SEO Raporu: SEO Sürecinin İzlenmesi ve Rapor Edilmesi

Google’da daha iyi bir sıralamaya sahip olmak için iyi içerikler üretmek yeterli değildir. SEO süreci izlenmediği ve rapor edilmediği sürece teknik olarak oldukça gelişmiş olan SEO kampanyaları bile sonuç üretmek konusunda başarısızlığa uğrayabilir.

Sitenin arama motoru sıralamasını izlemek için süreci takip etmeli ve SEO raporunu zamanında oluşturmalısınız. Bu rehberde süreci takip edebilmek ve haftalık veya aylık olarak SEO raporu oluşturabilmek için basit bir taslak anlatılacaktır.

SEO konusunda yeni misiniz? Bu rehberi takip edebilmek için temel SEO terimlerini öğrenmelisiniz. Backlink, PageRank, SERP gibi terimler bunlardan bazılarıdır. Arama motoru optimizasyonun temellerini öğrenmeden bu rehberden yararlanmanız mümkün değildir.

Haftalık veya aylık SEO raporunu sürecin bir ölçümü olarak düşünün. Sürecin ne kadar yol katettiğini bilmek için iki önemli unsuru bilmeniz gerekmektedir: Nereden başladığınız ve nerede olmak istediğiniz.

Herhangi bir SEO kampanyasına başlamadan önce hedeflerinizi ortaya koymanız önemlidir. Hedeflediğiniz anahtar kelimeleri ve bunları taşımak istediğiniz noktaları listeleyin. Belirlediğiniz SEO planının uygulanabilir ve ölçülebilir olduğundan emin olun. Bu sayede rapor oluşturmayı kolaylaştırmış olursunuz.

İyi bir SEO planı arama motorlarında güçlü sonuçlar elde edilmek istenen 5-10 anahtar kelimeye sahip olmalıdır. Bunlara ek olarak 10-20 ekstra anahtar kelime bulunmalıdır.

Siteniz için Bir SEO Denetimi Gerçekleştirmek

SEO hedeflerinizi liste haline getirdiniz ve uygulanabilir bir plan oluşturdunuz, sürecin tamamlanması için geriye bir adım kaldı. Şimdi, sitenizde ne tür değişiklikler yapmanız gerektiğini ve optimizasyon için hangi sayfalara odaklanılmasını gerektiğini belirlemek için bir denetim gerçekleştirmelisiniz.

SEO denetimi karmaşık bir süreçtir ve sitenize gelen linklere göz atmak, hangi sayfanın hangi anahtar kelime ile sıralamaya dahil edileceğini belirlemek ve sitenin mevcut durumunu incelemek ile ilgilidir.

Google Analytics’i Kullanarak SEO Sürecini izlemek

Sitenizin mevcut arama görünürlüğünü ortaya çıkardıktan ve uzun vadeli bir SEO planı oluşturduktan sonra çeşitli adımlar atmaya başlayabilirsiniz. SEO planında yer alan taktikleri uygulamak, sayfa içi optimizasyon ve site dışı link oluşturmak bunlardan bazılarıdır.

SEO stratejinizde yer alan taktikleri gerçekleştirirken bunların sıralamaya etkisini ölçmek isteyebilirsiniz. Bunu yapabilmenin en kolay yollarından birisi hedeflediğiniz anahtar kelimeler için gelen trafik miktarını izlemek için Google Analytics gibi yazılımlar kullanmaktır.

Google Analytics sitenin arama sıralaması veya rakibiniz durumuyla ilgili size veriler sunmasa bile site trafiğinin nerelerden geldiğini size göstermektedir. Belirli bir anahtar kelime için trafik oluşturmaya başlarsanız sıralamanızın yükseldiğini rahatlıkla görebilirsiniz.

Bununla birlikte sitenizin Google arama dizininde ne durumda olduğunu bilmek için üçüncü parti yazılımlar kullanabilirsiniz. Bu üçüncü parti yazılımlar size değerli bilgiler sunsalar bile her bir anahtar kelimenin ne kadar trafik oluşturduğunu tam olarak belirtme konusunda başarılı olamayabilirler.

Raporlama için Sıralamanızı, Trafiği ve Dönüşümleri izlemek

Siteniz arama motoru sıralamasında yukarılara doğru çıkarken süreci takip etmek için SEO raporları oluşturabilirsiniz. SEO raporunun içeriği hedeflerinize göre değişiklik göstermektedir ancak sıralama, trafik ve dönüşüm unsurlarını mutlaka barındırmalıdır.

Bu üç unsur neden önemlidir? Çünkü bunlar herhangi bir SEO kampanyasının ana hedefleri konusunda hızlıca raporlar sunabilmektedirler: arama motoru sıralamasını iyileştirmek, arama motoru trafiğini yükseltmek ve yeni kullanıcılar, müşteriler, satışlar veya abonelerden dönüşümler üretmek.

Sıralamayı ve anahtar kelimelerle alakalı trafiği takip edebilmek Google Analytics ile kolay olsa bile dönüşümler çok daha karmaşık süreçler olabilmektedir. Eğer ücretli reklam kampanyaları kullanıyorsanız toplam dönüşüm verilerini kullanmak her zaman tutarlı olmayabilmektedir.

SEO raporunda kullanmak için SEO çalışmalarıyla elde edilen dönüşümleri takip edebilmenin en iyi yöntemi Google’ın dönüşüm izleme scriptini kullanmaktır. Basit bir JavaScript snippet’ı kullanarak müşterilerinize hangi anahtar kelimenin yeni müşteriler ve satışlar getirdiğini tam olarak gösterebilirsiniz.

Müşterileriniz için Detaylı Bir SEO Raporu Oluşturun

PageRank ve MozRank gibi ölçümleri takip etmek dahili SEO departmanı için yeterli olabilir ancak müşterileriniz SEO sürecinin basit ve kolay bir biçimde anlaşılabilecek terminolojiyle sunulmasını isterler.

Google Analytics karmaşık bilgileri basit SEO raporlarına kolayca dönüştürebilir. Özel Raporlar kısmını kullanarak Google Analytics üzerinden raporları dışarı çıkartabilir ve müşterilerinize veya pazarlama departmanına sunabilirsiniz.

Özel Raporlar kampanyanız içerisinde yer alan birçok şeyi izleyebilirler. Belirli anahtar kelimelerin oluşturduğu trafikler, belirli anahtar kelimelerin oluşturduğu toplam kazançlar bunlardan bazılarıdır. Kazançlardan trafiğe kadar birçok detaylı raporu müşterilerinize basit bir şekilde ulaştırabilirsiniz.

SEO raporunun önemi

Bir SEO kampanyası yönettiğiniz zaman bunu günlük detaylara yaydığınız için büyük resmi unutmanız mümkündür. Düzenli SEO raporları oluşturmak sizi sürece bağlı tutar.

İster kendi sitenizi optimize ediyor olun, isterseniz dahili bir SEO takımının içinde yer alın veya bir müşteri için SEO çalışması gerçekleştiriyor olun, SEO raporları oluşturmak çoğu kez hız, başarılı projeler ve pahalı SEO başarısızlıkları arasındaki farklılıktır.

Bir SEO uzmanına mı ihtiyacınız var? Bu bağlantıyı mutlaka ziyaret etmelisiniz.