Bir Fotoğrafçının Web Sitesi Nasıl Olmalı?

Fotoğraf makinenizi, tripodunuzu, diğer fotoğraf makinesi ekipmanlarınızı ve gerekli olan bütün malzemeleri aldınız. Fotoğrafçılık eğitiminiz de tamam. Belirlediğiniz konsepte, çalışmak istediğiniz alana ya da uzmanlığınıza göre fotoğrafları çektiniz. Sanatın çok değerli bir kolunda belki de mükemmel eserler ortaya koydunuz. Ancak hala hedeflerinizden çok uzaktasınız. Neden mi? Çünkü bir web siteniz yok.

Teknolojinin, hayatın bu kadar içine girdiği noktada ne kadar gelenekçi olursanız olun eğer fotoğrafçıysanız mutlaka bir web siteniz olmalı. Bunu bilerek yola çıkarsanız hedeflerinize ulaşma konusunda daha avantajlı olursunuz. Peki, bir fotoğrafçı web sitesi nasıl olmalı? Web sitesi kurmak için nereden ve nasıl başlamalı?

Alan Adı İmzanız Olabilir

Bir web sitesi kurarken dikkat edilmesi gereken ilk şey alan adı. İnternette var olmak için bir domaine ihtiyacınız var, ancak trafiğinizi arttırmak ve daha bilindik olmak için akılda kalıcı bir alan adı seçimi yapmanız da önemli. Kişisel portföyünüzden oluşacak bir site tasarlıyorsanız adınız ve soyadınızla alan adı alabilirsiniz. Ancak bunun yerine genel olarak fotoğrafçılara seslenen bir web sitesi sahibi olmak istiyorsanız fotoğrafçılıkta en çok kullanılan ve kolay hatırlanabilir kelimeleri seçebilirsiniz.

Alan adı tescili için de tek yapmanız gereken 0532 632 74 83 numaralı wp hattından istemiş olduğunuz alan adının uygun olup olmadığını öğrene bilirsiniz.

Varlığınız Hosting ile Mümkün

Bir web sitesi sahibi olmak henüz internette görünür olmanıza yetmez. Dosyalarınızı barındırmak için host edilmeniz gerekiyor. Hosting hizmetini nereden aldığınız çok önemlidir. Çünkü sitenizin hızı, sorun çıkarma potansiyeli ve arıza durumunda müdahale kabiliyeti, seçeceğiniz hosting firmasına bağlı. Yani hem uzmanlık hem yüksek web sitesi hızı hem de güvenilirlik sunan bir firma ile çalışmanız gerekiyor. Bu da Lf tasarım hosting paketleriyle pekâlâ mümkün.

Nasıl Çektiğiniz Kadar Nasıl Sunduğunuz da Önemli?

Site altyapısı hazır, çektiğiniz fotoğraflar hazır, planlamanız hazır. Peki, bu kadar hazırlık yeterli mi ? Değil. Çünkü bu fotoğrafları nasıl sunduğunuz, yani sitenizin tasarımı oldukça önemli. Seçeceğiniz web sitesi teması kullanıcı dostu olmalı, pratik olmalı, ilgi çekici olmalı. Ve bunların hepsini yaparken de sade olmalı.

Bunların tümünü bir arada elde etmek için Lf Tasarım ile çalışabilirsiniz. Lf Tasarım temaları arasından fotoğrafçılık sitenize uygun bir seçeneğe yönelebilir ve yine Lf Tasarım eklentileriyle dilediğiniz şekilde geliştirebilirsiniz. Bunun için de Lf tasarım hosting paketlerini incelemenizde fayda var.

Yalnızca Fotoğraf Yetmez

Bir web sitesinin trafiğinin artması için Google aramalarında üst sıralarda çıkması gerekiyor. Yani kullanıcıların alanınızla ilgili yapacakları aramalarda ne kadar üst sırada çıkarsanız o kadar çok ziyaretçiniz olur. Ziyaretçiniz arttıkça da daha üst sırada çıkarsınız. Mükemmel bir döngü.

Ancak bunu sağlamak sadece portföyünüzü paylaşmakla mümkün olmayabilir. Metinlere de ihtiyacınız var. Hem kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayacak hem onlarda merak uyandıracak hem de SEO yani arama motoru optimizasyonunun gerekliliklerini karşılayacak. Blog ve diğer içerik metinlerini bu şekilde hazırlamak gerekiyor. Böyle söyleyince zor gibi görünüyor, ama profesyonellerle çalışırsanız kolayca başarabilirsiniz.

Ayrıca sosyal medyanın ve videonun gücünü de hafife almamak gerekiyor. Videolarla ziyaretçi sayınızı arttırabilir, sosyal medya hesapların sayesinde de kullanıcılarla etkileşimi zirveye taşıyabilirsiniz. Bunların hepsi size başarı olarak döneceği için geleceğe sağlam yatırım gözüyle bakmakta fayda var.