Web Sitenizin Hızını Test Edebileceğiniz Araçlar

Beklentisi yüksek olan ziyaretçilerinizin en çok dikkat ettiği durumlardan birisidir site hızı. Web sitenizin açılış ve gezinme hızının yüksek olması ziyaretçilerinizin sayfalarınızda daha uzun süreli kalmasına, daha keyifli gezinmesine sebep olur. Web sayfanız ideal bir yüklenme süresinin altında kalıyorsa potansiyel ziyaretçilerinizi kaybetme riskini ortaya çıkarır. Bu yazımda web site hızını test edebileceğiniz araçlar hakkında bilgiler aktaracağım.

1. Google PageSpeed Insights

PageSpeed ​​Insights Google Page Speed ​​ölçüm aracı örnek ekran görüntüsü aşağıdaki gibidir;

Google sayfa hızınızı test edebilme aracının sizlere sunduğu özellikler aşağıdaki gibidir;

  • Bu araç hem masaüstü hem de mobil sitenizin performans analizini sunar.
  • Web sitenizi 100 puan üzerinden derecelendirmektedir.
  • Sayfanızı optimize etmek için sizlere önerilerde bulunur. Bu önerileri dikkate almanızda fayda var.
  • Bu aracın firefox ve chrome için çıkarılmış eklentileri bulunmaktadır.Bu eklentileri yükleyip anlık testler gerçekleştirebilirsiniz.

2. GTMetrix Sayfa Hızı Test Aracı

Bu site aracılığıyla test ettiğimiz sayfamızın ekran görüntüsü aşağıdaki gibidir;

Bu aracın size sunmuş olduğu özellikler ise aşağıda sıralanmıştır;

  • Sorguladığınız sitenin YSlow (yahoo site hızı test aracı) ve GTMetrix puanlamasını sunan bir araçtır. Özellikle web sitesini optimize etmek için faydalanılan en değerli araçlar arasında gelmektedir.
  • GTMetrix kullanıcılarına sorgulanan sitenin analizini PDF formatında da raporlayabilmektedir.
  • Web sayfalarınızın hangi sorguları kullandığını, hangisinin ne kadar performans harcadığını ayrıntılı olarak sunabilen bir alt yapıya sahiptir.

3. Pingdom Site Hızı Testi

Bu araç ile yapmış olduğumuz testin sonucu da aşağıdaki ekran görüntüsünde yer almaktadır.

  • Bu araç da google gibi 100 puan üzerinden derecelendirme yapmaktadır. Çok doğru sonuçlar verdiğini düşünmüyorum ama yine faydalanabileceğiniz seçenekler sunabilmekte.
  • Web sitenizin performansını etkileyen unsurları ayrıntılı olarak sunmaktadır.

4. Google Mobil Web Site Hızı ve Performans Testi Aracı

Bu araç sayesinde web sitenizi 3G bağlantı hızıyla test etme imkanı yakalıyorsunuz. 2020 yılına kadar dünya genelinde hücresel ağ bağlantılarının %70’i 3G veya daha düşük hızlarda gerçekleşeceğinin ön görülmesinden dolayı bu test oldukça önem taşımakta. Test için https://testmysite.withgoogle.com/intl/tr-tr bağlantısını ziyaret edebilirsiniz. Bu aracın yanı sıra da mobil uyumluluk testi aracını da incelemenizi öneririm. https://search.google.com/test/mobile-friendly?hl=tr bağlantısını kullanarak değerlendirme yapabilirsiniz.

Araştırdığınızda yukarıda sıraladığım araçların dışında bir çok platformla karşılaşabilirsiniz. Ben piyasada yer alan en iyi test araçlarını paylaşmak istedim.