tarafından başlıklara göre belirlenmektedir. Başlıkları iyi bir biçimde yazmış başarırsanız tıklama ve trafik miktarı konusunda istediğinizi elde etmeniz kaçınılmazdır.

Google artık arama sonuçlarında doğrudan başlığa ve başlıkta yer alan anahtar kelimeye odaklanmayı tercih etmemektedir. Google site içeriğini daha iyi şekilde analiz etme yoluna gitmektedir. Örneğin, “marka bilinirliği oluşturma” anahtar kelimesi için arama yaptığınızda tam eşleşen çok fazla sonuçla karşılaşmazsınız.

Bu durum arama motorlarının artık içerikleri okuma ve anlama konusunda daha iyi olduğunu göstermektedir. Arama motorları artık anahtar kelimelere değil içeriğin bağlamına odaklanmaktadır.

Başlıkta yer alan kelimeler hedeflenen anahtar kelimeyle doğrudan eşleşmiyor olsa bile onunla ilgili olduğu sürece söz konusu içerik arama motoru sonuç sayfasında kendine yer bulabilecektir.

Arama motorları sayfa değerlendirmelerini çok daha geniş kapsamlı bir biçimde hesaplamaktadır. Bu geniş kapsamlı araştırma sürecinde içerik çok değerli olsa bile hala sayfanın ambalajı önemini sürdürmektedir.

Bunun için aşağıdakilere dikkat etmelisiniz:

 • Her sayfaya eşsiz bir başlık vererek sayfa içeriğini uyumlu olacak şekilde tanımlamalısınız.
 • Başlıkları 50-60 karakter uzunluğunda tutmaya çalışmalısınız.
 • Anahtar kelimeleri önce kullanmalı ama bunu doğal yollardan gerçekleştirmeli ve önceliği arama motorlarına değil ziyaretçilere vermelisiniz.
 • Başlıklarda marka ismini kullanmalısınız.

Meta Açıklama Etiketleri

Meta açıklama bir sayfanın <head> kısmında yer alan bir paragraftır. Bu paragraf arama motoru sonuç sayfasında başlık ile sayfa URL’sinin alt kısmında yer almaktadır. Meta açıklamanın amacı bir sayfanın özünü yansıtmak olsa bile bağlamsal açıdan çok daha fazla detay verilmesi gerekmektedir.

Meta açıklamalar resmi olarak sıralama faktörü değildirler. Ancak meta açıklamalar başlık etiketiyle bir araya geldiği zaman aramayı yapan kişinin etkileşim durumunu etkilemektedirler:

 • Açıklama arama motoru sonuç sayfasında en fazla yere sahip olan kısımdır. Bu kısmı kullanarak aramayı yapan kişileri sitenize daha ikna edici bir biçimde davet edebilir ve onlara yaptıkları sorgular düzeyinde daha kapsamlı sonuç sunabilirsiniz.
 • Açıklamalar elde edilen tıklama miktarını ve aynı zamanda sitenin tıklanma oranıyla birlikte hemen çıkma oranını etkilemektedirler. Bu etkinin gerçekleşebilmesi için elbette sayfa içeriğinin verdiği sözleri yerine getirmesi gerekmektedir. Bu nedenle sayfa içeriğini olabildiğince gerçekçi bir biçimde oluşturmanız gerekmektedir.

Aramayı yapan kişilerin kullandığı sorgulara yönelik mükemmel bir meta açıklama oluşturmak maalesef mümkün değildir.

Meta açıklamayı istediğiniz uzunlukta oluşturabilirsiniz. Ancak Google arama motoru sonuç sayfasında yaklaşık 160 karakteri göstermektedir. Siz bir sayfa için meta açıklama belirlemiş olsanız bile Google bunu kullanmayı tercih etmeyecektir.

Meta açıklamalar için en iyi SEO yöntemlerini uygulamak istiyorsanız aşağıdakilere odaklanmalısınız:

 • Her sayfaya özgün bir meta açıklama ekleyerek sitenin taşıdığı değeri yansıtmaya çalışmalısınız.
 • Google’ın arama motoru sonuçlarında göstermiş olduğu kısım 130-160 karakterden oluşmaktadır.
 • Meta açıklama kısmında en önemli anahtar kelimelerinizi kullanmaya çalışmalısınız ama aşırı kullanımdan uzak durmalısınız.
 • Meta açıklamalarda dikkat çekici harekete geçirici mesajlara yer vermeye özen göstermelisiniz.

Alt Başlık Etiketleri (H1-H6)

Başlık etiketleri içerikte yer alan başlıkları ve alt başlıkları tanımlamak için kullanılan HTML etiketleri olarak bilinmektedir.

Hiyerarşi H1’den H6’ya şeklindedir ve hiyerarşide yer alan her bir başlık önem sırasını ifade etmektedir. H1 bir sayfanın ilk başlığıdır. Sayfada yer alan en önemli başlık etiketi budur. H2-H6 arası ise isteğe bağlı olarak kullanılan alt başlıklardır. Genelde bu alt başlıklar içeriği yönetmek ve kullanıcıların içerikte daha kolay hareket etmesini sağlamak için kullanılmaktadır.

Alt başlık etiketlerinin kullanımı bugünlerde biraz değişik olabilmektedir. Her ne kadar H2-H6 etiketleri arama motorları açısından önemli değil gibi gözükse bile H1 etiketinin doğru kullanılması pek çok şeyi değiştirebilmektedir. H1 etiketinin doğru kullanılması sıralama açısından ve trafik iyileştirmesi açısından son derece değerli görülmektedir.

Alt başlıkları kullanmak özellikle içeriğin mimarisine son derece önemli katkılar sunmaktadır.

 • Arama motorları için iyi organize edilmiş bir içeriği okumak ve anlamak oldukça kolaydır. Bu yapıda bir içerik tarama sırasında yapısal problemlerden arındırılmış olmaktadır.
 • Kullanıcılar için çapa metinlerinin kullanılması onların sayfada daha kolay gezinmesini ve içeriği daha kolay özümsemesini sağlamaktadır.

Bu faktörlerin her birisi önemlidir. En ufak detaylar bile SEO açısından büyük etkiler anlamına gelebilmektedir. Özellikle bu alt başlıklardan yararlanarak kullanıcı deneyimini iyileştirmek daha iyi sıralama elde etmenize yardımcı olabilmektedir.

Alt başlıklar için kullanabileceğiniz en iyi SEO yöntemleri şunlardır:

 • Her sayfada özgün bir H1 etiketi kullanmalısınız. Bu etikette yer alan veri sayfayı en iyi şekilde anlatmalı ve temel anahtar kelimeyi içermelidir.
 • H2-H6 etiketlerini uygun şekilde kullanarak ikincil anahtar kelimelere burada yer vermelisiniz.
 • Etiketleri ve anahtar kelimeleri burada gereğinden fazla kullanmamalısınız. Onların kullanıcılar için okunabilir olmasını sağlamanız yeterli olacaktır.

İtalik ve Koyu Etiketleri

İtalik ve koyu etiketleri içerikte yer alan en önemli kısımları ön plana çıkarmak için kullanılmaktadır. Tüm bunlar belirli kelimelere semantik değer eklemek için gerçekleştirilmektedir.

SEO açısından düşünecek olursanız burada çok fazla bir değer artışının olmadığını görebilirsiniz. Ancak bunu çok fazla düşünmeden önemli kısımları ön plana çıkarmaya çalışmalısınız.

Bu etiketlerin kullanılması şart değildir. Kullanıldığı zaman okuyucunun dikkatini çekecek ve kullanıcı deneyimini iyileştirmesi söz konusu olacak ise bu sitenize dolaylı yoldan katkı sağlayacaktır.

İtalik ve koyut etiketleri için kullanabileceğiniz en iyi SEO yöntemleri şunlardır:

 • Bu etiketleri anlamlı olduğu sürece kullanmalısınız. Temiz kullanım her zaman çok daha iyi olacaktır.
 • İçeriği bir süre gözden geçirerek onun okunmasını kolaylaştıracak noktalara çeşitli dokunuşlar yapmaya çalışmalısınız.

Meta Anahtar Kelime Etiketleri

Optimizasyon yarışları başlamadan önce meta anahtar kelime sadece kodda kullanılan ufak bir pasajdı. Bu pasaj arama motorlarına sayfayla ilgili bilgi vermekteydiler.

Doğal olarak yıllar içerisinde bu etiketler anahtar kelime doldurmanın parçası haline geldiler. Bu Google’ın istediğinin tam tersini yapmak demek olduğundan Google müdahale etti.

Google tüm meta anahtar kelimeleri engelleme yoluna gitti. Bunlar sıralamayı etkilemeyecek hale getirildi. Anahtar kelime doldurma yapanlara ise bir ceza verilmedi. Meta anahtar kelimeler artık zaman ayırmanızı gerektirecek öneme sahip değiller.

Görsel Alt Nitelikleri

Görsel alt nitelikleri görsel içeriğini anlatan bir etikettir. Alt nitelikler site için optimizasyon söz konusu olduğunda iki nedenden ötürü önemlidir:

 • Alt metinler bir görsel yüklemediği zaman kullanıcılara gösterilmektedir.
 • Alt nitelikler bağlamsal katkı sağlarlar çünkü arama motorları görselleri okuyamamaktadır.

E-ticaret siteleri için görseller ziyaretçilerin sayfa ile etkileşimini önemli ölçüde etkilemektedirler.

Google bunu basit bir biçimde ifade etmektedir. Arama motorlarına görsellerin ne hakkında olduğunu anlatmaya çalışılmalıdır. Onların özellikle içerik ile olan bağlantısını en iyi şekilde tanımlamak gerekmektedir.

Ek olarak, uygun ve açık bir şekilde yapılan açıklamalar arama motorlarında daha iyi yer edinmenize yardımcı olabilecektir.

Görsel alt nitelikleri için kullanabileceğiniz en iyi SEO yöntemleri şunlardır:

 • Önemli görselleri en iyi şekilde optimize edebilmek için bu etiketleri kullanmaya özen göstermelisiniz.
 • Görsellerin dışında çok fazla içeriğin yer almadığı sayfalara alt metinler eklemelisiniz.
 • Alt metinleri olabildiğince tanımlayıcı olarak girmelisiniz. Gerektiğinde anahtar kelimeleri kullanmalı ve onların doğal gözükmesini sağlamalısınız.

Nofollow Nitelikleri

Harici linkler diğer sitelerden sitenize gelen linklerden oluşmaktadır. Doğal olarak ifade etmek gerekirse bunlar kaynak göstermek için kullanılmaktadır. İnsanları daha kapsamlı bir kaynağa yönlendirmek veya ilgili bir siteden bahsetmek için linklerden yararlanılmaktadır.

Bu linkler SEO açısından son derece önemlidir. Linkler sayesinde içerikleriniz kapsamlı ve otoriter gözükmektedir. Bir içerik çok fazla link almıyorsa onun değersiz olduğu ortaya çıkabilmektedir.

Google manipülasyon içerikli link taktiklerini çok iyi anladığı için doğal yöntemlere bağlı kalmak her zaman çok daha doğru bir seçenek olacaktır. Bu konuda risk almadan hareket etmeye çalışmalısınız.

Artık aramalarda bağlam çok önemli bir faktör olduğu için Google kaynak olarak gösterilmiş olan linkleri iyi birer referans olarak değerlendirip sayfada yer alan içeriğinizi çok daha yakından anlayabilecektir. Bu sebepten ötürü sayfalarınızda nerede ve nasıl link verdiğinize dikkat etmeniz gerekmektedir.

Herhangi bir düzenleme yapmadığınız sürece tüm linkler dofollow niteliğinde olmaktadır. Sitenize dofollow niteliğinde bir link eklediğiniz zaman arama motorlarına bunun güven veren bir oy olduğu mesajını iletmiş olursunuz.

Bir linkle nofollow niteliğini eklediğiniz zaman arama motoru botları o linkin sahip olduğu değerleri karşı tarafa taşımamaktadır. SEO açısından sağlıklı bir link stratejisi oluşturmak istiyorsanız follow ve nofollow linkleri arasında bir denge kurmanız gerekmektedir. Genellikle linklerin nofollow olmasına dikkat etmeyi düşünebilirsiniz:

 • Pek güvenilmeyen içeriklere verilecek linklere nofollow niteliği eklemelisiniz.
 • Sponsorlu linklere nofollow niteliği ekleyerek manipülasyondan uzak durmalısınız.
 • Yorumlarda veya kullanıcılar tarafından oluşturulmuş olan içeriklerde yer alan linklere nofollow niteliği eklemelisiniz.
 • Tarama bütçesi açısından sorun yaşamamak için Kayıt Ol veya Giriş Yap gibi linklerin nofollow niteliğine sahip olması gerekmektedir.

Robots Meta Etiketleri

Bir içerikte yer alan sayfa düzeyi robots meta etiketi arama motorlarına direktif vermek için kullanılmaktadır. İçerikte yer alan content=”noindex” niteliği arama motorunun ilgili sayfayı indekse eklememesi gerektiğini belirtmektedir. Nofollow tarzı etiketler ise sayfada yer alan linkleri takip etmemesi gerektiğini bildirmektedir.

Bu etiketler sıralama ile doğrudan ilgili olmasa bile bazı durumlarda arama motorlarının siteniz hakkında görüşlerini doğrudan etkileyeceklerdir. Örneğin Google zayıf içeriklerden pek hoşlanmamaktadır. Belki bu tür içerikleri bilerek oluşturmuş olmayabilirsiniz ancak bazı sayfaların kullanıcıya hiç değer katmayacağı durumlar ortaya çıkabilecektir.

Bazı durumlarda taslak veya yer tutucu tarzı sayfalara sahip olabilirsiniz. Bu sayfalar henüz herkese açık hale getirilmeye hazır olmadığından veya iyi şekilde optimize edilmediğinden bu sayfaların arama motorları tarafından değerlendirilmesini istemiyor olabilirsiniz.

Bazı durumlarda ise belirli sayfaların arama motoru sonuç sayfasından uzak kalmasını istiyor olabilirsiniz. Örneğin, doğrudan link ile ulaşılmasını istediğiniz özel bir teklifin arama motorlarına kapalı olmasını isteyebilirsiniz.

Diğer taraftan Google site içerisindeki özel arama sonucu tarzı sayfaların dışa kapalı olmasını istemektedir. Bunun temel sebebi botların burada özgün bir içerik bulamayacak olmasıdır. Botların özgün içerik bulamayacağı garanti olduğu için Google bunu tarama kaynağının gereksiz tüketimi olarak değerlendirmektedir.

Yukarıda yer alan tüm senaryolar için noindex ve nofollow etiketleri size yardımcı olacaktır. Siteniz üzerinde tam kontrol sahibi olmak istiyorsanız bu etiketlerden faydalanmaya çalışmalısınız. Bunun için aşağıdaki yöntemleri takip edebilirsiniz:

 • Bitirilmemiş ve gereksiz olan sayfaları arama motorlarına kapalı hale getirmelisiniz.
 • Tarama bütçesini gereksiz yere tüketecek olan sayfaları arama motoruna kapalı hale getirmelisiniz.
 • Önemli sayfaların arama motoru indeksine eklendiğinden emin olmalısınız.

Rel=”canonical” Link Etiketi

Rel=”canonical” link etiketi arama motorlarına sayfanın ana versiyonunu göstermek için kullanılmaktadır. Bir sayfanın birden fazla versiyonu varsa bunlardan hangisinin arama motoruna ekleneceğine bu şekilde karar verebilirsiniz.

Farklı URL’ler altında aynı içerikler varsa veya aynı konuyu ele alan farklı sayfalar varsa bu etiket kullanılarak arama motorları bilgilendirilmektedir.

Site içerisinde yer alacak dahili kopya içerikler farklı yerden kopyalanmış gibi değerlendirildiği için bu içerikler manipülasyon taktiği olarak görülmektedir. Bu etiket konusunda arama motorları zaman zaman kafa karışıklığı oluşturabilmektedir. Siz bir sayfa belirlemiş olmasanız bile arama motorları sizin yerinize bir sayfa seçebilmektedir.

Belirlenen URL çok daha sık bir biçimde yeniden gözden geçirilmektedir. Böylece diğer sayfalar geride bırakılmaktadır. Bu standartlaştırma yöntemine başvurduğunuz zaman kopya içerik nedeniyle alacağınız cezalardan uzak kalmayı başarabilirsiniz. Standartlaştırmanın bir diğer faydası ise oluşturduğunuz içeriklerin performansını daha kolay takip edebilmektedir.

Google bu etiketin kullanılması doğrultusunda çabalarınızı ödüllendirme yoluna gidebilmektedir. Çünkü birbiriyle ilişkili olan tüm sayfaların link sinyallerini tercih edilen sayfaya aktarmaktadır. Bu nedenle rel=canonical etiketini kullanarak SEO çalışmalarınıza farklı bir boyut kazandırabilirsiniz:

 • Benzer konuda benzer içeriğe sahip sayfalarda bu etiketi kullanmalısınız.
 • Farklı URL’lerde bulunan kopya sayfalarda bu etiketi kullanmalısınız.
 • Aynı sayfanın farklı ID veya URL parametreleri altında yer alan versiyonları için bu etiketi kullanmalısınız.

Schema Biçimlendirmesi

Schema biçimlendirmesi arama motorları tarafından kabul edilen ortak dillerden birisidir. Bu biçimlendirmeler verileri mantıksal bir biçimde organize etmenize yardımcı olmaktadır. Schema biçimlendirme çalışmaları herkesin dilinde olsa bile son derece geri plana atılmış düzenlemeleri içermektedir.

Semantik bir ortam anlamlı bir ortam anlamına gelmektedir. Arama motorları için anlamlı ortam anahtar kelimelerin olmadığı ve linklerin bağlamsal bir biçimde sayfaları birbiriyle ilişkilendirmesi anlamına gelmektedir. Yapılandırılmış veri biçimlendirmesi sadece arama motorlarının içeriği okumasını değil aynı zamanda her kelimeyi daha iyi anlamasını sağlamaktadır.

Arama motoru sonuç sayfası günden güne gelişmektedir. Bazı durumlarda herhangi bir siteye giriş yapmadan dahi arama motoru sonuç sayfası üzerinden aradığınız cevapları bulabilmeniz mümkündür. Arama motoru sonuç sayfasında yer alan fotoğraflar, yıldızlı değerlendirmeler, fiyat bilgileri, stok durumu ve buna benzer diğer bilgiler sonuçların daha kullanışlı olmasını sağlamakla birlikte onların çok daha fazla dikkat çekmesi anlamına gelmektedir.

Belirli sayfaları uygun elementleri kullanarak biçimlendirmeniz durumunda arama motoru sonuç sayfasından elde edeceğiniz verim çok daha yüksek olacaktır. Bu verimlilik kullanıcı davranışı faktörlerinden birisi olan tıklama oranı ve hemen çıkma oranı gibi değerlerin iyileşmesini sağlayacaktır. Böylece siteniz çok daha iyi bir sıralamaya sahip olacaktır:

 • Biçimlendirme bilgilerinin hepsi schema.org adresinde yer almaktadır.
 • En önemli sayfalarınızın bir haritasını oluşturarak onların birbiriyle bağlantılı olmasını sağlamalısınız.
 • Biçimlendirmeleri dikkatli bir biçimde uygulamalısınız.
 • Biçimlendirmeleri test ederek hata yapıp yapmadığınızı kontrol etmelisiniz.

Sosyal Medya Meta Etiketleri

Open Graph, Facebook tarafından sayfalarınızın sosyal medyada görünümünü iyileştirmek için geliştirilmiştir. Bu artık Google+ ve LinkedIn tarafından tanınmaktadır. Twitter kartları benzer bir geliştirilme yöntemine sahiptir ama sadece Twitter’a özeldir.

Sosyal medya meta etiketlerini kullanarak sosyal ağlara sayfalarınız hakkında daha fazla bilgi ulaştırabilirsiniz. Sayfalarınızın görünümünü geliştirerek onların daha profesyonel ve davetkar olmasını sağlayabilirsiniz. Böylece sosyal medyada çok daha fazla tıklanabilir paylaşımlara sahip olabilirsiniz. Bu çok önemli bir geliştirme olmasa bile potansiyel olarak çok önemli faydaları vardır.

Sayfalarınızın tüm sosyal medya platformlarında iyi görünmelerini sağlamalısınız:

 • Open Graph protokolünü kullanarak meta veriler aracılığıyla sayfalarınızın daha iyi görünmesini sağlamalı ama bunun için URL’leri test etmeyi unutmamalısınız.
 • Twitter kartları oluşturarak onları onaylamayı ihmal etmemelisiniz.

Viewport Meta Etiketi

Viewport meta etiketi bir sayfanın cihazlarda nasıl görüntülenmesi gerektiğini belirleyen bir etikettir. Genellikler bu etiket ve değer şu şekilde gözükmektedir: <meta name=”viewport” content=”width=device-width, initial-scale=1″>

Burada yer alan “width=device-width” kısmı sayfanın görüntülendiği cihaza göre şekil almasını sağlamakta “initial scale=1” ise CSS pikselleri ve cihazdan bağımsız pikselleri değerlendirerek 1:1 ilişki kurulmasını sağlamaktadır.

Bu etiketi eklemek oldukça kolaydır. Viewport etiketinin sıralamalara doğrudan etkisi yoktur ancak kullanıcı deneyimine etkisi oldukça fazladır. Siteniz farklı cihazlardan ziyaret edilen bir yer ise bunu gözden geçirmeyi ihmal etmemelisiniz.

Yukarıda yer alan diğer etiketlerde ve düzenlemelerde olduğu gibi bu etiket ile ilgili yapacağınız düzenlemelerin her birisi kullanıcılar tarafından memnuniyetle karşılanacaktır. Sitenizin tıklanma oranı ve hemen çıkma oranı bu etiketin doğru kullanımı ile çok daha iyi olacaktır.

Site içi stratejilerden maksimum verim almak istiyorsanız burada belirtilen ufak düzenlemeleri asla es geçmemelisiniz. Bazı etiketlerin kullanılması şart olsa bile bazılarının kullanılması isteğe bağlıdır. Ancak bu etiketlerden ne kadar iyi faydalanmaya çalışırsanız sitenizin göstereceği performans bir o kadar iyi olacaktır.

Ufak değişiklikler yardımıyla sitenizin kullanıcı deneyimini iyileştirebilir ve arama motorlarının sitenizi çok daha iyi bir biçimde anlamasını sağlayabilirsiniz. Bu sizin uzun vadede çok daha iyi sonuçlar elde etmenize yardımcı olacaktır.