Bilinmesi Gereken 10 Üst Düzey SEO Tekniği

Son yıllarda SEO alanında çok sıkı değişikliklerin olduğu düşünülse bile hala dikkat etmeniz gereken belirli detaylar vardır. Kaliteli içerik oluşturmaya odaklanmak, yüksek kaliteli linkler oluşturmak ve anahtar kelime araştırması yaparak anlasam aramaya öncelik vermek göz ardı etmemeniz gereken durumlardır.

Ancak, bazı şeyler değişiklik göstermiştir. Mobil öncelikli dizinle ile Google kullanıcılardan elde ettiği verileri farklı şekilde değerlendirmeye başlamıştır. Bu değerlendirme geleceğe yönelik çalışmalarda büyük etki oluşturmaya başlamıştır.

Bu yazıda Google’ın sürekli gelişen algoritmasına uyum sağlamak için uygulamanız gereken üst düzey SEO teknikleri bulunmaktadır. Bu tekniklerden faydalanarak rekabette aktif kalmayı başarabilirsiniz.

1.  Mobil Siteye Öncelik Vermek

Yıllardır belirtildiği gibi Google’ın mobil öncelikli indeksleme yöntemine geçecek olması ani bir değişim değildir. Google insanların buna hazır olması için bu değişimi önceden haber vermiştir. Google’ın mobil öncelikli indeksleme yoluna gitmesi arama motoru sonuçlarında çeşitli değişikliklere yol açmıştır.

Mobil öncelikli indeksleme arama sonuçlarında üst sıralarda yer alabilmek için kusursuza yakın bir mobil siteye sahip olmanızı gerektirmektedir. Bununla birlikte sitenizin masaüstü versiyonundaki SEO çalışmalarınızı terk etmenizi gerekli kılmamaktadır. Bu değişiklikle ilgili bilmeniz gerekenler aşağıdaki gibidir:

 • Mobil öncelikli indeksleme başlangıcı. Bunun anlamı sitenizin mobil ve masaüstü versiyonları varsa artık mobil versiyonu indekse eklenecek şeklindedir. Buna uyum sağlamak zorundasınız çünkü farklı bir yaklaşım söz konusu olmayacaktır.
 • Duyarlı bir site tasarımına sahip olmalısınız. Hedef kitleniz daha çok mobilden geliyorsa bu durumda site tasarımıyla onlara yardımcı olmaya çalışmalısınız.
 • Sayfayı kaplayan açılır pencereleri kullanmamalısınız. Bunlar kullanıcı dostu değillerdir. Google bunlardan hiç hoşlanmamaktadır ve bunları kullanan siteleri genelde alt sıralarda tutmaktadır.
 • Mobil öncelikli içerik oluşturmalısınız. Bunu yaparken içerik değerinden ödün vermemeye çalışmalısınız. Mobil cihazlarda yüklenmesi problem yaratabilecek türdeki içeriklerden uzak durmalısınız.
 • Denenmiş yöntemleri kullanmalısınız. Açılır kapanır menüler ve hamburger tarzı menüler indeksleme konusunda sana problem çıkarmayacaktır. Bunlar kullanıcı deneyimini iyileştirecek yöntemlerdir.

Googlebot’un sitenizde dolaşması için ne kadar az engel varsa bu sizin için bir o kadar iyi olacaktır. Tarama hataları için düzenli olarak sitenizin kayıtlarını kontrol etmeye çalışmalı ve varsa hataları ortadan kaldırmalısınız.

2.  Hızı Optimize Etmek

2018 yılı kesinlikle mobil sayfa hızının önemli olduğu bir yıl olmuştur. Mobil hız bu dönemde de bundan sonraki süreçte de önemini koruyacaktır. Sayfa hızının SEO sektöründe etkisinin nasıl olduğunu anlamak ve buna uygun hareket etmek gerekmektedir. Yapılan araştırmalar sayfa hızının şimdilik çok etkili olmadığını ama optimize etme çalışmalarının etkili olduğunu göstermektedir. Google’ın PageSpeed Insights aracını kullanmanız durumunda burada yer alan veriler size bir şeyler anlatacaktır.

Google PageSpeed Insights aracının içerisinde iki farklı veri bulunmaktadır:

 • Optimize çalışmalarının kalitesini belirten “Lab Verileri” kısmı.
 • Gerçek kullanıcılardan elde edilen yüklenme sürelerini belirten “Alan Verileri” kısmı.

Google sürekli yeni faktörleri test etme yoluna gitmektedir. Bu nedenle buradaki verilerde dönem dönem değişiklikler olabilmektedir. Buna rağmen sitenizin en iyi şekilde optimize edilmiş olduğundan emin olmanız gerekmektedir:

 • Düzenli olarak teknik site denetimleri gerçekleştirmeli ve problemleri çözmelisiniz.
 • Google’ın PageSpeed Insights aracında sunmuş olduğu önerileri takip ederek çeşitli fırsatlardan yararlanmalısınız.

3.  Google’ın CrUX Raporunu İnceleme

2018 yılında gördüğümüz en önemli değişikliklerden birisi gerçek zamanlı kullanıcı ölçümlerinin CrUX verilerine göre değerlendirilmesi olmuştur. Bunlar şu an arama motoru sonuç sayfasında çok etkili değildir. Ancak bunların gelecekte etkin bir rol oynayacağı öngörülmektedir.

Bu verileri Google PageSpeed Insights aracındaki “Alan Verileri” kısmından kolayca görebilirsiniz. SEO profesyonellerini bu konuda zorlayan en önemli durum yerel testler yapılamadığı için verilerin daha net anlaşılamamasıdır.

Bunun yerine CrUX raporlarını inceleme yoluna gidebilir ve bunları inceleyebilirsiniz. Bu raporların içerisinde cihaz türü, bağlantı türü, sayfanın yüklenme süresi gibi veriler yer almaktadır. Yapmanız gereken Google Cloud Platform üzerinde bir proje oluşturmak ve CrUX proje sayfasına erişim sağlamaktadır.

Çok basit SQL bilgisi ile Google’ın siteniz için toplamış olduğu ham verileri alabilir ve bu bilgiler ışığında stratejilerinizi değiştirme yoluna gidebilirsiniz.

4.  Arama Motoru Sonuç Sayfasında Yer Edinme

Google’ın ön sayfası yıllar içerisinde çok farklı değişimlere uğramıştır. Arama motoru sonuç sayfasında artık çok farklı veriler ve alanlar bulunmaktadır. Yerel veriler, reklamlar, bilgi panelleri, cevap kutucukları ve buna benzer pek çok veriyi burada görebilirsiniz.

Bu kısımda neyin olacağını bilmek mümkün olmasa bile organik arama sonuçlarının sürekli olarak değişeceğini garanti etmek mümkündür. Bu nedenle değişime ayak uydurmalı ve arama motoru sonuç sayfasında daha fazla yer edinmeye çalışmalısınız.

Öne çıkarılmış snippet ilk dikkat etmeniz gereken noktadır. Bu kısım arama sonuçlarının üst kısmında çıkmaktadır ve burada yer almak epey zordur. Burada yer almak istiyorsanız yapmanız gerekenler az çok şu şekildedir:

 • Sıralama elde etmek istediğiniz anahtar kelimeleri soruların içerisinde kullanma yoluna giderek içerik oluşturmalısınız. Burada hedef kitlenizin soracağı sorulara dikkat etmeniz gerekmektedir.
 • İçeriği paragraflar, tablolar ve listeler ile zenginleştirmeye çalışmalısınız.

Hedeflenen her pazarın kendine özgü belirli standartları vardır. Örneğin geniş bir pazara hitap ediyorsanız paragrafları kullanmalı, belirli bir pazara hitap ediyorsanız tabloları kullanmalısınız. Böylece öne çıkarılmış snippet kısmında yer alma olasılığınız çok daha fazla olmaktadır.

Sıfırıncı sırayı elde etmek gerçekten zordur. Bunun için epey çalışmanız ve çaba göstermeniz gerekmektedir. Yapılan aramalardaki sorgulara ve cevaplara dikkat ederek bunu başarabileceğinizi unutmamalısınız.

Ek olarak Schema biçimlendirmelerini kullanmanız gerekmektedir. Bunlar arama motorlarında çok daha iyi bir pozisyonda yer almanızı sağlamayabilir ama size arama motoru sonuç sayfasında daha fazla alan kazandıracaktır.

Klasik Schema uygulamalarını kullanmalı ama aynı zamanda Google‘a giderek sıralama elde etmek istediğiniz sorguların durumunu gözden geçirmeniz gerekmektedir:

 • Yapılan sorgularda hangi arama motoru sonuç sayfası türünün ön plana çıktığını kontrol etmelisiniz.
 • Oluşturduğunuz içeriklerle hangi alanlara sahip olduğunuzu gözden geçirmeli ve daha fazla alana sahip olabilmek için ne tür geliştirmeler yapabileceğinizi sorgulamalısınız.
 • Buna ek olarak içerikle doldurmayı başarabileceğiniz boşlukları bulmaya çalışmalısınız.

5.  Videoları Kullanma

Video içeriklere olan talebin artması yazılı içerik oluşturanların üzerinde baskı kurmakta denilebilir. 2018 yılında bunun ibarelerini çok net bir biçimde gördük:

 • İnsanlar her gün YouTube’ta yaklaşım 1 milyar saatlik video içeriği izlediler.
 • YouTube 2. en büyük arama motoru olma özelliğine sahip.
 • Videolar sayfada kalma süresini yükseltmektedir.
 • Videoların arama motoru sonuç sayfasında elde ettikleri alanlar geçtiğimiz yıllara göre iki kat artış göstermiş durumda.

Bunlara ek olarak videoların kullanıcılarla etkileşim konusunda çok özel bir yere sahip olduğunu söylemek mümkün. Buradan yola çıkarak videoları kullanıcılarınız için optimize etme yoluna gitmeniz gerekmektedir:

 • Kısa marka videoları ve ürün tanıtımları gerçekleştirebilirsiniz..
 • Eğitici videolar oluşturup ürün veya hizmetlerin ne işe yaradığını anlatabilirsiniz.
 • Röportajlar gibi canlı yayınlara katılabilirsiniz.
 • Kullanıcıların videoları izleme ve arama niyetlerine uygun olarak meta veriler ekleyebilirsiniz.
 • Tam eşleşen anahtar kelimeleri kullanma yoluna gitmelisiniz.
 • Videolar için özellikle anahtar kelime etiketlerini kullanmalısınız.
 • YouTube, Facebook, Instagram gibi farklı platformlarda videoları kullanmalısınız. ● Arama motorlarına video site haritalarını kullanabilirsiniz.

Buna ek olarak, YouTube’ta nasıl yapılır tarzı videolara olan talebin her geçen gün bir önceki yıla göre %50 oranında artış gösterdiğini unutmamalısınız.

6.  Google İşletmelerim Bilgilerini Güncelleme

Google sürekli Google İşletmelerim hizmetine yeni özellikler eklemekte ve yerel aramaların gelişmesini sağlamaktadır. Yapılan araştırmalara göre Google İşletmelerim üzerinden elde edilen sinyallerin yerel aramalarda büyük bir etkiye sahip olduğu saptanmıştır.

Google İşletmelerim içerisinde yer alan Google Posts, görseller, Google Soru & Cevap ve değerlendirmeler önemli sinyaller olarak görülmektedir. Buna ek olarak işletmelerin sadece belirli kısmı Google İşletmelerim sayfasını optimize etme yoluna gitmektedir.

 • Google Posts: Twitter ve Facebook’ta paylaşım yaptığınız gibi Google Posts​ kısmında paylaşımlar yapmalısınız. Bu sayede kullanıcılarla etkileşim kurmayı başarabilirsiniz.
 • Soru & Cevap: Kendi soru cevaplarınızı ekleyerek kullanıcılara yardımcı olabilir ve​ markalaşma çalışmalarınıza hız verebilirsiniz.
 • Görseller: Google İşletmelerim kısmında yer alan görselleri sürekli güncellemeli ve​ gerekli olması durumunda burada videolara yer vermelisiniz.
 • Tamamen Doldurma: Google sürekli Google İşletmelerim hizmetine yeni özellikler​ Bu özellikleri gözden geçirerek gerekli alanları en iyi şekilde doldurma yoluna gitmelisiniz.
 • Yorumları Kontrol Etme: Değerlendirmeler veya diğer adıyla yorumlar işletmenizin​ itibarı için son derece önemlidir. Müşterilerinizden sizinle ilgili yorum yapmalarını isteyerek bu kısmın dolmasını sağlayabilirsiniz.

7.  Marka Bilinirliğini Geliştirme

Google tarafından sunulan arama kalitesi bilgilerine göre marka itibarı sıralama sürecinde son derece güçlü bir etkiye sahiptir. Linkler hala önemlidir ancak arama motorları artık linklerin yer almadığı marka benzetmelerini hesaba katmaya başlamıştır.

Çeşitli yöntemleri kullanarak hala marka bilinirliği oluşturmanız mümkündür. Buna rağmen aşağıdaki adımları takip ederek markalaşma çalışmalarınızı geliştirebilirsiniz:

 • Her yakaladığınız fırsatta markanızın ismini kullanmalısınız. Bir müşteri soru sorduğunda markanızın adını kullanarak ona cevap vermeye çalışmalısınız.
 • Sosyal medyada size ulaşan kullanıcılara en iyi şekilde cevap vermeye çalışmalısınız.
 • Markanızın adının geçtiği yerleri tespit ederek buradaki tartışmalara katılmalısınız.
 • Rakiplerinizin kullandığı yöntemleri takip etmeli ve mümkün olması durumunda onları kendi lehinize kullanmaya çalışmalısınız.

8.  Google Search Console’u Kullanma

Google Search Console sürekli yeni özelliklere sahip olmaktadır. Bu araç SEO dünyasında öğrenmeniz ve kullanmanız gereken önemli bir araçtır. Özellikle aşağıdaki özellikleri kullanma yoluna gitmeniz gerektiğini unutmamalısınız:

 • URL İnceleme: URL’leri gerçek zamanlı olarak kontrol etmeli ve Google’ın tespit​ ettiği problemleri çözmeye çalışmalısınız. Problemleri çözdüğünüz zaman doğrulama işlemlerini gerçekleştirmeyi unutmamalısınız.
 • İndeks Kapsam Raporu: Bu rapor tüm URL’leri hatalı, geçerli, uyarıyla geçerli ve​ kapsam dışı olmak üzere dört kategoriye ayırmaktadır. Tüm bunları kontrol edip problemleri çözmeye çalışmalısınız.
 • Performans Raporu: Eski adıyla Arama Analizleri raporu olarak bilinen bu özelliği​ kullanarak sitenizin performansını ölçmeyi başarabilirsiniz.
 • Rapor Paylaşma Özelliği: Bu özellik Google Search Console kullanıcılarına​ raporları başkalarıyla paylaşma imkanı sunmaktadır. Raporları geliştiriciler ile paylaşma yoluna gidecekseniz bu son derece kullanışlı bir özelliktir.
 • Rapor Filtreleri: Raporları belirli niteliklere yönelik incelemek istiyorsanız bu​ filtrelerden yararlanma yoluna gidebilirsiniz.

9.  Pazar Alanlarını Kullanma

İnternet üzerinden alışveriş yapan kullanıcılar artık alışveriş yapmadan önce pazar alanlarını kontrol etmektedirler. Amazon, Gittigidiyor, Hepsiburada, N11 gibi popüler pazar alanlarını kullanma yoluna gitmeniz bu nedenle çok önemlidir.

Ürün satışı yapmak istiyorsanız bu pazar alanlarından sizin için en ideal olanı bulma yoluna gitmelisiniz. Pazar alanlarının her birisi kendi arama motorlarını kullanmaktadırlar. Buralarda öne çıkmak istiyorsanız aşağıdaki önerileri dikkate alabilirsiniz:

 • Satış hızı önemli bir faktör olarak ön plana çıkmaktadır.
 • Kullanıcıların sizi bulmalarını istiyorsanız mutlaka ücretli reklamları kullanmalısınız.
 • İyi içerikler oluşturarak kullanıcıları dönüşüme dahil etmeye çalışmalısınız.

10.  Yaratıcı Link Oluşturma Stratejisi Kullanma

Link oluşturma hala geçerli bir tekniktir ve geçerli olmaya devam edecektir. Oluşturulan linklerden hızlı bir biçimde sonuç almaya çalışmak doğru değildir ama sürdürülebilir büyüme için bu linklerin değerli olduğunu unutmamalısınız.

Link oluşturma stratejileriniz yaratıcı olmalı ve sizi başarıya ulaştırmalıdır. Kendi alanınızda daha önce yapılmamış bir şeyi yaparak link elde etmeyi başarabilirsiniz.

Link elde etmek istiyorsanız görsel içerikleri kullanabilirsiniz. Pek çok kişi görselleri sizden izin almadan kullanma yoluna gidebilecektir. Bunları gördüğünüz zaman onlardan referans eklemelerini isteyebilirsiniz. Böylece ücretsiz bir biçimde link elde edebilirsiniz.

Etkinlik oluşturduğunuz zaman bunları paylaştığınız yerde linkleri kullanma yoluna gidebilirsiniz. Özellikle bu yöntem sosyal medyada link elde etmek için son derece işe yaramaktadır. Etkinlik beklenenden daha ilgi çekici olduysa sosyal medyada ve kendi sitesinde ondan bahsedecek kişiler etkinlik linkini kullanma yoluna gidebilecektir.

Yaratıcı yollarla link elde etmek oldukça önemlidir. Bulunduğunuz sektöre göre neler yapabileceğinizi bulmalısınız. En etkili yöntemleri kullanarak ihtiyacınız olan linkleri elde etmeye çalışmalısınız.

Gelecek yıl nelerin değişeceğini bilemeyiz. Video içerikler popülerliklerini yükseltebilecektir. Sosyal yükseliş önemini korumaya devam edebilecektir. Bunlar her zamankinden çok daha önemli olabilecektir.

Gelecekte neler olacağını düşünmek yerine SEO çalışmalarının temellerine odaklanma eğilimde olmalısınız. Denenmiş ve gerçekten işe yarayan SEO yöntemlerini kullanmaya çalışmalısınız. Sektörde en çok fayda gösteren yöntemleri gereksiz yere takip ederseniz rekabette geri kalabilirsiniz.