Dijital Pazarlama Nedir?

İnsanlık, eski çağlarda takas usulüyle, daha sonra değerli madenlerle, günümüzde ise (Lidya’lılar sağ olsun) parayla alışveriş yapmaktadır. Alınacak bir mal varsa satılacak bir pazar vardır. Geçtiğimiz 10-15 yıla gelene kadarki tüm bu pazar ve pazarlama işlemlerine geleneksel pazarlama adı verilir. Günümüzde ise yeni bir kategori ortaya çıkmıştır: Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital Pazarlama, en basit tabiriyle çeşitli kanallar ve stratejiler kullanarak oluşturulan son derece verimli bir pazarlama biçimidir. Ancak geleneksel pazarlama biçiminden tüm hatlarıyla ayrılmamakta, hala temel satış prensipleri geçerliliğini korumaktadır. Bunun yanında üretim ve hizmet tabanlı anlayışını geride bırakarak ortaya yeni biz vizyon koyar. Bu da müşterilerle interaktif olarak çalışan markalar yaratmak ve deneyimlerini üst düzeye çıkarmaktır. Bu yüzden günümüzde sadece ‘yeni bir pazarlama yöntemi’ olarak görülmemekte, büyük ve uzun süreli bir pazarlama trendi olarak kabul edilmektedir.

 

Sosyal Medya platformlarında müşterilere ulaşmayı başarabilen firmalar satışlarını arttırabiliyor. Temel dayanakları ise mobil uygulamalar, sosyal platformlar, kısacası internettir. Araştırmalara göre Türkiye’nin %50’si aktif olarak internet kullanıyor. Bu oranın %85’i E-ticaret ve mobil pazarlama uygulamalarını kullanarak, pazarlama tekniklerine olumlu tepki veriyor.

 

Yeni bir araştırma ise dijital pazarlama için bütçe-pay ayırmayan büyük firmaların satışlarını beklenen seviyede yükseltemediği konusunda. Bu yüzden büyük firmalar yerlerini korumak, orta düzeydeki işletmeler ise büyüklerin ligine katılmak için dijital pazarlama stratejilerine yönelmelidir. Böylelikle müşteriler ile daha kolay iletişime geçebilir, onları anlayabilir ve hızlı dönüşler de yapılabilmektedir.

 

Eğer yazımızı buraya kadar okuduysanız, Dijital Pazarlama’nın modern dünyanın büyük bir gereği olduğu konusunda hemfikir olmuşuz demektir. Eğer hala ikna olmadıysanız Dijital Pazarlama’nın yararlarını daha detaylı inceleyelim.

Dijital Pazarlamanın Yararları

 • Markanızın bağlılıklarının ve kurumsal imajın oluşmasına yardımcı olur.
 • Kampanyalarınız kısa sürede geniş kitlelere yayılacağından markanızın internet dünyasında da tanınır hale gelir.
 • Markanızın gelirlerine ve büyüme hedeflerine olumlu yönde etki eder.

Bu saydığımız yararlar sayesinde de markanızı geleceğe hazırlayabilir, kısa sürede büyüyebilir, öncelikli markalardan birisi olabilirsiniz.

Dijital Pazarlama Kanalları Nelerdir?

 

 

1- Sosyal Medya İçerikleri ve Reklamları

 

 

Günümüzün tartışmasız en çok kullanılan iletişim kanalı Sosyal Medya. Siyasi güç, sosyal güç, toplumsal bir kaynak ve pazarlama için eşi bulunmaz bir yer. Sosyal Medya, belki de dijital kanallardan en önemlisi. Ancak herkesin kullanıyor olması herkesin uzman olduğu anlamına gelmez. Bu alan büyük bir uzmanlık, strateji çalışması ve dikkat ister. Hedef kitle değişebileceği için kullanılabilecek dil de bağlantılı olarak değişebilir. Örneğin, gençlerin vakit geçirdiği kurumsal bir restoran için daha samimi bir dil kullanılabilecekken, kurumsal yapıda çalışan işletmeler daha resmi bir dil kullanmalıdır. İki tarafta da geçerli olacak altın bir kural daha vardır; üretilecek içerikler kaliteli, kullanılacak görseller de yüksek çözünürlüklü olmalıdır. Sadece içeriklerle değil, sosyal medya üzerinden verilen reklamlar da firmalar için son derece önemli dönüşler sağlamaktadır.

 

Sosyal Medya Pazarlama çalışmalarında ve reklamlarında dikkat edilmesi gereken hususlar;

 • Farklı olun.
 • İçerik paylaşmak için içerik paylaşmayın.
 • Paylaşım için sabit saatler belirleyin.
 • İlgi çekici reklamlar hazırlayın ve müşteri profillerinizi iyi belirleyin.
 • Reklamlar için doğru hedef seçimi yapın.
 • Başlangıç aşamasında bu işin uzmanlarından yardım alınabilir.

 

 

2- Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

 

 

Uğrunda nice eğitimler verilmiş, nice algoritmalar hazırlanmış olan SEO, en kısa tanımıyla sitenizin arama motorlarında üst sıralarda bulunmasını amaçlamaktır. Hatta bunun için yapılan her şeydir. Yazacağınız yazının konusunu belirledikten sonra, Google’da (en çok kullanılan arama motoru olduğu için) bu konuyla ilgili araştırmalar yaparak, konunuzla ilgili en çok aratılan kelimeleri tespit etmeli ve metninizin içinde kullanmalısınız. Böylelikle metniniz SEO uyumlu bir içerik haline gelmiş olur. Tabii ki bu kadar kolay değil. Uzman yardımları almak bu konuda daha hızlı ilerlemenizi sağlayacaktır. Buna ek olarak Google’ın belirlediği kuralları da aralıklarla takip edip bunlara uymalı, gerekli optimizasyonları yapmalısınız.

 

Bu çalışmada dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar var;

 • Hedeflerin ve uygulanacak stratejilerin doğru belirlenmesi.
 • Konunun merkezine kullanıcı deneyiminin alınması.
 • Sabırlı olunması.

 

 

3- İçerik Pazarlaması

 

 

Bir blog aracılığıyla veya bir sosyal mecrada pazarlama amaçlı yapılmış içeriklerle yapılan ürün veya hizmetlerdir. Kullanıcıları etkileyecek bir yazı diline ve görsel dünyaya ihtiyaç vardır. Ayrıca içerik samimi, doğru ve güvenilir bir şekilde paylaşılırsa müşteri kitlesiyle marka arasında bir güven duygusu oluşur. Ayrıca pazarlama amacını pekiştirmek adına sosyal medyada tanınan ve yüksek takipçi kitlesine sahip kişilerle anlaşmalar yapılarak ürünün kullanıldığı görseller üretilebilir. (Influencer Marketing)

 

İçerik Pazarlaması’nın önemli noktaları ise;

 • Özgün ve farklı olunmalı.
 • Doğru stratejiler izlenerek, doğru ögeler kullanılmalı.
 • Video, resim, infografik gibi güçlü çalışmalarla entegre olunmalı.

 

 

4- Google Ads Reklamları

 

 

Kampanyaları müşterilere ulaştırmak için sıkça tercih edilen kanallardan birisi de Google arama motoru üzerinden reklam vermenize olanak sağlayan Google Ads aracıdır. Müşterilere toplu şekilde ulaşılmasını sağlayan Google Ads, E-mail Pazarlamada oldukça etkili bir yöntemdir. Maliyeti firmaya göre ya da kişiye göre ayarlanabildiği gibi B2B pazarlamada kullanılan en etkili yöntemdir.

 

Bu kanalda dikkat edilmesi gereken konular;

 • Doğru kitleye hitap edilmesi.
 • Doğru tanıtımların yapılması.
 • Reklam saatlerinin iyi belirlenmesi.
 • Başlığın etkili olması için pazarlama teknikleri ile oluşturulması ve
 • Sahip olduğunuz internet sitesinin maksimum derecede optimize edilmesi önemlidir.

 

 

5- Mobil Pazarlama

 

 

Dünya’da akıllı telefon kullanımı son 10 yılda rekor üstüne rekor kurmakta. Ülkemizde ise %92 civarında. Bu bağlamda kişilere kitle bazında ulaşmanın en iyi yollarından birisi de mobil pazarlamadır. Müşterilere SMS aracılığıyla mesaj göndermek yerine, mobil uygulamalar aracılığıyla anlık bildirim göndererek yapılan reklamlardır. Bu sayede insanlara daha kolay ulaşılıp kitleler yönlendirilebilir.

 

 

 

6- Kurumsal Web Sitesi

 

 

Dijital Pazarlama kavramının en önemli unsurlarındandır. Her markanın bir kurumsal web sitesi olmalıdır. Kullanımı kolay, müşteri odaklı ve etkileyici bir tasarıma sahip olursa başarının basamaklarını ikişer ikişer çıkabilirsiniz demektir. Bu site sizin dijital dükkanınız olacak, bu yüzden tasarım hedef kitleyi etki altına alabilecek şekilde yapılmalıdır.

 

 

 

Tüm bunlar ışığında unutmamalısınız ki doğru dijital pazarlama tekniklerini kullanılmalıdır. Kaliteli çalışan, kaliteli içerik, kaliteli ürün, güvenilir ve prestijli bir marka olmanızı sağlar. Modern dünyada oldukça gelişen internetten kopmamalı, çağa ayak uydurmalısınız. Bu tekniklerle ilerlerseniz markanız geleceğe daha rahat bakacak, daha sağlam adımlar atacaktır.