Alan Adı Gizliliği Ne İşe Yarar Neden Önemlidir?

Kişisel bilgilerin gizliliğine neden önem verilir? Öncelikle bu İnsan Hakları ile belirlenmiş bir yasa. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 8. ve 12. maddeleri diyor ki:

“Herkes, özel ve aile yaşamına, konutuna ve haberleşmesine saygı gösterilmesi hakkına sahiptir.

Kimsenin özel yaşamına, ailesine konutuna ya da haberleşmesine keyfi olarak karışılamaz, şeref ve adına saldırılamaz.”

Doğal olarak herkes, kendi kişisel bilgilerini gizli tutma hakkına sahiptir. İnternet siteniz için isim tescil ettirip domain satın alırken kişisel bilgilerinize ihtiyaç duyulur ama isterseniz bu bilgilerinizi koruma altına alabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey hosting firmanızdan bu hizmeti talep etmeniz. Alan adı gizliliği ile tüm kişisel bilgilerinizi, yabancı kişilerin ya da kurumların erişime kapatabilirsiniz.

Alan Adı Gizliliği Nedir?

Bir alan adı satın aldığınız zaman üç tane yönetici tayin ediyorsunuz. İdari, teknik ve ödeme alanlarına bölünmüş bu 3 yöneticinin isim ve adres bilgileri whois tabanına kaydoluyor.

Whois Nedir?

Whois, domain satın alan kişi veya kurumların bilgilerinin tutulduğu sisteme deniyor. Bu uygulama sayesinde isteyen herkes whois sorgulaması yaptırarak web sitelerin yönetici bilgilerine ulaşabiliyor. Whois, basitçe “domain kime ait acaba” sorusuna yanıt veriyor.

Whois tabanında ne tür bilgiler bulunuyor? Çoğunlukla:

• Kaydedicinin adı
• Kaydedicinin adresi
• Geçerli bir telefon numarası veya e-posta adresi
• Alan adı
• Hosting sunucu bilgileri
• Alan adının kayıt edildiği tarih ve kayıt süresinin bitiş tarihi
• Kaydedicinin iletişim bilgileri

Bu tür bilgiler gerekli çünkü internetteki her yayın ne yazık ki masum değil. Whois sistemi kullanılarak etik ya da yasal olmayan internet sitelerinin sahipleri bulunmaktadır. Büyük şirketlerin ve kamuya açık kuruluşların internet siteleri, alan adı gizliliğine ihtiyaç duymaz. Alan adı gizleme, daha çok kişisel blog ya da web sitesi sahipleri tarafından tercih ediliyor.

Alan Adı Nasıl Gizlenir?

• Tescil edilmiş alan adınız için IHS müşteri hizmetleriyle bağlantı kurarak gizleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Kişisel bilgilerinizin kötü niyetli kişilerin eline geçmesini istemiyorsanız alan adı gizleme eklentisiyle sitenizi çok daha güvenli hale getirin.