Bu Web Tasarım Yöntemlerinden Uzak Durun

Sliders – Kayan/Dönen Fotoğraf Alanları

Ziyaretçilere birden fazla şeyi hızlıca göstermek istiyorsunuz ama gerçek şu ki kimsenin umrunda değil. Size faydadan çok zarar verdiklerin bile söylemek mümkün. Ziyaretçilerinizin yani potansiyel müşterilerinizin dikkatini tek bir yerde toplama şansınız varken farklı görseller ve farklı açıklamalar ile kafalarını karıştırmaktan vazgeçin.

Sadece odak dağıtmakla da kalmıyor slider’lar sitenizin açılış hızını düşürüyor, responsive bir tasarımınız varsa eğer mobilde slider oldukça yavaş çalışır çünkü görsellerin yüklenmesi uzun sürer. Bu gibi nedenlerle SEO açısından da size zararlı olduğunu söyleyebilirim.

Pop-up – İzinsiz Açılan Pencereler

Türkiyede internet kullanıcılarının en büyük sorunlarından biri online film/dizi veya maç izlemeye çalışırken (tabi ki bu yasal değil) sitelerin koydukları pop-up reklamlardır. Tam da bu nedenle herhangi bir sitede bir pop-up açıldığı anda kullanıcılar bir problemle karşılaşmış gibi kaçarlar. Bu nedenle pop-up kullanımınızı azalarak bitirebilirsiniz. Eğer kullanmaya devam ediyorsanız bile açılan pencerede çok açık ve net ne olduğunu belirtmeniz kafa karıştırmamak için faydalı olacaktır.